• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як вижити бізнесу під час війни?

06.07.2022

Щоб вистояти під час війни важливо побачити в ситуації нові можливості для себе. Що змінилось для бізнесу в кращу сторону?

Україна ― це бренд

У світі, як і в Україні, стали популярними сувеніри на військову та патріотичну тематику. Найбільше в ціні речі, що символізують хоробрість, добро, солідарність, віру в перемогу. В Україні за маркою від Укрпошти з російським приреченим кораблем стояла велика черга людей, які бажали її придбати. Тепер з фразою «русский военный корабль …» продають багато товарів: підвіски, футболки, подушки тощо.

Футболка з маркою
За кордоном така ж тенденція. Лего продали фігурки президента Зеленського та коктейлів молотова з жовто-блакитними прапорами на суму 16 540 доларів, а у Швейцарії компанія Drink For Peace продає спиртний напій Vodka Zelensky. Усі гроші з продажу цих товарів бренди передають Україні. Торгуючи подібними товарами, бажано теж частину прибутку віддавати на доброчинність й не соромитись про це повідомляти покупців. Стилізувати можна одяг, чохли для телефонів, сумки, картини, посуд.

Чашка

Щодня з'являються нові меми, бо це модно. У таких висловів і картинок є автори, тож не забувайте запитувати дозвіл на використання мемів на товарах.

Авторське право

Держава допомагає з оплатою праці

Держава покриває 6500 грн на заробітну плату працівника, якщо роботодавець наймає переселенця. Серед біженців багато працьовитих освідчених людей і зараз можна отримати хорошого спеціаліста. Тут головне не зловживати ситуацією, в якій опинились переселенці й назначати достойну оплату, враховуючи, що частину вже покриває держава.

Нові податкові пільги для ФОП

Держава зробила на період війни спрощення, корисні для бізнесу.

 • На період війни дозволили маркування імпортних товарів іноземною мовою без перекладу на українську.
 • Під час воєнного стану можна імпортувати та продавати тютюнові вироби без встановленого маркування, але із маркуванням відповідно до вимог ЄС.
 • З 1 березня 2022 року до завершення воєнного стану, та ще 12 місяців після завершення, ФОП мають право не сплачувати ЄСВ за себе.
 • Платники єдиного податку 3 групи можуть перейти на 2% оподаткування доходу.
 • З 1 березня по 31 грудня 2022 року не потрібно сплачувати за землю та ділянки, які знаходяться на території ведення бойових дій та на тимчасово окупованих територіях. Перелік таких територій визначає КМУ.

Нові ніші та зміна попиту

 • Перевезення. Деякі люди евакуювались за кордон і залишили більшість своїх речей вдома. Можна організувати доставку речей з України за кордон. Деякі транспортні компанії вже організували таку послугу, наприклад Нова Пошта, але вони здійснюють перевезення не в усі потрібні країни.
 • Домашні улюбленці. Багато хто не взяв з собою домашніх улюбленців. Можна організувати місця для проживання тварин по типу готелів. Але ще більше люди зрадіють послузі транспортування тварин через кордон до їхніх господарів. Тут є нюанси з дозволами, паспортами тварин та вакцинацією. Наразі ця ніша порожня і той, хто зможе організувати таку послугу напевне матиме багато замовлень.

Домашні улюбленці

 • Переорієнтування магазину. Зріс попит на одяг для мисливців та рибалок, спальні мішки, надувні меблі, ліхтарі, бронежилети та патронташі, біноклі, дорожні сумки, рюкзаки, кросівки, жіночі колготи, термобілизну, підгузки, антисептики, корми для собак та котів. Також потрібні медикаменти, рації, шоломи, казанки, одноразовий посуд, прилади нічного бачення, зброя. Захисникам і волонтерам потрібні засоби хімічного захисту та інше. Зараз на Prom та Rozetka вже є магазин Оборонпрому та окремий розділ подібних товарів, та це все ще не покриває всіх потреб ЗСУ й волонтерів. Що саме має попит, можна уточнити у волонтерів та організувати свій магазин для потреб армії.

Відкриття нових ринків

Того року Україна була першою по експорту малини у світі. Цього року до українських експортерів ще позитивніше ставлення. Зараз українських виробників радісно зустрічають у більшості країн світу, ― можна налагодити партнерські зв'язки з країнами Європи, Прибалтики, з США та Великобританією.

Люди не хочуть відкладати життя на потім

Басейн

Війна показала швидкоплинність життя і люди, поки це можливо, хочуть радіти кожній миті, тож на спокійних територіях актуальні послуги, які приносять позитивні емоції:

 • басейни, спа салони, спортзали
 • курси для вивчення мов: англійська, іспанська, польська, німецька
 • розважальний контент, ― зараз все про війну, а людям потрібна й інша тематика, по якій зараз конкуренції практично нема
 • переселенцям потрібні послуги нянь та приватних дитячих садочків, літні табори
 • кафе, ресторани, розважальні комплекси для дітей
 • організатори свят для малечі, наприклад святкування Дня народження.

Рашистські товари пішли з ринку, а люди готові до нового

За даними Cases media 86% покупців готові до знайомства з новими брендами, тож зараз можна створити власний бренд. Рашистські товари можна замінити власним виробництвом: дитячі засоби для догляду, йогурти, дитячі мультики та програмне забезпечення. Також, у 2021 році за кордоном підвищився попит на живопис та предмети мистецтва.

Потрібне продовольство

Заводи та фабрики на сході й півдні пошкоджені, виробництво зменшилось, посівні площі теж, склади з їжею знищені, виникла нестача продовольства. Час вирощувати, виготовляти й продавати все, що можна: тварин, зерно, овочі.

Консервації

З'явились нові види реклами

Наразі інформація про те, що підприємство працює ― це вже реклама. Є інтерактивні карти, на яких щодня оновлюється інформація про працюючі заклади на території України, наприклад карта Лун.
Сьогодні цінується добро: допомога ЗСУ, цивільним громадянам і тваринам. Добрі справи не залишаються непоміченими й теж слугують рекламою.

Нові види акцій

Під час війни підприємці надають знижки захисникам, лікарям, волонтерам тощо. Яку акцію обрати для магазину залежить від товару та регіону. Якщо це товари загального призначення, їжа, підгузки, то можна зробити акцію для жителів регіонів, постраждалих від війни. На товари по типу ліхтариків, батарейок, бронежилетів, доцільно зробити акцію для волонтерів та українських військових по всій території нашої країни. Так, магазин зброї у Києві продає товари зі знижкою для наших захисників.

Акції захисникам
Актуальними будуть знижки на курси з вивчення української мови для переселенців, на товари українського виробника. Більше про різні види акцій можна дізнатись тут.

Безпека понад усе

Якщо бізнес знаходиться там, де ведуться бойові дії, його краще перенести на безпечнішу територію. Для цього можна скористатись програмою релокації. Для працівників по можливості варто організувати дистанційну роботу або роботу вдома, ― деякі салони краси вже організували роботу так, що працівники приймають клієнтів вдома.
Магазини та підприємці користуються досвідом локдаунів та переходять в онлайн, ― продають товари й організовують доставку Новою Поштою, Укрпоштою та кур'єрами. Онлайн можна також консультувати клієнтів, надавати технічну підтримку, проводити майстер-класи, вести навчальні курси та інше. Для цього підприємці розробляють власні сайти, користуються маркетплейсами по типу Розетка і Пром, використовують соцмережі, телеграм, вайбер, фейсбук тощо.

Досвід великих компаній

Компанія Bikenow з початку війни призупинила свою діяльність по прокату транспорту, але згодом не тільки відновила прокат велосипедів і самокатів у Києві, але й запустили послугу оренди електросамокатів у Львові.
Нова пошта зазнала значних збитків в перші місяці війни: половина відділень не працювала, понад 20 відділень пошкоджені бойовими діями, з 13000 поштоматів працювало тільки 8000. Кількість замовлень на початку війни різко знизилась, паливо подорожчало і частину працівників довелось відправити в простій. Але компанія попри все продовжує перевозити посилки платно й безкоштовно (гуманітарну допомогу). Щоб компенсувати фінансові втрати в Україні, Нова Пошта розширила територію доставлення на країни Європи.
Компанія АТБ під час війни зіткнулась з дефіцитом товару на продаж. Частину складів пошкодили російські загарбники, а деякі іноземні постачальники призупинили поставки на період війни. Тож компанія АТБ запустила власний імпорт й почала привозити консерви та інші потрібні продукти з-за кордону самостійно.
Отже, в ці складні часи важливо не триматися за минуле, а думати про майбутнє, живучи теперішнім.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором