• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Які бувають перевірки, чому приходять і що робити?

26.10.2017

У своїй підприємницькій діяльності ви щодня стикаєтеся з певними перешкодами і труднощами. Ситуації можуть бути різноманітні, але мабуть, найнеприємніше, з чим ви можете зіткнутися, - це податкова перевірка.

За давнім латинської висловом "Попереджений - значить озброєний!", давайте озброїмося з вами знаннями, як поводитися під час перевірки, на що слід звернути увагу і які документи привести в порядок для мінімізації ризиків.

Для початку, потрібно розділяти перевірки планові (вас повідомляють заздалегідь, є можливість підготуватися) і фактичні (проводяться за місцем фактичного провадження діяльності, заздалегідь не попереджають). Слід розуміти, що до проведення перевірки є певні вимоги: по тривалості, до оформлення документів перевіряючих і до перевіряємих документів.

Незважаючи на те, що до кінця 2018 року діє мораторій на перевірки ФО-П та юридичних осіб, у яких обсяг річного доходу не перевищує 20 млн. грн., податківці все одно можуть знайти привід прийти і почати перевіряти, наприклад, ваші ліцензії, як ви сплачуєте податки, чи дотримуєтеся ви вимог по роботі з РРО і т. д.

Документи перевіряючих

На сьогоднішній день, проводити перевірки можуть тільки центральні та обласні органи фіскальної служби. Службовці районних інспекцій таких повноважень не мають.

Перед початком перевірки інспектор повинен надати наступні документи:

1. Направлення на проведення перевірки, в ньому вказується:

 • дата документа

 • найменування податкової інспекції

 • реквізити наказу на проведення перевірки

 • реквізити об'єкта перевірки

 • мета перевірки

 • вид перевірки (планова/ позапланова, фактична)

 • підстави для перевірки

 • терміни проведення перевірки (дата початку та закінчення)

 • дані перевіряючого

 • підпис і печатка податкової.

2. Копію наказу про проведення перевірки (наказ повинен містити ті ж дані, що і напрямок, а також чітко повинно бути прописано, який період діяльності перевірятимуть).

3. Службове посвідчення перевіряючого (-чих) (має бути зазначено в напрямку).

Якщо якихось з цих документів вам не надали або вони заповнені некоректно, ви маєте право не допускати перевіряючих. Вони складуть акт у двох примірниках і один залишать під розпис.

Об'єкт і предмет перевірки

Що ж, якщо вам не пощастило, і документи у перевіряючих у порядку Frown, тоді давайте розглянемо, що є об'єктом і предметом перевірки.

Цілком законно, якщо інспектор попросить надати копії первинних документів фінансової, господарської або бухгалтерської діяльності, які свідчать про приховування, заниження та несплату податків та зборів, а також підтверджують факти порушення законодавства.

Згідно п. 85.2 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) надавати слід всі документи, які мають відношення до предмета перевірки або безпосередньо з нею пов'язані. Перевіряючий може забрати з собою тільки копії документів. Вони засвідчуються підписом і печаткою (за наявності) підприємця, потім складається опис, який також підписується платником податків. Вилучати оригінали документів, а також вимагати додаткові документи, не передбачені ПКУ, заборонено.

Документи, на підставі яких складається податкова звітність і які підтверджують конкретні показники, слід надати контролеру до кінця перевірки або протягом п'яти днів після отримання акту перевірки. У разі ненадання таких документів, податківці вважатимуть, що у Вас їх немає. Якщо ви надали документи менше, ніж за три дні до закінчення перевірки, то її можуть продовжити ще на 2-5 днів.

Бувають випадки, коли перевіряючий відмовляється приймати будь-який документ. Не впадайте у відчай - скористайтеся п. 44.7 ПКУ і відправте завірену копію до закінчення перевірки в податкову, рекомендованим листом з повідомленням. У такому випадку, інспектор не зможе відмовитися і зобов'язаний буде додати цей документ до вашої справи. Smile

Але тут також є підводні камені. Якщо податкова отримає ці документи по завершенню перевірки або протягом п'яти днів після вручення вам акта перевірки, вони можуть призначити нову позапланову перевірку. Тому будьте уважні!

Згідно з ПКУ, перевірки можна розділити на три види: камеральна, документальна і фактична. Давайте розглянемо кожну докладніше.

Камеральна перевірка

Камеральна перевірка проводиться в приміщенні податкової на підставі декларацій платників податків. Відповідно до п. 75.1.1. ПКУ, вона не вимагає ні напрямків, ні дозволів керівника, ні присутності того, кого перевіряють. По суті, ви не дізнаєтесь про проведення камеральної перевірки до тих пір, поки податківці не знайдуть порушень. Тоді вони складуть акт у двох примірниках і один відправлять вам протягом трьох днів.

Як правило, перевіряють дані подаваємої декларації, чи відповідає вона поточній формі, чи правильно заповнена, чи немає арифметичних помилок, чи правильно застосована ставка податку і т. д. Терміни проведення камеральних перевірок законодавством не регулюються.

Документальна перевірка

За назвою можна здогадатися, що документальна перевірка проводиться на підставі документів. Розглядається податкова, статистична та бухгалтерська звітність, перевіряються документи з нарахування та сплати податків.

Документальна перевірка може бути: виїзна (за місцем перебування платника податків) або невиїзна (проводиться в будівлі податкової, часто без присутності особи, що перевіряється). Перевіряють правильність нарахування і сплати податків, чи дотримується валютне законодавство, чи оформлені працівники. За результатами перевірки складають акт у двох примірниках і віддають платнику податків, потім реєструють протягом п'яти днів у фіскальній службі, в разі якщо перевірка була виїзна, і в зворотному порядку, якщо невиїзна.

Документальна перевірка може бути плановою або позаплановою.

Планова перевірка

Планові перевірки проводяться за планом-графіком, який затверджується до 25 грудня поточного року на наступний згідно п. 77.1 ПКУ (посилання ) і публікується на сайті ДФС України. Дана норма з'явилася тільки в 2017 році, тому план-графік перевірок на 2017 рік відсутній в громадському доступі і тільки в грудні з'явиться на 2018 рік. У план перевірок потрапляють ФО-П і юридичні особи, у яких є ризик несплати податків, а також були помічені в порушенні законодавства.

Повідомлення про проведення планової документальної перевірки ви можете отримати за 10 днів до початку такої перевірки. Вам прийде підписаний начальником ДФС наказ. Якщо ця вимога не дотримана, то перевірка вважається неправомірною.

Термін проведення перевірки не повинен перевищувати десяти днів, у виняткових випадках може бути продовжений лише начальником податкової ще на п'ять днів.

Подивитися інформацію про планові перевірки ви можете на цьому ресурсі.

Позапланова перевірка

З позаплановою перевіркою приходять раптово і без попередження, якщо є хоча б один з нижче перерахованих приводів:

 • податкова отримала відомості, що підприємець порушив законодавство і не надав протягом п'ятнадцяти днів ніяких роз'яснень і документального підтвердження на запит податківців

 • виявлено недостовірність даних у податкових деклараціях і так само, як у попередньому пункті, немає роз'яснень за запитом податкової

 • за рішенням суду

 • порушені терміни здачі декларацій або не сплачені вчасно податки

 • підприємець вирішив здати уточнюючу декларацію за період, який податкова вже перевіряла

 • ФО-П подав заяву на закриття

 • якщо була допущена помилка в декларації і не подана  уточнююча декларація

 • якщо не були надані документи протягом десяти днів за запитом податкової для проведення зустрічної перевірки

Перед початком перевірки вам повинні під розпис надати копію наказу про проведення перевірки.

Терміни проведення перевірки прописані в п. 82.2 ПКУ: 5 днів для ФО-П з найманими працівниками, 3 дні для ФО-П - не платника ПДВ без найманих працівників, які подавали нульові декларації протягом двох років і не мають рахунку в банку.

Фактична перевірка

У п. 80 ПКУ зазначено, що фактичну перевірку можуть проводити два і більше податкових інспектора, за фактичним місцем здійснення підприємницької діяльності в присутності самого підприємця. Заздалегідь про проведення такої перевірки, на жаль, не попереджають.

В ході перевірки вивчають, чи дотримуються правила обігу готівки, проведення розрахункових операцій (можуть перед перевіркою зробити розрахункову операцію, тобто щось купити на вашій торговельній точці), перевіряють наявність ліцензій, свідоцтв та патентів, а також вивчають ваші відносини з працівниками, чи є трудові договори, чи оформлені всі співробітники.

Крім підписаного начальником податкової наказу на перевірку, необхідна підстава, наприклад:

 • податкова дізналася, що на Вашій торговельній точці є порушення в сфері розрахункових операцій чи немає ліцензій на ведення діяльності

 • на Вас поскаржився покупець

 • не склали звітність по РРО

 • податкова дізналася, що у вас є неоформлені працівники

Службовці фіскальних органів під час перевірки можуть спостерігати за роботою суб'єкта.

Термін проведення фактичної перевірки не повинен перевищувати десять днів. У виняткових випадках може бути продовжений начальником податкової ще на п'ять днів.

За результатами перевірки оформляється акт у двох примірниках.

Акт (довідка) про результати перевірки

За результатами перевірки складається акт або довідка в двох примірниках. Один примірник залишається у вас, другий у перевіряючих. Якщо ви отримали довідку, значить ніяких порушень не виявлено, тоді видихаєте і з посмішкою на обличчі спокійно працюєте далі. Smile Якщо отримали акт, значить десь ви "накосячили". Frown

За підсумками перевірки ви можете або підписати акт, або відмовитися, якщо не згодні з висновками фіскальщіків. У такому випадку складається акт відмови, він реєструється в податковій і наступного дня відправляється підприємцю.

Але! Відмова від підписання акта або незгода з висновками перевірки не звільняють вас від сплати штрафів або донарахування податкових зобов'язань. У цій ситуації потрібно подати письмове заперечення в фіскальну службу або відразу вказати всі свої заперечення і незгоди в акті перевірки. Зробити це необхідно протягом п'яти днів, наступних за датою складення акта. У своїй заяві ви можете вказати, що хочете брати участь у розгляді заперечень, тоді податкова зобов'язана буде повідомити Вас про місце і час розгляду Ваших заперечень протягом семи днів.

Які документи потрібно надати під час податкової перевірки?

Надавати контролерам необхідно лише ті документи, які мають безпосереднє відношення до предмету перевірки, тобто не потрібно діставати "із засіків" всі документи, що у вас є за весь час вашої підприємницької діяльності. Також, перелік необхідних документів буде залежати від виду перевірки: камеральна, планова або фактична.

Податківці мають право перевіряти звіти, бухгалтерські книги, документи, пов'язані з касовою дисципліною і т. д. Якщо облік ведеться в електронному вигляді, у вас можуть попросити роздрукувати документи. Якщо у вас немає необхідного документа, це може стати приводом для запису в акті перевірки та нарахування штрафів, тому постарайтеся відновити відсутні документи до приходу перевіряючих, запросивши копії у постачальників, підрядників та ін.

Також фіскальщики мають право вимагати проведення інвентаризації основних фондів, ТМЦ і грошових коштів, тому краще провести інвентаризацію самостійно до приходу перевіряючих і привести свої справи до ладу.

Досить складно в даній статті описати повний перелік документів, які повинні зберігатися у підприємців, оскільки предмет перевірки в кожному окремому випадку може бути різним. Проте, ми рекомендуємо привести в порядок наступні основні документи, які мають відношення до підприємницької діяльності, а саме:

 • статутні (реєстраційні) документи

 • ліцензії і патенти

 • документи на займане приміщення

 • кадрові документи

 • книгу обліку доходів

 • первинні документи щодо придбання ТМЦ

 • банківські виписки, товарні чеки, розрахункові квитанції та ін.

Якщо вже так сталося, що непрохані гості в особі перевіряючих прийшли до вас в офіс, постарайтеся обмежити їх від інших співробітників, щоб вони, по "простоті душевній" не бовкнули зайвого. На жаль, з Держпрацею такий варіант не пройде, вони мають право спілкуватися з найманими працівниками, в інших же випадках - ізоляція вам на допомогу.Smile

Юзер
26-03-2019 в 09:48:35
Очень полезно. Будем бдеть.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором