• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

12 порад бізнесу в період кризи та ізоляції

09.04.2020
Наталія Грабовська
Наталія Грабовська

PR менеджер та ведуча Торгсофт Podcast

Криза, спровокована Covid-19, ще набирає обертів. Економічні наслідки виявилися серйозними та підприємці намагаються зрозуміти, навчитися реагувати та робити висновки зі швидкоплинної ситуації.

Передбачати, як будуть розвиватися події - складно. А реальна картина буде видна лише в ретроспективі, якщо дивитися на неї, як на щось що давним-давно минуло. Проте варто спробувати проаналізувати те, що вже відомо, з огляду на те, що ми бачимо: ступінь готовності компаній в різних сферах, стійкість бізнес-процесів та готовність до майбутніх криз.

12 порад для антикризового управління

1. Щодня оновлюйте інформацію

Події розгортаються з винятковою швидкістю, і картина змінюється щодня. Ще недавно здавалося, що спалах епідемії обмежено Китаєм та знаходиться під жорстким контролем. Пройшло кілька днів - і епіцентри інфекції виникли в Європі.

 Тримайте "руку на пульсі". Ситуація вимагає не лише щоденного оновлення інформації, але й перегляду перспективи.

2. Дотримуйтесь інформаційної гігієни та остерігайтеся новинних потоків

Водночас є небезпека "підсісти" на нескінченний новинний потік. Часто новинні канали зосереджуються на свіжих новинах, а не на об'єктивній картині, не відокремлюючи факти від припущень. Вчорашні новини можуть визначити те, як ваша організація думає про кризу сьогодні. Коли ситуація навколо нас починає швидко змінюватися - ми, як правило, спочатку ігноруємо слабкі сигнали, а потім дуже гостро реагуємо на проблеми, й починаємо "махати шашкою".

 Читаючи новини, критично подивіться на джерело інформації, перш ніж погоджуватися та приймати рішення відповідно до отриманої інформації.

3. Знати про останні новини не означає бути поінформованим

Прямий доступ до сотень джерел інформації, створення та широке поширення численних інформаційних випусків і коментарів, призводить до того, що час витрачається даремно на обговорення фактів - чи, що ще гірше, на припущення про факти.

 На припущеннях та чутках, на уривках заголовків не варто будувати подальшу стратегію розвитку бізнесу. Ваша інтуїція та первинна необроблена інформація - привід бути більш передбачливими та вжити превентивних заходів.

4. Сприймайте думки експертів і їх прогнози обережно

Експерти в області епідеміології, вірусології, громадської охорони здоров'я та інших дисциплін необхідні для роз'яснення ситуації з перекладу інформації з наукової на людську мову. При цьому думки експертів розходяться у критичних питаннях політики стримування епідемії або економічного впливу і прогнозу наслідків. Важливо розуміти, що кожна ситуація непередбачувана та унікальна.

 Отримуйте інформацію з кількох джерел. Потрібно використовувати ітеративний, емпіричний підхід до розуміння того, що відбувається і що працює, зважаючи на думки експертів.

5. Постійно переглядайте своє розуміння того, що відбувається

Китайське прислів'я говорить, що великі генерали дають команди вранці, щоб міняти їх увечері.

Але великі організації рідко виявляються такими гнучкими. Рішення приймаються довго, відповідальність за радикальні рішення взяти не просто. Співробітники часто чинять опір нововведенням, поки не будуть остаточно впевнені, що хтось взяв персональну відповідальність і відповідає головою за наслідки та результат.

 Приймайте рішення швидко. Не перекладайте відповідальність на тих, хто не готовий її взяти або не лояльний до вас і вашого бізнесу. Привчіть співробітників до того, що у вашій команді у форс-мажорних ситуаціях правила можуть динамічно змінюватися. І це не є ознакою невпевненості або неправильних рішень керівника. Це говорить про те, що ви, як керівник, в курсі ситуації та здатні адекватно оцінювати свої сили.

6. Остерігайтеся бюрократії

Раніше ми для вирішення спірних, делікатних або гучних питань збирали великі наради, вели протокол наради, вислуховували думки та довго ще обговорювали в чатах та листах, як вирішити питання. Рішення підіймалося по ієрархічній структурі компанії. Підіймалося довго. Ми ліквідували цей процес, і тепер рішення приймаються по горизонтальній структурі й в момент виникнення питання. Нема потреби зволікати з ухваленням рішення, якщо дві людини можуть домовитися та вирішити, не відволікаючи всю компанію.

 Зберіть невелику команду, якій довіряєте. Дайте людям свободу дій для прийняття швидких тактичних рішень. Крім того, нарада у вузькому колі довірених осіб дасть чітке розмежування між фактами, гіпотезами та припущеннями, і допоможе у формуванні об'єктивної картини того, що відбувається.

7. Підтримуйте зворотний зв'язок зі своєю командою

 • Створіть загальний чат в telegram для інформування про прийняті рішення
 • Співробітники обговорюватимуть події між собою, доповнюючи ситуацію особистими історіями, домислами та чутками. І найімовірніше зіткнуться з суперечливою інформацією, будуть відчувати занепокоєння або розгубленість з приводу майбутніх дій в компанії. Доносіть інформацію швидко і чітко. Ваші слова не повинні трактуватися двояко. Пояснюйте причинно-наслідкові зв'язки, щоб співробітники зрозуміли ситуацію і могли проявити ініціативу у непередбачених ситуаціях.
 • Детально опишіть, як буде працювати ваша команда в період карантину: які обмеження на поїздки; як будуть проходити планерки; де знайти інформацію; як відвідувати офіс або магазин; який графік роботи. Не переносьте рішення на словах - половину не запам'ятають, друга частина інформації буде спотворена. Виділіть 30-40 хвилин і опишіть усе.
 • Переконайтеся, що політика поїздок зрозуміла з точки зору того, куди співробітники можуть їздити, з яких причин, які дозволи потрібні, і коли правила будуть переглянуті.
 • Дистанційна робота дозволить подивитися на збудовані роками процеси з іншого боку. І якщо до цього ви віддалено не працювали, то старі правила працювати вже не будуть. Подивіться, які питання вимагають вашої персональної участі, а що можна делегувати. Вдома ваші співробітники перебувають у вільному плаванні. Тому з боку керівника повинен бути посилений контроль. Введіть щоденну звітність: співробітник повинен розписати, чим він був зайнятий протягом дня. Якщо ви використовуєте програму обліку, то в програмі будуть зафіксовані всі дії співробітника.
 • Робота з постачальниками. Проаналізуйте залишки товару на складі. Позиції, які продавалися добре краще докупити. Уточніть у постачальників чи залишилися незмінними умови доставлення та оплати. Пошукайте альтернативних постачальників товару.
 • Аналіз результатів бізнесу та прогнозування. Ймовірно, що криза створить непередбачувані коливання. Щодня переглядайте звіти з продажу та кількість звернень клієнтів, щоб зрозуміти, що впливає на бізнес, де потрібен перегляд правил, впровадження безконтактного доставлення, зміна асортименту товару. Прислухайтеся до побажань клієнтів: що вони шукають та чи можете ви їм це дати? Криза не звільняє від ефективного управління, і рано чи пізно ринок буде судити, які підприємства впоралися з цим завданням.
 • Час об'єднуватися. Як бізнес-одиниця, ви можете підтримувати інших у вашому ланцюжку постачання, виробництві, бізнес спільноті. Подумайте, який внесок може внести ваш бізнес на перетині гострих соціальних потреб та ваших можливостей?

8. Використовуйте принципи стійкості при розробці політики розвитку

Бізнес любить спокій. Ефективність панує в стабільному світі без сюрпризів. Але ключовим показником правильного управління є стійкість, здатність виживати та процвітати всупереч непередбачуваним, мінливим та потенційно несприятливим подіям.

 6 кризових реакцій життєздатних систем

 1. Резервування: передбачлива закупівля ходового товару з невеликим надлишком; резервування та економія коштів; скорочення витрат.
 2. Різноманітність: наявність різних варіантів вирішення ситуації, що склалася; розмаїття ідей; заохочення ініціативи та повага до різних точок зору. Не ставтеся до кризи однобоко - тільки як до фінансової або матеріально-технічної проблеми.
 3. Модульність: автоматизація процесів; незалежність від одного постачальника або від одного менеджера; взаємозамінність співробітників; прописані правила. Модульна система дозволяє комбінувати різними способами, швидко переставляти людей і обов'язки, делегувати та, відповідно, забезпечити велику стійкість. Коли декілька років тому ключовий постачальник гальмівних клапанів для Toyota згорів дотла, постачання було відновлено за кілька днів завдяки можливості обміняти виробництво між постачальниками.
 4. Розвиток: реакція підприємства на кризу у вигляді перегляду бізнес-процесів та зміни правил і схеми роботи, дають шанс для розвитку. Шукайте можливості для експериментів і навчання. Попри те, що багато уроків будуть вивчені в ретроспективі, зробіть що-небудь зараз, подивіться, що спрацює.
 5. Розсудливість: ми не можемо передбачити хід подій або їх вплив на Covid-19, але ми можемо припустити ймовірні сценарії та проаналізувати стійкість бізнесу в цих обставинах. Розставте крайні точки. Погляньте по-новому на сценарії найгіршого розвитку ситуації та опрацюйте стратегію на випадок непередбачених обставин.
 6. Інтеграції: рішення, які приймаються виключно в особистих цілях підприємства коштом інших, нехтуючи їх інтересами, створять недовіру і завдадуть шкоди бізнесу в довгостроковій перспективі. І навпаки - підтримка клієнтів, партнерів, охорони здоров'я і соціальних систем за часів лих створює доброзичливість і довіру. Ключовий елемент боротьби з економічним стресом - жити загальними цінностями тоді, коли ми найбільш схильні до егоїзму.

9. Готуйтеся до наступної кризи зараз

Covid-19 не перше і не останнє випробування.

 Один з найбільш ефективних заходів у боротьбі з кризою - підготовка до наступної кризи. Це набагато ефективніше, ніж реагувати та робити щось похапцем, коли криза реально настане.

10. Теоретичної підготовки недостатньо

Багато компаній використовують регламенти для підготовки до форс-мажорних ситуацій. Однак однієї теорії та прописних істин недостатньо. Регламент дій може бути зрозумілий за змістом, але не зрозуміло як він буде працювати насправді.

 Тому в ідеалі промоделювати реакцію компанії та співробітників. Тобто імітувати кризову ситуацію і практикуватися працювати в умовах стресу.
Ми у 2014 році моделювали віддалену роботу, готували інфраструктуру. В результаті перехід на карантин у нашому випадку відбувся за 1 день.

11. Подумайте про те, що дізналися

 Замість того щоб зітхати з полегшенням та повертатися до рутини коли криза вщухне, слід виділити кілька годин та проаналізувати ваші дії. Записуйте вжиті заходи для подальшого аналізу та висновків. Наприклад, проявили ви нездатність приймати важкі рішення або надмірний ухил до консенсусу? Або навпаки діяли рішуче?
Чи звільняли співробітників? Як це позначилося на роботі та на вашій ефективності?

Наприклад, безпека польотів - одна з найефективніших глобальних систем навчання. Кожен раз, коли відбуваються інциденти від незначних збоїв до трагічних нещасних випадків, що призводять до загибелі людей, першопричини розслідують в судово-медичній експертизі відповідно до заздалегідь узгоджених протоколів та надаються обов'язкові рекомендації. Тож не дивно, що літак став однією з найбезпечніших форм подорожей завдяки накопиченим знанням та виправлення помилок і регламентів після попередніх трагедій.

12. Готуйтеся до нового світу

Ми повинні очікувати, що криза Covid-19 істотно змінить наш бізнес і суспільство. Це вже стало стимулом для таких областей, як онлайн-покупки, онлайн-освіта та інвестиції в охорону здоров'я. Також зміниться формування ланцюжка постачання і розподіл замовлень на кілька постачальників і виробників.

 Після проходження найскладнішої частини кризи, підприємці повинні розглянути, що ця криза змінила, чому вони навчилися, і як це відіб'ється на подальшому плануванні бізнесу.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором