• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

13 помилок, які можуть зруйнувати бізнес

28.02.2019

На шляху до успіху бізнесмен часто помиляється. Від невірних рішень і прорахунків не застраховані навіть люди, які вже володіють досвідом ведення бізнесу. У підприємництві як ніде актуальне прислів'я про те, що вчитися треба на чужих невдачах. Нижче зібрані найпоширеніші помилки, які роблять як новачки, так і досвідчені бізнесмени.

1. Неправильно розставлені пріоритети

Найперше питання, яке повинен ставити собі підприємець-початківець - з якою метою я створюю власну справу? Неправильно сформульована мета може стати причиною невдачі в бізнесі і навіть призвести до банкрутства.

 • Мета - швидке збагачення. Багато молодих бізнесмени приходять в бізнес з єдиною метою - заробити якомога більше грошей. Вони зачитуються історіями успіху відомих комерсантів і не беруть до уваги величезну кількість тих, чиї спроби побудувати бізнес закінчилися невдачею. Справа в тому, що залишитися в збитку набагато простіше, ніж отримати прибуток. Навіть якщо бізнес вижив на перших порах, велика частина роботи ще попереду і пізніше будуть потрібні ще більш значні інвестиції. На самому першому етапі необхідно досягти точки беззбитковості, окупити вкладення, повернути борги, якщо вони є, і тільки потім думати про прибуток.
 • Мета - набуття особистої свободи. Деякі люди сподіваються, що відкриття власної справи дозволить їм розраховувати на особисту свободу. У реальності, розвиток бізнесу вимагає значних жертв і величезної кількості часу. На початковому етапі доводиться працювати без вихідних і відпусток. На відміну від найманих працівників, які завжди можуть звільнитися, власник компанії постійно несе відповідальність за всі аспекти її діяльності, а в разі краху - залишається з проблемами один на один.
 • Мета - заслужити повагу суспільства. Як відомо, успішні підприємці користуються повагою партнерів і підлеглих. Однак, часто буває так, що людина, яка успішна в бізнесі, виявляється нещасною в особистому житті, адже часу на спілкування з друзями і близькими у неї просто не залишається.
 • Мета - отримання досвіду. Набувати необхідних знань та досвід потрібно заздалегідь, будучи найманим співробітником. Відкривати власний бізнес, розраховуючи навчитися всьому в процесі його розвитку - затія дуже ризикована, адже на кону стоїть час, здоров'я та вкладені кошти.
 • Мета - життя в задоволення. На жаль, в житті бізнесменів набагато менше розваг і світських прийомів, ніж може здатися з боку. Набагато частіше їм доводиться мати справу з податківцями та кредиторами, звільняти некомпетентних співробітників та займатися іншими неприємними справами.
 • Мета - забезпечити себе роботою в старості. Це в корені невірний підхід. Навіть самий добре розвинений бізнес не вічний і з високою ймовірністю він просто не доживе до вашої старості. Висновок - успішний проект необхідно вчасно продати.

2. Недостатній рівень фінансової грамотності

Знання в області фінансового обліку і бухгалтерії знадобляться кожному бізнесменові. Це допоможе їм не загрузнути в боргах та вбереже від банкрутства.

3. Бездумне дотримання плану

У бізнесі ситуація може змінитися в будь-який момент, тому підприємець повинен володіти гнучкістю і рішучістю. Часом, навіть найдосконаліший план може виявитися марним і його доведеться коригувати. Не бійтеся це робити, іноді тільки ризикнувши можна врятувати ситуацію.

4. Повільність і нерішучість

У деяких ситуаціях рішення потрібно приймати максимально швидко, інакше можна втратити вигоду. Якщо вам випала нагода вдало вкласти гроші, краще не зволікати, а поквапитися і прийняти вигідну пропозицію, щоб не шкодувати надалі.

5. Небажання ділити повноваження і обов'язки з підлеглими

На початковому етапі власнику бізнесу багато доводиться робити самому і досконально вникати в усі процеси. В таких умовах проект не може розвиватися і рано чи пізно назріває необхідність розширення штату. У міру зростання компанії все більше обов'язків засновника буде переходити до рук керівних працівників. Не варто боятися делегувати повноваження професіоналам, такий шлях проходить будь-яка успішна компанія. Деякі власники компаній прагнуть повністю відсторонитися від управління, щоб мати можливість займатися іншими проектами.

6. Невміння підбирати співробітників

Невпевнені в собі керівники часом намагаються не наймати занадто обдарованих кандидатів, побоюючись конкуренції. Така тактика є шкідливою для бізнесу. Посередні співробітники будуть заважати компанії розвиватися. Пам'ятайте: щоб високо злетіти, спочатку потрібно позбутися від зайвого баласту.

7. Неуважне ставлення до безпеки

Часом власники компанії не вважають за потрібне вживати додаткових заходів для захисту важливої, конфіденційної інформації, такої як клієнтські бази даних і власні технології. Нехтування безпекою, як інформаційної, так і виробничої може привести до плачевних наслідків.

8. Зловживання інвестиціями

Намагайтесь розвивати бізнес, використовуючи тільки власні кошти. Залучення позик - це крайній захід, до якого слід вдаватися тільки тоді, коли інші можливості вже вичерпані. Перш ніж піти на такий ризикований крок, оціните рівень розвитку компанії і ступінь компетентності вашої команди. Переконайтеся, що ви самі є досить зрілою особистістю, здатні тверезо оцінювати ситуацію, брати на себе серйозні зобов'язання і усвідомлювати результати своїх дій.

9. Невміння вибирати інвесторів

Багато хто вибирає інвесторів за принципом - хто більше заплатить, і сподіваються на їх мінімальну участь в справах компанії. Насправді гроші - це ще не все, що можна отримати від хорошого інвестора. Вам може стати в нагоді його досвід, зв'язки і певна допомога, наприклад, в збуті продукції.

10. Готовність вірити на слово

Результати всіх переговорів необхідно оформляти письмово. Це допоможе вам уникнути непорозумінь з партнерами і підлеглими.

11. Відсутність любові до своєї справи

Якщо ви ставитеся до справи без ентузіазму, і вона не дає вам нічого крім грошей, ваші шанси на успіх знижуються. Людина не зможе довго займатися тим, що не приносить їй позитивних емоцій. До того ж, щира пристрасть керівника мотивує і заряджає енергією його підлеглих. Не варто братися за здійснення проектів, які не викликають у вас ніякого інтересу крім фінансового.

12. Погоня за легкою наживою

На певному етапі власник бізнесу може зіткнутися з людьми, які запропонують йому добре заробити не цілком законними способами. Незважаючи на привабливість подібних пропозицій, потрібно розуміти, які наслідки чекають на тих, хто їх приймає. Намагайтеся оточувати себе надійними людьми, чиї моральні цінності збігаються з вашими.

13. Життя заради роботи

Привчіть себе не думати про роботу у вільний час. Присвячуючи все своє життя бізнесу, ви ризикуєте втратити родину, друзів, розгубити здоров'я і захоплення. Живіть так, щоб на старості років вам було що згадати, крім нескінченної гонитви за прибутком. Ви створювали бізнес не для того, щоб стати його рабом, а для того, щоб він працював на вас.

Якщо ви, створюючи бізнес, вже володієте солідним досвідом, капіталом, налагодженими зв'язками і власною командою, ваш успіх якщо не визначений, то високо вірогідний. У разі, якщо у вас немає економічної освіти, відсутній досвід управління власною справою і персоналом, то на шляху до успіху вам належить подолати безліч труднощів. Пам'ятайте, що навіть досвідчені управлінці іноді промахуються. Починаючи свій бізнес, наманайтесь уникнути серйозних помилок, це збереже вам нерви, час та гроші.

Створення бізнес-плану в чотири етапи

Бізнес-план створюється для залучення фінансових ресурсів перед запуском на ринок нового продукту. Так як в нашій державі відсутні офіційні вимоги до змісту бізнес-планів, ви можете визначати його зміст на свій розсуд або відповідно до побажань інвесторів. У всіх випадках рекомендується включати розгорнуту фінансову модель.

Етап 1. Обгрунтуйте привабливість вашого бізнес-проекту для інвесторів.

Візьміть аркуш паперу і напишіть:

 • які завдання вирішує ваш продукт;
 • як саме він їх вирішує;
 • в чому полягає унікальність вашого продукту;
 • чому покупець віддасть перевагу вашому продукту, а не аналогічним продуктам конкурентів;
 • як ви плануєте його поширювати;
 • яка ціна вашого продукту;
 • передбачуваний розмір прибутку;
 • обґрунтуйте конкурентну перевагу вашої компанії.

Етап 2. Складіть список розділів бізнес-плану:

 • перелік партнерів;
 • маркетингова стратегія;
 • методи взаємодії з замовниками;
 • пропозиції для клієнтів;
 • маркетинговий аналіз цільової аудиторії;
 • наявні ресурси;
 • канали збуту продукції;
 • докладний опис фінансової моделі.

Етап 3. Визначтеся з горизонтом планування

Ідеальний часовий відрізок для прогнозування - 3-5 років.

Етап 4. Візьміть у себе інтерв'ю.

Спробуйте відповісти на непрості питання потенційного інвестора. Прикиньтеся скептично налаштованим інвестором і задайте собі наступні каверзні питання:

 • що ви збираєтеся робити, якщо продукт буде погано продаватися;
 • на чому грунтуються ваші розрахунки вартості виробництва продукту, наскільки вони точні;
 • як ви плануєте робити, якщо постачальник припинить постачати сировину або сильно завищить ціни;
 • як саме ви аналізували розмір ринку;
 • наскільки точні ваші розрахунки.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором