• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

8 схем обману, про які повинен знати власник магазину

25.01.2019

Дії шахраїв - один з найвагоміших ризиків в управлінні торговельним бізнесом. Аферисти зустрічаються серед співробітників, постачальників і покупців. Важливо знати найпоширеніші схеми шахрайства, щоб не попастися в мережі аферистів.

Як обманюють постачальники

 

1. Обман з передоплатою.
У нинішніх умовах використання передоплати схоже на гру в рулетку. Ніщо не гарантує підприємцю захист від аферистів. Вони ховаються за різними личинами: приходять від імені розкручених компаній, за рекомендаціями. А деякі ділки здатні обдурити й після довгих років спільної роботи.
Найпопулярніший варіант обману - створення фальшивих компаній-одноденок і сайтів, в назвах яких є співзвуччя з відомими іменами брендів. Іноді це копії сторінок розкручених підприємств, де вся відмінність знаходиться в полі контактної інформації.
Після передоплати підприємливі «Остапи Бендери» випаровуються разом з грошима. Так само можуть надходити й перевірені постачальники, у яких криза знищила всі запаси грошей. А совісті у них, як виявилося, ніколи й не було.

2. Співпраця з Китаєм.
Постачання товарів з Китаю - окрема тема для статей. У цій сфері афери з передоплатою зустрічаються ще частіше, ніж в інших галузях.
У Китаї можна знайти продукцію по символічним розцінкам. При цьому можна отримати й дуже гідні товари, і повний неліквід. Але потрібно ретельно порахувати всі витрати на доставлення та оформлення, щоб не піти «в мінус». Облік витрат і доходів за такими видами діяльності не варто вести вручну. Краще автоматизувати процес, доручивши цю важливу задачу програмі Торгсофт®. Це дасть більш якісний і ефективний контроль над товарними залишками, виручкою і переважними обсягами закупівель.

 

У китайській промисловості є чимало шахраїв, які особливо часто зустрічаються тим, хто тільки починає вести бізнес з компаніями з Піднебесної. Місцеві постачальники погоджуються працювати виключно по передоплаті. Вони вимагають вносити від 20 до 50% вартості партії товару.
Аферисти залучають підприємців коштом неймовірно низьких цін. Вони запевняють, що проблем з якістю немає, що вони готові піти на знижки, оскільки тільки виходять на ринок і запускають виробництво. Вони зникають відразу після отримання переказу. А якщо і залишаються на зв'язку, то тягнуть час або починають посилатися на нерозуміння, страйки та подорожчання сировини. Загалом, вимагають оплати за товар у звичайному обсязі, в такому ж, як у всіх інших компаніях.

Якщо відмовитися від доплат, можна залишитися без товару і без власних коштів.

3. Дешева пробна закупівля.
Не всі виробники з Китаю випаровуються після передоплати. Вони можуть навіть надіслати товар за заявленою ціною. Типова схема китайських постачальників полягає в тому, щоб після пробної партії різко підняти розцінки.

Особливо часто такі методи обману зустрічаються в області будівельних товарів: лінолеуму, шпалер, плитки, ламінату.
Друга партія виробів може відрізнятися від першої за якістю, причому в гіршу сторону. Китайська якість нестабільна. Замовляти одні й ті ж варіанти товару не вийде. Відмінність буде видно в усьому: в відтінках, текстурі і склад матеріалу. Місцеві виробники це прекрасно усвідомлюють. І коли бачать, що їх товар підійшов бізнесменові, починають підвищувати розцінки раз по раз.

Якщо немає жорстких критеріїв вибору продукції, можна отримати металолом за ціною машини. І зробити з цим нічого неможливо.
Закони погано визначають поняття «якість товару». Це визначення суб'єктивно, кожен трактує його по-своєму. У Китаї якість рідко буває відмінним. Прості футболки можуть сідати, линяти після першого прання або рватися при спробі приміряти. І колірна гамма не обов'язково співпаде з тією, яка красувалася на сайті компанії.


Листування з постачальником призводить до того, що той запевняє, що його менеджери щось переплутали. І він готовий розібратися відразу після того, як отримає бракований товар назад. Він навіть обіцяє своїм коштом надіслати іншу партію. Цей прийом - для наївних і недосвідчених бізнесменів. Завдання шахрая - тягнути час, щоб пройшов термін подачі претензії.

Як обманюють покупці

1. Влаштовують скандали.
Найчастіший вид афер відомий багатьом. Покупці отримують здачу дрібними монетами і відволікають касира. А потім кажуть, що їм здачу видали невірно. І не вистачає 5-20 гривень. При перерахунку з'ясовується, що так і є. Продавці в таких ситуаціях не зв'язуються зі скандалістами. Їм не хочеться робити перерву в роботі, щоб розібратися в проблемі та довести свою невинність. Особливо через дрібні суми! Вони віддають гроші. А шахраї саме цього і домагалися.

Запобігати подібним інцидентам можна тільки одним способом: ретельно перераховувати здачу і видавати її разом з чеком.

Ще один варіант убезпечити торговельний бізнес - використовувати систему обліку. Наприклад, Торгсофт®. У ній істотно полегшений процес створення всіх необхідних для бізнесу документів. Накладні та рахунки-фактури виписуються одним кліком і роздруковуються на принтері. Відвернути продавця, вручну заповнити товарний чек, досить легко, а ось при автоматизації процесу торгівлі - буде просто неможливо.

2. Заговорюють зуби та ховають купюри.
Покупці рідко задають продавцям багато питань. А якщо роблять це, то не завжди з добрими намірами. Після відповіді на нескінченні питання про знижки, ціни і методах догляду за речами персонал може недорахуватися в касі декількох сотень гривень.

Балакучі персони - не єдиний варіант шахраїв, що крадуть гроші з каси. Деякі покладаються не на красномовство, а на спритність рук. З майстерністю фокусника або жонглера вони загинають купюру собі в рукав. Як правило, на касу вони приходять з копійчаними покупками, платити за які бажають великими банкнотами. Коли продавець відкриває касу, вони запевняють, що одна з купюр в ній - та, що ними видана. Якщо в лотку відсутні банкноти такого гідності, вони швидко зникають. А якщо немає, влаштовують циркову виставу. Вони починають відкривати гаманець і показувати всім навколо, що в ньому нічого немає. При цьому відвідувачі магазину вже бачили в їх руках помаранчеву або зелений папірець.

Протистояти цьому просто: при отриманні пачки грошей від клієнтів продавець повинен озвучувати це кожен раз: «Ваші 200 гривень». З такими співробітниками любителі загинати купюри намагаються не зв'язуватися.

3. Здають товар назад.
Ще один різновид шахрайства з боку покупців стосується «повернення» товару. Такі афери провертають групи відвідувачів. Поки одна людина намагається розплатитися за дешевий товар купюрою, інші відволікають продавця. А потім той починає повертати не вподобану продукцію. Якщо продавець відмовляється, обурений клієнт навіть пропонує «компенсувати» покупку: «Заберіть свій товар і 50 гривень, а мені віддайте мої 200». У відповідь на збентеження співробітника «група підтримки» починає кричати та підтакувати аферистові.
Непоганим захистом є спроба скласти письмове оформлення повернення. У бланку варто вказати паспортні дані «покупця». Одне тільки пропозиція дати паспорт багатьох шахраїв протвережує. І вони просто відступають.

Як обманюють продавці

1. «Підставляють»
Дана схема зазвичай використовується співробітниками продуктових магазинів. Половину товару у гуртовика вони проводять за накладними. А половину беруть на реалізацію без всякого оформлення. Потім продавець реалізує по черзі то «свій», то легальний товар. Прибуток від неврахованих партій залишається співробітнику.
Шахраї намагаються насамперед розпродати «ліві» партії продукції. Адже їм треба поспішати, щоб «підставу" не виявив власник торгової точки або чиновники з наглядових органів.

Боротися з цим можна, організовуючи всі закупівлі самостійно. Ще один варіант - повна автоматизація торгових процесів. Можна також просити допомоги у покупців. Зазвичай вони не отримують чек за «лівий» товар. Оголошення на прилавку з номером телефону і проханням повідомити про не видають чеку - поширена практика.


2. Накручують
Аферисти з-поміж продавців використовують рукописні бланки для цінників, щоб малювати на них завищені ціни. Різницю від реальної ціни вони кладуть собі в кишеню.
І знову автоматизація процесів є гарантією контролю людського фактора. Сканер штрих-кодів і принтер чеків - найпростіші варіанти уникнути подібних проблем.

Автоматизація торгівлі - це дієвий спосіб захистити себе від шахраїв і поширених схем обману. Програма обліку Торгсофт® окупає себе дуже швидко, а спробувати її можна безкоштовно протягом 30 днів.

Ира
20-03-2019 в 13:54:49
Хорошая статья!!! Уже много лет борюсь с нечесными продавцами и убытками так что было очень полезно почитать

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором