• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Повернення акційного товару

13.12.2018

Нещодавно користувач програми обліку Торгсофт® поділився з нами своїми спостереженнями. В його магазині діє порогова система знижок: при покупці до певної кількості товару ціна одна, а зверх нього - інша (наприклад, до 10 штук - 10 грн. / шт., більш як 10 шт. - 8 грн. / шт.). Що роблять деякі клієнти? Покупають продукцію за меншою ціною і через кілька днів повертають половину товару, сказавши, що він не став у пригоді. Виходить, що покупець взяв невелику кількість за "солодкою" ціною.

Не виключено, що з подібними випадками періодично стикаються дуже багато магазинів при використанні порогових цін, дисконтних програм лояльності, під час проведення акцій на кшталт 3 + 1 = 3 та інших подібних. Тому ми вирішили прояснити цю ситуацію, ознайомившись з чинними законодавчими актами.

Висновок вийшов невтішний: за буквою закону нічого з такими покупцями зробити не можна. Однак краще знати, з чим можна зіткнутися, і уникнути великих конфліктів з клієнтами, ніж перебувати в щасливому незнанні і в один прекрасний момент познайомитись з інспектором з питань захисту прав споживачів.

Чим регулюється повернення акційних товарів?

Взаємини в подібних питаннях регламентуються Цивільним кодексом і Законом України "Про захист прав споживачів". Згідно з цими законодавчими актами, акційний товар прирівнюється до звичайного - ми сформували невелику добірку інформації про це:

1. Таблички "Акційний товар поверненню не підлягає" та їм подібні не мають під собою ніяких підстав.

2. Повернення повинно відбуватися за стандартною схемою: протягом 14 днів, не враховуючи дня покупки, в разі, якщо є чек або інший платіжний документ, і товар наданий в тому вигляді, в якому був проданий (не використовувався, з ярликами та бирками). Гроші потрібно віддати в день повернення або, якщо це неможливо, не пізніше 7 днів від цієї дати.

3. Якщо ціна змінювалася за період перебування товару у покупця, то при підвищенні вартості клієнту потрібно повернути більшу суму, ніж він заплатив, при зниженні - ту, яку він віддав спочатку.

4. Вживання слів "знижка", "знижена ціна", "розпродаж" дозволяється в разі, якщо вартість дійсно нижче, ніж звичайна, продукція продається в даному магазині, пропозиція обмежена за термінами (і вони вказані), чітко обумовлено місце проведення та група товарів, на яку поширюються вигідні умови. Про акцію потрібно повідомити покупцям публічно, а також кожному з них донести інформацію про те, яка ціна була до знижок і яка є зараз. Заборонено говорити про розпродаж у зв'язку із закриттям магазину, якщо Ви не плануєте остаточно завершити його роботу.

5. Не можна стимулювати попит, кажучи про те, що є обмежена кількість товару, якщо це не так, і будь-яким іншим способом дезінформувати покупця з метою продати побільше.

Цей список скорочений, з детальнішою інформацією можна ознайомитись в зазначених вище документах.

Є такі товари, які на законодавчому рівні заборонені до повернення.

Що не підлягає поверненню?

Якщо продукція якісна, без браку, то не повертаються такі товари: косметика і парфумерія, аерозолі, зубні щітки, перуки та вироби з натурального та штучного волосся, натільна і постільна білизна, панчішно-шкарпеткові вироби, тканини та гардини, дитячі іграшки м'які та гумові надувні, ювелірні вироби тощо. Весь перелік зазначено в даному документі. Іноді магазини йдуть назустріч покупцям, повертаючи гроші або обмінюючи товар з даної категорії.

У разі, якщо є брак, продавець повинен попередити покупця про це.

Що з цього випливає?

Авжеж підприємець може спробувати повісити оголошення "Акційний товар обміну та поверненню не підлягає" та відмовитися від повернення акційного товару, відстежувати вартість придбаної продукції та відстоювати свої інтереси. Велику частину клієнтів це зупинить. Але якщо покупець виявиться юридично підкованим і вирішить дискутувати, закон буде на його боці. До того ж, будь-які "темні місця", чинні в Законі та Кодексі, будуть трактуватися на користь клієнта. Тому, у більшості випадків, простіше буде вирішити питання полюбовно, ніж втратити покупця і витратити гроші та час на перевірки та суд.

Торгсофт® бажає вам вдалих акцій, лояльних клієнтів і теплих взаємин з ними! 

Александр
07-03-2019 в 12:19:14
При низкой юридической грамотности большинства населения в манипуляциях с возрастом товара большой опасности нет. Зато на проведении акций можно заработать гораздо больше. Эта прибыль покроет издержки на возможные проблемы с грамотным покупателем.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором