• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Бути чи не бути мотивації персоналу

14.08.2019

На мотивацію співробітників власники бізнесу дивляться по-різному. Хтось використовує метод «батога і пряника». Деякі підходять до розв'язання цього питання тільки з грошової сторони. Інші керівники взагалі не замислюються про такі речі та вважають, що, раз люди працюють, значить робота сама по собі для них — найкраща мотивація.

З перерахованих вище підходів останній є нестійким і може привести до тяжіння персоналу в сторону інших, більш цікавих перспектив на новій роботі.

Статья Торгсофт® о мотивации

Дізнаємося ж докладніше про різні види стимулювання співробітників і розглянемо, що корисного є в кожному з них.

Мотивацію персоналу можна розділити на два основних типи: матеріальна і нематеріальна. Ймовірно, ви вже й самі здогадалися, що до першої відносять будь-які види заохочень і покарань в грошовому вигляді, а до другої — все, крім грошей.

Матеріальна мотивація може містити:

 • Премії.
 • Надбавки.
 • Додаткові бонуси за підсумками роботи.

Крім того, мотивація може полягати в депреміювання. Тобто, якщо співробітник допускає помилки в роботі, які призводять до можливих втрат майбутнього прибутку бізнесу, то він може недоотримати певну суму зі своєї премії.

Логіка співробітника в разі заохочень: буду краще працювати — зароблю більше, а в разі стягнень — буду намагатися робити свою роботу якісно, щоб не втратити частину доходу.

Матеріальною мотивацією можна легко управляти в Торгсофт — на допомогу прийде додаткова опція Розрахунок зарплати продавців + Система мотивації, штрафів і заохочень. В програмі можлива як стимуляція активності кожного конкретного продавця і, відповідно, індивідуальне преміювання, так і облік старань зміни або всього колективу. В першому випадку, при продажу кожен консультант сканує свій бейдж з унікальним штрих-кодом, і система зараховує премію конкретно цього співробітника. У другому випадку, враховується виторг кожної зміни/всього колективу в цілому. При виборі виду преміювання Торгсофт радить звернути увагу на наступне: заохочення індивідуальних продажів може викликати конкуренцію всередині колективу. Тому багато власників магазинів, які використовують наше програмне забезпечення, налаштовують саме бригадне мотивування — це згуртовує колектив і дозволяє зрозуміти кожному співробітнику, що його винагорода прямо залежить від результатів діяльності всього магазину.

Крім заохочення, Торгсофт дозволяє депреміровать персонал в вигляді одноразових або ж регулярних відрахувань. Детальніше про можливості матеріальної мотивації в Торгсофт можна дізнатися в цій статті.

Для колективу, основна маса людей в якому середнього віку, такий вид мотивації цілком прийнятний. Однак, якщо серед ваших підлеглих є співробітники покоління 80-90-х років, то подібними заохоченнями/покараннями не завжди можна домогтися своїх цілей. Згідно з дослідженнями, молоді люди часто ставлять для себе завдання розвитку і накопичення знань, вони не готові все життя чекати глобального збільшення своєї заробітної плати. Внаслідок чого, керівнику слід звернути увагу і на інші способи мотивації — нематеріальні.

До них найчастіше відносять:

 • Навчання або підвищення кваліфікації персоналу. Погодьтеся, адже цікаво дізнатися що-небудь нове у своїй професії та впровадити на благо бізнесу! Тому навчання дуже бажано практикувати для співробітників.
 • Проведення заходів для колективу. Організацією корпоративних свят, спільних виїздів на природу, походами в кіно можна домогтися злагоджених відносин між співробітниками, а також почуття комфорту на роботі.
 • Оформлення співробітника: працевлаштування + соцпакет. Додатковим і важливим фактором в мотивації співробітника є офіційне працевлаштування. Сюди ж відноситься також підтримка правил роботи, відповідно до законодавства (40-годинний робочий тиждень, оплачувані відпустку та лікарняний і ін.). Все це дає важливу перевагу в роботі співробітника і значно підвищує його мотивацію.
 • Можливість вибору. Так-так, саме так, — право вибрати самому. Якщо запропонувати співробітникам вибрати самим собі заохочення: заправка автомобіля, оплата проїзду та абонемента в спортзал, організація заходів, планування відпустки, — вони будуть задоволені подвійно. Тому такий спосіб теж вважається хорошою мотивацією.
 • Просування по кар'єрних сходах. Виконуючи свою роботу якісно, відповідально і краще за інших, співробітник може отримати підвищення і, надалі, розраховувати на можливість подальшого розвитку.
 • Позитивний клімат в колективі. Працювати в компанії, де існують добрі відносини між співробітниками, і ніхто нікого не хоче підставити в робочих моментах, — величезне благо. В цьому випадку, персонал з більшим задоволенням йде на роботу і прагне виконати свою роботу на більш якісному рівні.

Крім цих 6-ти пунктів, прикладами нематеріальної мотивації також можуть бути: додавання змагального моменту в роботу, використання дощок пошани співробітників, похвала начальства на загальній нараді, привітання з видатними датами та інші.

Підсумуємо

Час, в який ми живемо, можна сміливо назвати періодом змін (читайте статтю про управління бізнесом в таких умовах). Тому саме зараз використання нематеріальних методів мотивації виходить на перший план — вони сприяють піднесенню духу співробітників, допоможуть їм знайти натхнення (головне, проявити фантазію в цій справі і довести до відома колективу). А потім, коли з'явиться стабільність і впевненість у завтрашньому дні, налагоджена продуктивність і віддача компанії, можна буде частіше підключати й матеріальні способи мотивації. Однак, в будь-якому випадку, вибір за вами!

До речі, Торгсофт дозволяє не тільки автоматизувати процес преміювання та депреміювання, а й полегшити  контроль над персоналом. Про це ми писали тут.

Бажаємо Вам ефективних ідей, відданих співробітників і стабільного зростання!

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором