• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Чим зайняти персонал в періоди сезонного спаду?

28.01.2019

Знижена активність співробітників в дні між святами не є об'єктивною необхідністю. Неробство персоналу в низькі сезони варто віднести до недоробок керівництва.
Рідкісні боси витрачають дорогоцінні хвилини і години на вивчення соціальних мереж і блогів. А дарма! У них співробітники в передсвяткові дні відверто обговорюють питання про те, чим зайнятися, коли робити на роботі нічого.

Персонал різних компаній ділиться порадами, люди розповідають кумедні історії, з яких випливає, що вони роблять що завгодно, тільки не працюють. Їх ідеї на тему розваг дуже різноманітні: спілкування в соціальних мережах, прослуховування музики або аудіокниг, гра в карти і комп'ютерні стратегії в мережі. У цій масі рад, зрозуміло, немає жодної рекомендації з приводу того, щоб зайнятися виконанням професійних обов'язків.

І всі види задоволень і приємного відпочинку на робочому місці перед святами оплачує роботодавець!

Виходить, що всьому складу співробітників босові доводиться платити і за пропущені святкові дні, і за деякі періоди між ними. Адже організаційна психологія давно виявила чудовий факт: сезон спаду є чудовим приводом для результативного і плідного вирішення багатьох завдань. Він є ідеальним періодом для розробки і уточнення стратегічних і глобальних планів підприємства.

Нестерпне неробство і його наслідки

Ситуація з вимушеним простоєм всього робочого колективу зустрічається майже у всіх галузях і нішах бізнесу. Святковий період є мертвим сезоном для багатьох підприємств зі сфери консалтингу, фінансів, інформаційних технологій. Банківський сектор теж стикається з цим явищем.

У торгових фірм, навпаки, передсвятковий період вважається високоактивним, вони процвітають. Зате відразу після знаменних дат знаходяться в просте, тому що кошти населення витрачені. У такі періоди співробітники не завжди розуміють мету перебування на робочому місці, але ретельно стежать за тим, щоб за такі дні зарплата була виплачена.

Типовим є зниження робочого настрою після свят. Деякий час після них атмосфера далека від проявів трудового ентузіазму. Становище ускладнюється тим, що в зимові свята багато ключових персони, які приймають рішення, перебувають у відпустці. Проєкти і поворотні моменти відкладаються до їх приїзду.

Низька продуктивність праці на тлі збереження заробітної плати - не єдина проблема. Спрацьовують два психологічні механізми, що знижують продуктивність на тривалий період після закінчення низького сезону.

Результат спрацьовування цих механізмів може позначатися протягом тривалого часу.

1. Подвійна демотивація. Якщо співробітники усвідомлюють той факт, що можна отримувати гроші, нічого не роблячи, це йде всупереч з усіма мотиваційними програмами та тією частиною корпоративної культури, яка відповідає за ставлення до робочих обов'язків. Це заважає включатися в активну роботу по завершенні святкового сезону. Зміна діяльності, навпаки, допомагає швидко увійти в ритм. Тобто, краще відправити працівників додому, щоб вони провели свята з родиною, ніж залишати їх байдикувати в офісі. Після відпочинку включення в роботу вимагає одного-двох робочих днів. А якщо свята пройшли в розслабленому режимі на робочому місці, то потрібно 3-5 днів на повернення в стрій, немов працівники побували у відпустці.

2. Конфліктогенна ситуація. Якщо відсутнє навантаження, працівники активніше з'ясовують стосунки між собою. Не всі форми такої взаємодії є конструктивними, число конфліктів зростає. Частина з них провокуються звичайною нудьгою. Після закінчення низького сезону складно відновити роботу на потрібному рівні, тому що відбувається погіршення атмосфери в колективі, порушується міжособистісна взаємодія.

Експерти в області ділової психології впевнені, що такі складнощі не повинні виникати в компанії. Адже можна перетворити низький сезон в плідний час, яке буде не менш корисним для бізнесу, ніж сплеск ринкової активності. Для цього потрібна система продуманого, грамотного управління.
Відмінний менеджер - той, у кого поточних завдань багато, а вільного часу мало. Ріст і розвиток кожного співробітника фірми є повсякденною роботою, яка має на увазі вміння делегувати завдання, розставляти пріоритети і оптимізувати процеси.
Якщо завантаженість конкретними завданнями падає, це не привід для відпочинку і неробства, це можливість зайнятися стратегічними питаннями.

Як вирішити цю проблему

Для управління часом співробітників в періоди спаду активності важливо створювати план робіт. Цей документ буде різним для різних ринків. Але в ньому будуть зустрічатися пересічні завдання, які є в порядку діяльності всіх підприємств. Зазвичай на них не вистачає часу в плинності повсякденних справ, але вони істотно впливають на загальний вектор розвитку, на перспективи компанії на ринку.

План дій для низького сезону
Міжсезоння є ідеальним періодом для низки заходів. Це час, зручний для інновацій. Адже нововведення виявляються марною тратою грошей тому, що співробітники в низці справ не встигають вчитися новому і заглиблюватися в нюанси. Низький сезон прекрасно підходить для апробування поліпшених систем складання звітності, технологічних рішень.
Можна протестувати всі задумки і вивчити пропозиції з приводу їх удосконалення та адаптації до потреб персоналу і клієнтів. Є час на корекцію кроків по впровадженню новацій.

З психологічної точки зору активування програм по впровадженню нововведень в моменти спаду ділової активності добре впливає на атмосферу в компанії. Моральний дух співробітників підвищується, а відчуття уразливості, що виникає через спад продажів, зникає.

Конструктивні ідеї щодо вдосконалення бізнесу в такий час є додатковою мотивацією для поліпшення якості роботи. А фон сприйняття нововведень стає більш позитивним і сприятливим. Адже в моменти зростання продажів співробітникам здається, що все прекрасно, що ніякі поліпшення їм не потрібні.

Ще один варіант зі створення плану на міжсезоння зачіпає роботу HR-служб. Їх ініціативи в моменти високих сезонів сприймаються погано, працівники думають, що їм заважають працювати, адже вони дуже зайняті своїми прямими обов'язками. На тлі цього завдання співробітників по роботі з персоналом всім здаються другорядними.

Активна робота кадрової служби в великих корпораціях є гарантією професійного та кар'єрного росту співробітників. Так що цієї діяльності треба виділяти час в періоди перед святами.

Проведення тестування, оцінка персоналу та атестація, тренінги і семінари найкраще планувати на період спаду. Ставлення до них з боку працівників буде більш сприятливим, ніж могло б бути в період завантаженості.

Створення команд для мозкового штурму в момент розслабленості між святами - ще один варіант активності. І в роботі відділів, і в діяльності компанії в цілому є моменти, які можна оптимізувати або поліпшити. На ці процеси не завжди є час, але питання модернізації не можна випускати з виду. Сенс подібних проєктів є тільки в тому випадку, якщо зібрані ідеї послужать для прийняття рішень, будуть реалізовуватися на практиці. Якщо немає ідей з приводу того, які процеси варто обговорити в режимі «мозкового штурму», можна взяти універсальні завдання. До них відноситься удосконалення звітності. У моменти спаду можна зібрати інформацію у співробітників з приводу того, що їх не влаштовує, як можна поліпшити систему складання звітів про їхню діяльність.

Планування і підбивання підсумків

Автор бестселера «7 навичок високоефективних людей» Стівен Кові називає цей вид діяльності «заточуванням пили». Особливо в кінці року або кварталу корисно підбивати підсумки, проаналізувати фінансові результати, організаційні та управлінські досягнення. Планування має торкатися не тільки процеси всередині компанії, важливо врахувати потреби клієнтів. За допомогою спеціальних внутрішніх форм звітності працівники можуть спланувати особисті та спільні завдання, всередині груп і відділів поставити цілі на найближчий квартал.

Вивчення діяльності конкурентів, створення плану по перехоплювання ініціативи у них є корисним видом активності в будь-який час. Але в міжсезоння на це у співробітників є більше вільного часу. Вони можуть досконально, до дрібниць вивчити особливості активності успішних фірм в своєму сегменті ринку. Причому важливо зробити це за межами офісу. Відсутність поточних завдань на робочому місці дає шанс вийти з кабінету і відвідати магазини або сервісні точки конкурентів. Вивчення статистики по регіонах, по поведінкових підгрупах, по товарних категоріях дозволить ще більш адекватно сформулювати плани і реалізувати їх на практиці в момент активації ринку.

Навчання - відмінний варіант зайняти передсвяткові дні. Причому аудиторні заняття в такий час працюють погано, а на місцях співробітники можуть, наприклад, більш глибоко вивчити товари, з якими працюють, щоб надалі давати клієнтам більш повні і розгорнуті консультації. Продавці не повинні зачитувати інформацію про властивості товару з упаковок або бирок. Але в моменти активації продажів їм ніколи вивчати характеристики, тому якість презентації виробів падає. Його можна підвищити в міжсезоння, провівши іспит на знання продукції.


А ще такі етапи в житті компанії хороші для зміни експозицій одягу на манекенах у вітрині, для переоформлення полиць. Таку роботу краще проводити, коли в приміщенні майже немає клієнтів, а не коли в касу стоять черги з них. Паралельно можна продумати питання про супутні товари, щоб поліпшити віддачу від системи додаткових продажів.

Особливості впровадження змін в сезони низьких продажів

Всі перераховані заходи не приносять користі, якщо керівництво не дотримується трьох важливих принципів.

  • Перше. План завантаження на міжсезоння треба створювати заздалегідь. Його не можна відмовити в останній момент, коли співробітники вже страждають від неробства. Він повинен містити чіткий розклад заходів, його слід заздалегідь уявити персоналу. Не можна робити ставку на те, що співробітники будуть використовувати спад в продажах для особистого навчання та саморозвитку. Це нереально! Більшість працівників не мають внутрішньої мотивації для завершення поточних справ. У періоди перед святами такий настрій падає ще сильніше. Ось чому важливо заздалегідь ознайомити їх з планом, треба зловити момент, коли вони ще не до кінця розслабилися.
  • Друге. Всі задумані в плані справи і проєкти важливо проконтролювати і дати оцінку якості їх виконання.
  • Третє. Результатом діяльності в сезон спаду повинні стати зміни на краще. Важливо врахувати побажання співробітників і оголосити результати, прийняти необхідні рішення. Працівники повинні розуміти, що ця робота проводилася не дарма, що вони не займалися марною тратою часу.
Остап
20-03-2019 в 14:11:37
Я для своїх менеджерів в період "не сезону" влаштовую курси для підвищення кваліфікації, щоб під час "жари" отримати максимально прибутку) І менеджери задоволені, бо розвиваються і мені приємно розуміти, що це в певному роді інвестиція))

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором