• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Чого може навчити підприємця японська гра Го?

29.03.2019

Японська гра го, на перший погляд, має прості правила. Два гравця на спеціальній дошці грають чорними і білими каменями. Для перемоги необхідно захопити більше площі дошки, ніж суперник. Однак го вважається однією з найскладніших інтелектуальних ігор, яка містить тисячі варіантів рішень для будь-якої ситуації.
Ця гра вже має більше 50 мільйонів шанувальників по всьому світу. Вона розвиває стратегічне мислення, допомагає знаходити вигідні бізнес-ходи. Слід зазначити, що в Японської асоціації го складаються багато найбільші бізнесмени країни.


На відміну від шахів, стратегія яких вчить знищувати противника для захоплення його частки ринку, бізнес-стратегія го націлена на ефективне спільне існування на ринку.

Ясуюкі Міура (Yasuyuki Miura), директор по маркетингу компанії Japan Airlines і виконавчий директор мережі готелів Nikko, каже:

«Японське ділове мислення і стратегія засновані не на« шаховому часу », скоріше на« часу го »- довгостроковому підході до поділу ринку. Я вважаю, що для бізнесмена го є кращою грою на стратегічне мислення. »

Кожна партія го може стати уроком стратегії, застосовної в реальному бізнесі. У цій грі дошка стає ринком і територією, а камені - ресурсами підприємця. Як розвивати свій бізнес і розраховувати свої ресурси, планувати короткострокові та довгострокові перспективи, які методи використовувати, як гнучко реагувати на зміни в ринку - всі ці навички допоможе розвинути го.


Урок 1. Спершу укріпитися, потім розширюватися

Головна умова для розвитку бізнесу і підкорення нових ринків - це стабільна робота. Чи не забезпечивши належної стійкості одному каменю, можна втратити все позиції. Як і у гравців го, у бізнесменів-початківців виникає прагнення швидше розширити свою діяльність і отримати максимальний прибуток за найменший термін. Ігнорування загроз, що виникають поблизу, і не створюють прямої загрози підприємству зараз, може привести до тяжких наслідків в подальшому. Не маючи плану, що забезпечує стабільну роботу проекту, бізнесмен може залишитися в програші.
Американська фірма iRobot починала свою діяльність з виробництва одного продукту - робота-пилососа. Зміцнивши свої позиції в одному напрямку, завоювавши репутацію і визнання споживачів, компанія перейшла на інші напрямки діяльності. Зараз компанія випускає роботів, які працюють в різних напрямках: від домашніх роботів-чистильників басейнів і водостічних систем, до підводних апаратів і бойових роботів для розвідки і розмінування.
Перший урок го - зосередьтеся на одній ідеї або одному продукті. Тільки зміцнивши тили, забезпечивши стабільну роботу проекту, мінімізувавши вплив зовнішніх чинників, слід переходити до послідовного розширення своєї частки ринку.

Урок 2. Розвиток на своєму полі

Досягнувши достатньої зміцнення позиції, не можна обмежуватися зайнятої частиною дошки. Це призведе до того, що суперник захопить стратегічну перевагу, займе вільну частину дошки і забезпечить собі виграш.
Дошка являє собою ринок, на якому необхідно постійно розвиватися і вносити в свій бізнес нові рішення. Крім нових напрямків діяльності, клієнт повинен отримувати нові послуги, нову і оригінальну продукцію, додаткові пропозиції. Конкуренти не повинні використовувати ваші можливості.
Як приклад можна привести найбільшу японську корпорацію Toyota Motor. Ця компанія не стала обмежувати себе виробництвом класичних автомобілів і мікроавтобусів з бензиновим двигуном. Наявність потужної науково-технічної бази підприємства, вивчення інтересів клієнтів і тенденцій ринку дозволило компанії першої випустити на ринок автомобілі з гібридним двигуном. Такий крок дозволив компанії на кілька років випередити конкурентів у цьому сегменті ринку.

Правило захоплення території може бути застосовано не тільки для великих корпорацій. Захоплення території не повинен мати на увазі під собою тільки лише географічне розширення бізнесу або збільшення виробничих площ підприємства. Навіть власник невеликої майстерні по виробництву меблів повинен прагнути до розширення свого бізнесу.
Наприклад, крім виготовлення корпусних меблів, можна займатися реставрацією та виготовленням складових частин вже виготовлених меблів. Або організувати взаємодію з великими виробниками елітних меблів з інших регіонів. Такий хід дозволить приймати замовлення, отримуючи свій відсоток і прибуток із збірки меблевих наборів.
Нестандартні ходи звужують можливості конкурентів, і відкривають нові перспективи.

Урок 3. Ефективне використання каменів.

Камені для го - це ресурси, доступні бізнесменові. Бізнес не може бути абсолютно незалежною. Будь-який проект виявляється на одній дошці з конкурентами, клієнтами та державними органами. Будь-яка дія з каменем вплине на подальші ходи інших гравців.

У го необхідно ретельно зважувати необхідність кожного ходу і його наслідки. Відмова від грамотного планування різних варіантів і відсутність аналітики поточної ситуації призводить до того, що кількість ризиків досягне критичної позначки.

Обидва суперники починають партію го з однаковими ресурсами, проте до кінця гри один з них завойовує більше території, ніж його опонент. Від обдуманого і ефективного використання ресурсів залежить успіх партії і перемога.
Якщо один з суперників упустив пролом у своїй тактиці і не прорахував результат свого ходу, то він надав противнику чудову можливість поліпшити своє становище. Стратегічно вивірені ходи з розрахунком потенційних результатів, дозволяють виключити втрату ресурсів.
У бізнесі, як і в грі, потрібно прораховувати свої рішення на кілька кроків вперед, аналізуючи зовнішні обставини. Ресурси повинні направлятися тільки на найважливіші та ефективні напрямки діяльності. Втратили свою затребуваність у клієнтів товари і послуги повинні бути виключені з діяльності компанії.

Будь-який бізнес-проект повинен коригуватися відповідно до обставин, що змінюються. Нові пропозиції конкурентів, організаційна структура власного підприємства, зміни в законодавстві, вплив інфляції і курсів валют - все це повинно бути прораховано ще при виведенні продукту на ринок. Активна аналітика дозволить уникнути невиправданих витрат при запуску проектів, які по факту можуть виявитися провальними або несвоєчасними.


Урок 4. Думайте як противник

Гра го вчить, що для успішного розвитку бізнесу, необхідно вміння бачити ситуацію з боку конкурента і споживача. «Розгорнути карту на 180 градусів», щоб проаналізувати умови ринку відразу з декількох позицій. Для цих цілей багато власників підприємств використовують маркетингові дослідження ринку, виявлення потреб клієнтів шляхом опитувань і вивчення попиту на конкретні товари.
Також слід підвищувати безпеку у власній компанії. Дотримання секретності нових розробок, захист даних про власну продуктивності і фінансових показниках утруднить конкурентам використання подібного методу.

Уважне вивчення не тільки положення власних каменів, але і перспектив противника, аналіз його сильних і слабких сторін, передбачення планів, - всі ці дії полегшують шлях до перемоги.
Компанія Apple зробила наголос на виробництво високоякісних інтелектуальних продуктів з довгостроковою цінністю, націлених на задоволення реальних потреб покупців. Ця стратегія зробила Apple винятковими за своїми конкурентоспроможності та економічним можливостям учасником ринку. Розуміння істинних потреб покупця може стати вихідною точкою для ривка до нових горизонтів.

Розробка абсолютно нового і по-справжньому затребуваного продукту дозволить стрімко зайняти ринок.

Гра го дозволяє кожному отримати власні уроки для бізнесу, спрогнозувати можливі помилки, навчитися розробляти повноцінні стратегії підкорення ринку. Розвиток стратегічного мислення можна почати на онлайн-ресурсах або в клубах любителів гри. Головне - не боятися труднощів і пам'ятати, що «важко в навчанні - легко в бою».

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором
Схожі статті