• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Робимо замовлення товару. Підказки новачкам

16.08.2018

Скоро почнеться активний діловий сезон і виставки самих різних напрямків по всьому світу відкриють свої двері: виставки одягу, взуття, виставки дитячих товарів. Тисячі власників магазинів кинуться по знайомому маршруту, щоб вчасно зробити замовлення нових колекцій до зимового сезону.

Підготовка до закупівлі товару

Замислюючись про закупівлю товару (ми говоримо про одяг і взуття), врахуйте, що замовлення робиться заздалегідь. Виробники одягу створюють колекції наступного сезону за рік до того, як вона надійде в продаж, а шиє її зразки за пів року до настання сезону. Тому каталог зимового одягу виробник вам зможе продемонструвати вже в липні-серпні. Відповідно до цих термінів, потрібно спланувати бюджет на закупівлю товару.

Головна перевага виставок в тому, що в одному місці збирається велика кількість фірм-виробників і постачальників товару. Для власника магазину це хороший спосіб дізнатися про тренди, порівняти колекції схожих марок, оцінити новинки брендів. І головне — це можливість замовити товар. Беручи участь в виставках, виробник отримує уявлення про попит на його продукцію, і відшиває колекцію в обсягах отриманих замовлень.

Як правило, виставки проходять двічі на рік, деякі виставки проходять тільки 1 раз, а деякі — частіше (наприклад, виставка взуття і в Києві проходить 4 рази на рік). Столичні виставки зазвичай більші і «багатші», ніж регіональні.

Недолік виставки — обмеженість у часі. За 3-4 дні виставки складно поспілкуватися з такою великою кількістю виробників. Щоб оформити замовлення на одному-єдиному стенді йде близько години: потрібно роздивитися і вибрати моделі, визначитися з кольорами та розмірами, заповнити бланки замовлення. Буває так, що на стенді товпиться багато народу, і це заважає підприємцю виважено зробити вибір.
 
Деякі виробники організовують показ колекцій в шоу-румах. Там атмосфера спокійніша, до того ж можна побачити більш повну колекцію речей (на виставки іноді привозять не все — через обмежені площі стенду). У шоу-рум можна приїхати в будь-який час, і замовити одяг хоч відразу на місці. Мінус шоу-руму в тому, що ви бачите моделі тільки одного або декількох виробників, що не дає повної картини трендів. Тому виставки відвідувати все-таки варто, а коли вже коло постачальників буде окреслено — можна звертатися в їх шоу-руми та інтернет-каталоги.
 
Оскільки виставка зазвичай об'єднує постачальників з різних країн, знайомлячись з асортиментом, відзначайте для себе специфіку кожної з них. Наприклад, німецькі виробники часто пропонують простий по крою і силуету одяг (повсякденний, офісний, класичний). Французькі моделі відрізняються вишуканістю, романтичним стилем, в них багато вечірніх колекцій, ошатного одягу.
 
Краще виділити на відвідування виставки кілька днів, щоб уважно ознайомитися зі стендами виробників. Перший день присвятіть загальному огляду всіх стендів, позначаючи те, що сподобалося, на плані-схемі виставки. Не сподівайтеся на пам'ять — до вечора в голові  лише плутанина. Обов'язково робіть собі замітки про стилістику одягу, ціни, умови замовлення і постачання, наскільки популярна продукція та інші відомості, винесені з розмови зі співробітниками стенду. Одних каталогів та буклетів недостатньо, щоб потім в спокійній обстановці зробити ретельний аналіз усього побаченого. Замовлення краще робити в передостанній день виставки. Врахуйте, що  останній день — укорочений (годин до 14:00), а багато іноземних стендів збираються заздалегідь, в останній день їх взагалі може не бути.
 
У перші дні виставки на вподобаних стендах можна спробувати домовитися з менеджерами стенду про час зустрічі в останні дні. Тоді на «популярних» стендах вам не доведеться чекати своєї черги.

Проведіть роботу ще до виставки. На сайті організатора виставки зазвичай публікується список її учасників. Відвідайте заздалегідь сайти учасників, подивіться їх колекції, щоб не розгубитися на виставці.

Оформляємо замовлення у постачальника. На що звернути увагу

Новачки в закупівлях часто роблять кілька промахів: замовляють товар у першій же фірми, яка сподобалась або оформляють відразу велике замовлення на стенді тільки однієї марки. Найголовніша помилка — робити закупівлі виходячи тільки з особистих смаків та уподобань, або розраховувати на думку покупців-друзів. Не потрібно орієнтуватися тільки на них. Спочатку потрібно зрозуміти, чого хочуть ваші потенційні покупці.

При розмові з постачальником і оцінці асортименту варто запитати про наявність документів (сертифікатів, накладних і т.д.), рекламних матеріалів і каталогів, про відповідність розмірів, умов зберігання та догляду. Попросіть зразок договору, щоб уважно його вивчити.
Запитайте про умови та строки повернення (обміну) неякісного товару. Як показує практика, брак зустрічається у всіх виробників, різниця лише в його обсязі, строках та умовах повернення або обміну. Цікаве спостереження: якщо постачальник обіцяє забрати залишки товару назад, то варто задуматися, чи варто взагалі з ним працювати. Ніхто не торгує собі в збиток. Непродані залишки все одно будуть комусь пропонувати, «штовхати», а отже, є ймовірність, що ви як раз їх і отримаєте («в навантаження» до партії або "замість невистачаючих" замовлених моделей). Хороший, ходовий товар зазвичай не повертається.

Обов'язково з'ясуйте, чи можна потім (після доставки) дозамовити ходові розміри, кольори, моделі.

Часто труднощі виникають з формуванням асортименту: скільки потрібно замовляти штанів, спідниць, суконь, блуз і т.п. Можна виходити з поняття щільності. Якщо моделей багато, розвіска одягу буде досить щільною. Це і некрасиво, і незручно для покупців. Якщо моделей мало, магазин виглядає «порожнім» і «бідненьким». Щільність - 10 моделей на 1 кв. м. Наприклад, десять різних моделей або три моделі в трьох кольорах. Порахувати легко: якщо площа магазина 50 кв. м, з них близько 10 кв. м займають каса, примірочна, спецприміщення; 40х10 - отримуємо наповнюваність в 400 моделей.

Обсяг замовлень визначається вашим бюджетом, розміром торгової площі, уявленнями по стилістиці колекцій. Співвідношення по групах товарів (для магазину жіночого одягу) приблизно такий: 50-60% - верхній трикотаж, 20% - сукні, сарафани, 10-15% - спідниці та штани, 10-15% - аксесуари (головні убори, рукавички, сумки, шарфи).

Що можна вважати грамотною закупівлею? По-перше, це чітке розуміння, для яких покупців ви пропонуєте товар. По-друге, це гармонійне поєднання товарних груп (так звана, товарна матриця). По-третє, це актуальність моделей (вони повинні відповідати поточному попиту в вашому регіоні). По-четверте, це новизна асортименту на ринку (неприпустимо, щоб таким товаром вже пів року торгували всі магазини міста). У міру того, як пізнається свій споживач, відкривається ще багато нюансів для конкретно вашого магазину.

Не варто замовляти абсолютно різні цінові категорії. Краще вибрати близькі: массмаркет плюс середній; середньовисокі та преміум. Остаточний вибір, звичайно, за вашими покупцями, які «голосують гаманцями».
 
Грамотних вам закупівель і великих продажів!

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором