• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як оформити чек та цінник?

22.09.2017

Перед підприємцем, який відкриває свій перший магазин, постає мільйон запитань від найосновніших до невеликих, але не менш важливих: як вибрати торговий центр? як зробити перше замовлення товару?, як залучити покупців в магазин?, яку інформацію необхідно розмістити на цінниках і чеках і багато, багато інших. Про формування правильних шаблонів цінників і чеків, виходячи із законодавства України, і піде мова в даній статті.


Отже, згідно з Інструкцією 2 «Про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування», на цінниках повинна розташовуватися наступна інформація.

Что должно быть на ценнике по законодательству Украины

1. Продовольча група товарів:

 • вагові - назва продукції, сорт, вартість одного кілограма або ста грам,
 • товари та напої на розлив - найменування, сорт, ціна одиниці місткості або ваги,
 • штучні товари та напої в пляшках - назва, вага або місткість, сорт, вартість однієї штуки,
 • розфасовані товари - найменування, сорт, ціна за 1 кг або 100 г, вага товару, його вартість.

2. Непродовольча група товарів:

 • товари, вартість яких визначається, виходячи із сорту, - назва, сорт, ціна одиниці виміру (метр / кг / штука і т. п.),
 • товари без визначення вартості, в залежності від сорту, - назва, ціна одиниці виміру (метр / кг / штука і т. п.),
 • дрібні, штучні товари (парфумерія, галантерея та інші) - найменування, вагу або місткість, вартість однієї штуки або одиниці паковання.

3. В окрему групу товарів відносять друковану продукцію - на ній розміщуються цінники з вартістю і датою позначення ціни.

Інші особливості, що стосуються оформлення цінників:

 • Повинна бути вказана вартість товару в гривні, позначення суми ПДВ не є обов'язковою.
 • Мова, на якому вказана інформація про товар, чітко не обмовляється, - в нормативних актах написано, що можливе використання державного, регіонального або мови меншин. Однак, на практиці, перевіряючі можуть «причепитися» до цінника не українською.
 • Для тих, чиї магазини автоматизовані, і хто веде облік по штрих-кодами необов'язково підписувати кожен цінник і проставляти печатку / штамп. Однак в такому випадку наказом повинен бути призначений співробітник, який несе відповідальність за формування цін, а також в доступному для клієнтів місці потрібно розмістити прейскурант на продукцію, завірений підписом цього співробітника, з датою та печаткою.
 • Якщо проведена переоцінка продукції, на всіх цінниках необхідно перекреслити стару вартість, вказавши діючу і засвідчивши підписом співробітника, відповідального за формування цін. У разі, якщо переоцінка пов'язана з «шлюбом», на ціннику, ярлику або упаковці ставиться буква «П». У торговому залі необхідно вивісити оголошення про нові ціни.

Що ж стосується чека, то, згідно із Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до розрахункових документів відносять касовий (фіскальний) і товарний чеки. Вони повинні містити в собі певну інформацію.

Что должно быть на чеке по законодательству Украины

До неї належать такі дані:назва суб'єкта підприємницької діяльності та його адреса,
    

 • якщо ви є платником ПДВ - ІПН (перед номером слід вказати літери «ПН»), якщо ви - платник єдиного податку, - вкажіть ЄДРПОУ або ДРФО (перед номером - «ІД»),
 • кількість товару, знак множення, вартість одиниці,
 • назва товару або послуги, вартість, літерне позначення ставки ПДВ,
 • форма оплати та сума по цій формі,
 • кінцева вартість усіх товарів і послуг,
 • ПДВ (буквене позначення), розмір ставки в%, підсумкова сума ПДВ по всім товарам чека (якщо ви - платник ПДВ),
 • номер чека, дата (дд.мм.рр) і час здійснення оплати,
 • якщо чек фіскальний, то номер РРО, перед яким вказуються літери «ФН»,
 • напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» / «ТОВАРНИЙ ЧЕК» та логотип виробника.

Зазначена вище інформація може розміщуватися на чеку в довільному порядку, проте всі пункти повинні бути присутніми.

Крім того, в разі оплати через РРО за допомогою платіжної картки, в чеку потрібно вказати також:

 • реквізити карти з буквами «ПК»,
 • код авторизації або інший, що ідентифікує дану операцію, а також напис «Код авт.» перед ним. Ця вимога не є обов'язковою в тому випадку, якщо розрахунок проводиться за допомогою
 • карти без процедури авторизації,
 • підписи касира і власника карти, в разі, якщо це передбачено правилами платіжної системи, перед ним - написи «Касир», «Держатель ПК», відповідно.

Вміст товарного чека чітко в нормативно-правової документації України не прописано, проте в разі відсутності зазначеної вище інформації, він не може бути віднесений до розрахункових документів. Всі інші дані ви можете вказувати за бажанням (сума здачі та ін.).

Крім інформативної мети, ці документи можуть і повинні нести в собі рекламну складову - програма для торгівлі Торгсофт® розпорядженні такими можливостями. Якщо у вашому магазині проводиться розпродажна етикетці може бути зображений відсоток знижки або нова ціна поруч з перекресленою старою. Крім того, тут можливо розмістити зображення, а, починаючи з версії 9.1.7.7, - ще й великого зображення товару (це дозволить продавцям швидше орієнтуватися серед безлічі схожих коробок). Чек також може бути прекрасним засобом інформування клієнтів про події, що відбуваються в магазині, і спецпропозиції: акція, плановане завезення, промо-код зі знижкою на наступну покупку і інших, - тут ви зможете розмістити не тільки текст, а й зображення, щоб виділити візуально важливу для вас інформацію.

Коли питання зі списком даних, необхідних на етикетці та чеку, вирішено, пора переходити до створення шаблонів зазначених документів. Можете зайнятися цим самостійно, і тоді вам допоможуть відеоуроки: Налаштування шаблона етикетки 4*2,5, Налаштування шаблона етикетки для формату А4Якщо у вас не вистачає часу на самостійне налаштування, вам з радістю допоможуть фахівці зі служби техпідтримки (зв'язатися з ними).

Отже, в цій статті ми описали, які вимоги щодо оформлення чеків і цінників існують в Україні. Тепер ви знаєте, що повинно бути на цих документах, а все інше залежить від ваших потреб і фантазії, - в Торгсофт® передбачені всі можливості, необхідні для роботи з чеками та цінниками.

Будемо раді відповісти на ваші запитання, підказати, показати та допомогти - звертайтеся! 

Анатолій
11-12-2019 в 13:57:32
чи обов"язково вказувати одиницю виміру ваги на ярлику на ваговий товар * чи є міра наказання за не вказання одиниці виміру ваги на ціннику ( ?
Торгсофт
11-12-2019 в 15:59:11
Інструкцією № 2 «Про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування» передбачено: для продовольчих вагових товарів на ціннику обов'язково вказувати: назву, сорт, ціну за 1 кг або за 100 гр. Якщо ви забули, не побачили, не знали як правильно оформити цінник і т.д. можна нарватися на штраф в розмірі 30% отриманої для продажу партії продукції на яку не було цінника, але не менше 85 грн. Це передбачено Законом України Про захист прав споживачів. Крім цього, відсутність цінника є порушенням правил роздрібної торгівлі і тягне за собою другий адмінштраф від 17 до 170 грн.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором