• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як правильно вибрати ваги для торгівлі?

29.01.2019

Обов'язковий атрибут як в роздрібній, так і в оптовій комерційної діяльності - це торгові ваги, відповідні ГОСТу. Відповідно до чинних правових норм, в кожному торговому залі або в роздрібному магазині повинно знаходитися спеціальне вагове обладнання. Тому кожен другий підприємець на початку комерційної діяльності стикається з проблемою вибору ваг, оскільки на ринку представлено безліч моделей від різних виробників.

Електронні або механічні

Питання вибору між електронними і механічними вагами вже не настільки актуальне. Сьогодні практично всі схиляються до більш сучасним моделям електронного устаткування з вбудованим акумулятором. Точна вага товару визначається на невеликому моніторі. Механічні ваги обладнані спеціальною вимірювальною пружиною і працюють незалежно від наявності електрики. Однак електронні ваги найбільш точно відображають масу товару, тому вибір рекомендується зупинити саме на них.

Похибки у вимірі ваги

Жоден виробник не зможе з упевненістю вказати на конкретну модель електронних ваг і стверджувати, що вона відображає масу товару без похибки. Показник похибки можна знайти в керівництві по експлуатації. Це, мабуть, найважливіший параметр, на який слід звернути увагу при виборі вагового обладнання.
 
Електронні торгові ваги в магазинах, які використовуються для реалізації товарів у роздріб, мають максимальний показник ваги. У деяких моделей він дорівнює 15 кг, у інших - 30 кг. Важливо звернути увагу, що чим більша вага можна визначити на вагах, тим більше показник похибки. Тому для торгових точок, які реалізують продукцію в дрібний роздріб, немає сенсу купувати ваги з показником НПВ в 30 кг, навіть якщо їх вартість трохи нижче.

Як правило, виробники вказують показник дискретності в технічній документації. Багато хто помилково вважає, що дискретність і похибка - це ідентичні поняття, але це не зовсім так. Наприклад, при зважуванні товару табло ваг відображає масу в 2 кг, але якщо додати незначний вантаж вагою в 3 грами, то загальна маса, яка відображається на вагах, складе 2005 гр. В цьому випадку похибка пристрою складе 2 грами, а дискретність - 5.


Примітно, що при зважуванні товару вагою 2,5 кг максимальна похибка електронних ваг з високим діапазоном складе 5 гр, але якщо помістити на пристрій товар масою 10 кг, то рівень похибки складе вже 20 гр. Тому без особливої ​​необхідності купувати пристрій з максимальними значеннями ваги не рекомендується. ГОСТом передбачена допустима похибка для ваг, що використовуються в роздрібних магазинах. Цей показник не повинен бути більше 5 гр. Для оптових торгових точок доцільно використовувати спеціальне вагове обладнання, в якому розробниками передбачений багатодіапазонний режим для максимальної точності вимірювання. У подібних пристроях інтервал вимірювання маси розділений на 3 частини, кожна з яких має незалежний показник дискретності. Застосування подібних пристроїв гарантує високу точність при вимірюванні ваги.

Додаткові функції вагового обладнання

У багатьох моделях електронних ваг передбачені додаткові опції, такі як:

 • нержавеющее покриття
 • додатковий захист від вологи
 • оснащення виносним або вбудованим індикатором
 • вибір типу харчування

Перед покупкою електронних ваг важливо вивчити умови, в яких буде експлуатуватися пристрій. Якщо в приміщенні сиро і холодно, то доцільно розглянути придбання пристрою з додатковим захистом від вологості і з нержавіючим покриттям.

Зі стійкою або без

Практично всі моделі електронних пристроїв для вимірювання ваги обладнані двома дисплеями: для покупця і для продавця. На них синхронно відображаються відомості про масу товару і його підсумкова вартість.


 
Ваги без стійки
Компактний пристрій для вимірювання маси товару з будь-якими габаритами. Подібні ваги не займають багато місця і підійдуть для експлуатації в дрібних торгових точках. Залежно від моделі, дисплей для покупця може бути інтегрований в корпус або винесено на шнурі.
 
Ваги зі стійкою
Подібні моделі електронного вимірювального обладнання користуються великим попитом серед приватних підприємців. Дисплей для покупця розташований на стійці. в деяких моделях її можна регулювати таким чином, щоб необхідна інформація про товар відображалася на рівні очей клієнта. Товарні ваги зі стійкою займають більше місця і мають один істотний недолік: при зважуванні товарів з великими габаритами, стійка може перешкодити.
 
Платформа в моделях електронних ваг може бути виконана з пластика або з нержавіючої сталі. У першому випадку вартість пристроїв обійдеться набагато дешевше, а в другому - прослужить значно довше.

Як додатковий функціонал впливає на вартість вагового обладнання

Практично кожні електронні ваги мають додатковими можливостями. Як показує практика, цей функціонал практично не використовується. До найбільш популярних відносяться:

 • розрахунок вартості товару
 • обчислення суми здачі
 • програмування вартості


Для ведення як оптової, так і роздрібної торгівлі цілком достатньо стандартного спектру функціональних можливостей пристрою:

 • скидання на нуль
 • введення вартості товару
 • кілька режимів тарування

Сучасні електронні ваги можуть бути оснащені такими додатковими можливостями:

 • наявність чаші для зважування
 • робота пристрою здійснюється за допомогою акумуляторної батареї
 • додатковий дисплей, на якому відображається вартість і маса товару
 • бездротової монітор
 • адаптивність під певні кліматичні умови

 При виборі електронних ваг слід звертати особливу увагу на дисплей, який повинен відповідати ряду ключових вимог:

 • хороший кут огляду
 • прийнятна яскравість і контрастність яка відображається інформації
 • наявність матричної рядки для відображення текстових даних
 • тривалий період автономної роботи (якщо пристрій працює за допомогою акумуляторної батареї)

 Дисплей електронного вагового обладнання буває 3 типів:

 • світлодіодний
 • вакуумний
 • рідкокристалічний

Найбільш сучасними і зручними в експлуатації прийнято вважати ваги з технологією touch-screen. Це пристрої, в яких функції дисплея і клавіатури об'єднані в одне ціле. Перевага використання подібного обладнання очевидні, проте їх вартість перевищує ціни на стандартні аналоги.

Ваги для торгівлі

Сьогодні в торгівлі застосовуються кілька видів вагового обладнання:

 • торгові та прилавкові ваги
 • вагові пристрої для самообслуговування
 • ваги для фасування товарів
 • складське вагове обладнання


Торговельні ваги, незалежно від типу, мають одну загальну відмінну рису - автоматичний розрахунок підсумкової вартості товару. Пристрій визначає вагу, а продавець за допомогою інтегрованої клавіатури вводить вартість товару. Завдяки цьому покупець бачить на дисплеї кінцеву ціну. Щоб визначитися з вибором ваги, важливо ознайомитися з кожним з типів докладніше.

Прилавкові ваги

Подібні моделі вагового обладнання оснащені спеціальними функціями:

 • інтегрований калькулятор, що дає можливість продавцеві розрахувати вартість декількох товарів;
 • можливість розрахувати суму здачі (цю особливість не варто сприймати всерйоз, оскільки відповідно до чинних правових норм торгові точки повинні бути
 • обладнані спеціальними касовими апаратами, за допомогою яких і проводиться підсумковий розрахунок з покупцем).


Значно спростити роботу продавця зможуть електронні ваги, в функціоналі яких розробниками передбачена функція PLU - наявність "гарячих клавіш". Стандартні прилавкові моделі, як правило, мають усього 28 осередків пам'яті, що набагато менше асортименту роздрібних торгових точок. В цьому випадку рекомендується ввести вартість за кілограм тільки найбільш ходових товарів і "прив'язати" кожен вид продукції до конкретної клавіші. При зважуванні товару продавцю просто потрібно натиснути на відповідну кнопку. Ваги з функцією PLU мають можливість зберігати дані про проданий протягом дня товар і його кількості. Це дає можливість власникам торгових точок проводити маркетингові дослідження.
 
Торгові зали гіпермаркетів, як правило, обладнані вагами для самообслуговування. Подібні пристрої, крім визначення ваги товару, друкують етикетки, на яких відображена важлива для покупця інформація:

 • найменування, вагу і вартість продукту
 • термін зберігання
 • склад
 • ціна за кілограм

Такі електронні ваги відрізняються високою вартістю і особливостями обслуговування, тому купувати подібне обладнання для роздрібних торгових точок недоцільно.

Ваги фасувальні

Найбільш поширений тип вагового обладнання. В основному застосовується в торгових точках, в яких є необхідність частого фасування товарів. Ці ваги також широко поширені на підприємствах громадського харчування. Їх висока точність дозволяє виробнику правильно дотримуватися пропорції. Ще такі пристрої доцільно використовувати в пунктах реалізації штучного товару, а також в лабораторіях або на виробничих підприємствах. Ваги фасувальні дозволяють вимірювати масу товару у відсотках або каратах. Також розробниками передбачена функція обмеження ваги.

Ваги для складу

Платформні ваги широко застосовуються на складах. Цей тип вагового обладнання володіє найбільшим діапазоном зважування. Найбільш поширені моделі дозволяють визначити масу товару в діапазоні від 60 кг до 2 тонн. Ширина дня безпосередньо залежить від діапазону зважування. На подібних пристроях передбачена функція визначення ваги тари. Щоб скористатися цією перевагою, слід помістити на корисну площу пристрої порожню упаковку і вказати на дисплеї "тара". При зважуванні товару вага упаковки буде вирахувано автоматично.


 
Ваги для складу мають ще однією корисною особливістю - можливість вимірювання нестабільного ваги. Ця функція актуальна при зважуванні цистерн з рідиною. Після розміщення ємності на вагах маса каністри нестабільна через рухливості вмісту. Опція визначення нестабільної маси дозволяє пристрою виявити різницю і відобразити на дисплеї середнє значення.

Вимоги до торгових ваг

Виробники вагового обладнання готові запропонувати широкий вибір моделей. Найбільшим попитом користуються пристрої, в яких передбачена функція друку етикеток. Це дозволяє без зайвого клопоту маркувати товар і автоматично визначати суму ваговій покупки в залежності від маси або кількості. Одним з ключових вимог до ваг, які застосовуються в роздрібних магазинах, є наявність їх підключення до мережі. У торгових залах гіпермаркетів можна зустріти вагові пристрої для самообслуговування, які підключені до комп'ютера.
 
При виборі ваг важливо звертати увагу на наявність можливості автоматичного розрахунку вартості зваженого товару. У дрібних торгових точках можна побачити, як продавці, крім електронних ваг, користуються калькуляторами. Це необхідно для визначення загальної суми покупки. Сьогодні виробники вагового обладнання активно впроваджують в пристрої нові технології, що дозволяють автоматично робити складні розрахунки. Це дозволить значно спростити процес реалізації вагових товарів.


При покупці вагового обладнання важливо визначити область його застосування. Якщо пристрій потрібно виключно для зважування, то немає сенсу переплачувати і купувати моделі з зайвим функціоналом. Однак варто звернути увагу на наявність двох дисплеїв для продавця і покупця. Ця вимога є обов'язковою. Якщо електронні ваги будуть експлуатуватися в умовах підвищеної вологості, то рекомендується розглядати моделі з гідроізоляцією і нержавіючим покриттям. При покупці пристрою варто керуватися його функціоналом, а не вартістю. В іншому випадку придбання може стати безглуздим

Надійність електронного вагового обладнання

Надійність можна назвати одним з найбільш важливих критеріїв при виборі ваг. Важливо при покупці звернути увагу на вартість ремонту пристрою, а також на ціну видаткових матеріалів, якими можуть бути фарба, стрічка для друку етикеток та інше.
 
Варто зауважити, що популярні моделі "Штрих-М" і "Масса-К" відносяться до числа складної обчислювальної техніки, регулярна експлуатація якої просто не може обійтися без істотних поломок. У багатьох великих торгових мережах передбачені власні сервісні центри, співробітники яких оперативно усувають неполадки. Також послуги по сервісному обслуговуванню може пропонувати продавець вагового обладнання (рідко). Це вкрай важливо враховувати при покупці. Приватному підприємцю для ремонту такої техніки буде потрібно звертатися або до приватного майстра, або в сервісну службу заводу виробника. В обох випадках ремонт буде супроводжуватися матеріальними і тимчасовими витратами. Тому в якості альтернативи приватним комерсантам рекомендується віддавати перевагу іноземним моделям вагового обладнання.

За статистикою, виникне під час роботи постійної експлуатації продукції згаданих виробників виникають вкрай рідко. Вагові пристрої від зарубіжних виробників будуть коштувати дорожче вітчизняних аналогів, проте показник надійності і тривалості експлуатації значно вище. Також важливо враховувати, що відповідно до чинних правових норм, будь-яке торговельне вагове обладнання, яке використовується в комерційних цілях, підлягає постійним перевіркам на предмет відповідності допустимих показників похибки. Подібний аудит повинен проводиться співробітниками уповноважених структур не менше 1 разу на рік, а також після сервісного обслуговування вагового обладнання. Вимоги до регулярних перевірок поширюється виключно на комерційні пристрої, які визначають розрахунок між продавцем і покупцем. Інші ваги прийнято називати технологічними, перевіряти показник похибки яких представники виконавчої влади не зобов'язані.

Вагове обладнання та комп'ютеризовані торговельні системи

У гіпермаркетах все вагові пристрої повинні бути інтегровані в одну торговельну систему. Тому при покупці вагового обладнання важливо починати вибір саме з торгової системи, кожна з яких має список сумісних моделей ваг. Зверніть свою увагу на Торгсофт®: для підключення ваг до програми обліку у нас додаткова опція.

Висновок

Якість вагового обладнання - це ключовий фактор, на який спираються підприємці при виборі пристрою. Цей критерій складається з деяких важливих особливостей такої техніки:

 • доступність сервісного обслуговування
 • надійність
 • тривалість і умови експлуатації
 • вартість запчастин і витратних матеріалів
 • доступність настройки і обслуговування
 • простота інтерфейсу
 • сумісність з електронною торговельною системою або вартість інтеграції

 
Для вибору ваг підприємці, як правило, звертаються або до системних адміністраторів за консультацією, або до профільних фахівців. При виборі електронних ваг також варто враховувати індивідуальні переваги. При ідентичних технічних особливостях одна модель може здаватися дещо привабливіше або зручніше інший. Важливо пам'ятати, що вартість пристрою - це останнє, на що варто звертати увагу.

Щоб знайти потрібні електронні ваги самостійно, слід звертати увагу на такі особливості подібних пристроїв:

 • діапазон визначається маси
 • наявність або відсутність стійки
 • дизайнерське рішення пристрою
 • матеріал, з якого виготовлена ​​платформа (на більш бюджетних моделях при виготовленні застосовується пластик, однак для більшої надійності рекомендується віддавати перевагу ваг з металевим покриттям)
 • вітчизняний або зарубіжний виробник
 • сумісність або можливість інтеграції ваг з електронної торгової системою.

Від перерахованих параметрів залежить ціна торговельних ваг.
 
Це ключові особливості вагового обладнання, на які слід звертати увагу підприємцю перед придбанням пристрою. Купівля торгових ваг - одна з найважливіших особливостей організації власної комерційної діяльності, до якої слід поставитися з максимальною відповідальністю.

Висновок

Вибір ваг для магазину варто починати з вибору програми для автоматизації та організації обліку. Якщо ви хочете організувати у себе в магазині автоматизовану систему з підключеними вагами - то зверніть свою увагу на програму Торгсофт®. За допомогою додаткової опції можна підключити ваги до програми, налаштувати чекопечать і значно полегшити роботу персоналу! У нашому інтернет-магазині представлений широкий вибір ваг, які на 100% сумісні з Торгсофт®. Крім того, ви отримаєте безкоштовне підключення і доставку будь-якого обладнання, яке замовите у нас. За деталями звертайтеся до відділу замовлень.

Світлана
20-03-2019 в 14:08:35
У мене 1 продуктовий магазин, хочу купити ваги ВТА-60. Вони підійдуть для реалізації? Збираюсь переходити на ваш продукт))
Компания Торгсофт®
22-03-2019 в 09:32:36
Так, ваги підійдуть:) Ви можете їх замовити в нашому інтернет-магазині!

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором