• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

14 порад як вивести магазин з карантину

06.05.2020
Biктopiя Пaщeнкo
Biктopiя Пaщeнкo

Редактор

Кожне ЗМІ, кожне джерело наводять свою дату закінчення карантину. Це як з війною на Донбасі. Здається, що ось-ось все закінчиться, але вже 6 років йде війна.

Так коли закінчиться карантин?

22 травня? В кінці червня? У вересні? Через два роки? Або це нова горезвісна реальність, у якій нам доведеться жити?

Ми не беремося прогнозувати, але дивлячись на те, як населення нехтувало карантинними заходами у тому ж Харкові, можемо сміливо припустити, що жити у масці та заробити іпохондрію - це перспектива на найближчий рік.

Як відкрити магазин після карантину | Торгсофт

Не будемо витрачати час очевидні речі, на кшталт: знижуйте стрес, адаптуйтеся, будьте проактивними та усвідомленими, дійте систематично та зосереджено. Розглянемо питання по суті.

Ми врахували досвід закордонних ритейлерів, за 55 днів прочитали сотні статей з рекомендаціями для бізнесу у період карантину та зібрали для вас

14 практичних порад для виходу бізнесу з карантину

1. Правила санітарної гігієни

 • Дотримуйтеся та впровадьте правила підвищених заходів санітарії та дезінфекції. Повідомте клієнтам: у вас у магазині безпечно!
 • Додайте для продажу біля касової зони товари для дезінфекції та захисту.
 • Запасіться безкоштовними масками для клієнтів, якщо клієнт про маску забув.

2. Гнучкий графік і можливість віддаленої роботи

 • Передбачте можливість легко працювати з дому: для цього вам потрібен ноутбук, ліцензія Торгсофт Термінал, доступ до інтернет-магазину та соціальних мереж для продажу товару та спілкування з клієнтами.
 • Перегляньте графік роботи співробітників: намагайтеся зробити так, щоб співробітники не перетиналися між собою.
 • Встановіть відеоспостереження у магазині та в районі касової зони, щоб у будь-яку мить навіть зі смартфона бачити, що відбувається в офлайн-точці.
 • Проводьте наради зі співробітниками через skype або zoom.

3. Аналіз результатів торгівлі

Проаналізуйте продажі товару за березень-квітень 2019 року та порівняйте з показниками березня-квітня 2020 року. Як змінився попит? Який товар став менш популярним? Який товар залежався? Перегляньте асортимент відповідно до нових потреб клієнтів.

Ритейл-аудит продажів товарів повсякденного попиту Nielsen визначив основні тренди, які будуть переважати після пандемії.
Після карантину звичка ретельно стежити за здоров'ям та гігієною залишиться. Так що споживачі віддадуть перевагу:

 • продуктам для підтримки імунітету;
 • антибактеріальній продукції;
 • харчовим продуктам у додатковому пакованні.

Змінилося також ставлення до асортименту товарів. Через одноманітність та нудьгу вдома, споживачі почали пробувати те, що раніше не купували. Якщо покупець залишився задоволений новою покупкою, то у більшості випадків він продовжує експериментувати. У цій ситуації варто подумати про розширення асортименту.

На прикладі китайських ритейлерів, які першими вийшли з карантину:

 • 55% продавців оновили асортимент та запустили продаж нових продуктів разом зі звичним асортиментом;
 • 20% врахували трендів на гігієну та урізноманітнили вибір товару в магазині;
 • 5% врахували попит, і повністю змінили асортимент товарів у магазині.

4. Впроваджуйте нові послуги

 • Безконтактне доставлення;
 • Кур'єрське доставлення по місту;
 • Доставлення по району протягом 15-30 хвилин:
 • Click&Collect - послуга самовивозу: клієнт формує замовлення в інтернет-магазині, а забирає його в найближчому офлайн-магазині;
 • Телеграм-бот (як у монобанку) дозволить клієнтам оформляти замовлення прямо в телеграм.

Подивіться, що та як продають ваші прямі й успішні конкуренти.

Компанії також намагаються зробити покупку в офлайн-магазині зручною та зрозумілою за допомогою цифрових технологій.


Наприклад, готує клієнт собі вечерю, забув купити приправи. Кілька кліків у мобільному додатку - і через 20 хвилин у нього буде необхідна покупка з магазину, що знаходиться поблизу.
Alibaba Group використовує фізичні магазини як логістичні пункти, а у Freshippo є правило: доставлення повинно займати менше 30-ти хвилин, якщо клієнт живе у радіусі декількох кілометрів від магазину.
У самому ж магазині продумані автоматизовані конвеєри, які позбавляють від необхідності ходити з сумками або візком. Покупець йде по магазину та відмічає все, що хоче, а товари відправляються на касу по конвеєру. Їх можна забрати вже на касі або замовити послугу доставлення. Ну круто ж!

5. Розширюйте канали продажів

Зростання популярності онлайн-сервісів говорить про те, що звичка здійснювати онлайн-покупки товарів повсякденного попиту залишиться. Інтернет-магазин стане таким же корисним інструментом для бізнесу, як прилавок у магазині або програма обліку.

6. Не економте на рекламі

У моменти кризи найбільше хочеться завмерти та заморозити всі гроші в обороті. Але криза - це період, коли ринок відчищається від неефективних підприємств. Будьте агресивними та невтомно нагадуйте про себе. На карантині дещо втратила актуальність зовнішня реклама. А ось реклама в Google, Facebook, Instagram та TikTok напрочуд ефективна.

7. Розширюйте мережу постачальників

Ведіть переговори з різними постачальниками для гарантії постачання потрібних товарів у строк та вибору більш вигідної ціни. Зниження націнки на товари - ваш козир.

8. Об'єднуйтеся з суміжними компаніями

Шукайте партнерів, співпраця з якими посилить вас обох. Наприклад, "Нова пошта" об'єдналася з маркетплейсом Rozetka та мережею магазинів АТБ. А Торгсофт - зі студією Black&White, для того, щоб допомогти клієнтам скоріше вийти в онлайн.

9. Інформуйте клієнтів

 • Нагадайте про себе - зробіть масову розсилку по базі клієнтів;
 • Повідомте про те, що ви відкрилися або запустили акцію;
 • Повідомте графік роботи вашого магазину та адреса.

10. Залучіть клієнтів - запустіть акцію або розпродаж

Після паніки та закупівель без дивлячись на ціни, споживачі знову почнуть звертати увагу на цінники та акційні пропозиції.
59% опитаних вже зараз непокояться через рівень цін на товари та послуги - після здоров'я це друга з причин хвилювання.
Тому вихід з карантину та запуск акцій та знижок - це хороший шанс допродати старі колекції, збільшити середній чек та привернути увагу до свого магазину.

11. Постійно вчіться самі та навчайте співробітників

Щоб обійти конкурентів, власнику бізнесу знадобляться базові знання про маркетинг, методики продажів, організацію сервісу та правильному веденню управлінського обліку.
У підприємців, як правило, немає часу на читання, тому ми рекомендуємо слухати подкасти для бізнесу:

12. Підвищуйте керованість та контакт з підлеглими

Не повірите, але один лише чат у telegram здатний скоординувати команду та підвищити керованість співробітників. Якщо вам треба щось повідомити всім та одразу - не треба дзвонити або писати повідомлення кожному окремо. Напишіть у чат та привчіть співробітників, аби ті відповідали на ваші повідомлення.

13. Зніміть з себе рутину

 • Автоматизуйте бізнес, якщо ще не зробили цього. Саме автоматизація дозволить обслуговувати клієнтів дуже швидко та не змушувати їх стояти в черзі.
 • Делегуйте виконання рутинних завдань співробітникам та програмі обліку: прихід товару, контроль стану складу, замовлення товару у постачальника, маркування товару, інвентаризацію.

14. Створюйте фінансову "подушку" для бізнесу

 • Проаналізуйте рух грошових коштів, аби не допустити касові розриви, тобто відсутність грошей для підтримки бізнесу. Якщо така ситуація передбачається - завчасно домовтеся з постачальниками та орендодавцями про перенесення термінів платежів, це буде “рятівним кругом” для бізнесу.
 • Проаналізуйте витрати. Важливо знизити надмірну трату грошей. Наприклад, ми визначили, що досить привільно витрачали гроші на "плюшки" для компанії: оновлення комп'ютерної техніки, офісних крісел, "тонни" печива. Під час кризи ці витрати потрібно скоротити. Щоб проаналізувати витрати в Торгсофт - пройдіться по кожній статті витрат у Балансі за статтями фінансового аналізу.
 • Як ми писали на самому початку цієї статті: невідомо як довго триватиме карантин та чи не накриє нас черговим "сюрпризом". Але вже зараз почніть аналізувати підсумки продажів та 5-10% від прибутку відкладайте на форс-мажор.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором