• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Коли молода мама - підприємець

10.03.2021
Наталія Грабовська
Наталія Грабовська

PR менеджер та ведуча Торгсофт Podcast

Намагатимуся створити цей текст «живим», без «рожевих хмарок» і «блакитних слонів». Хоча, зізнаюся чесно, для того, щоб відкрити свою справу в декреті, потрібно бути не тільки сміливцем, але й авантюристом та мрійником насамперед. Далі - потрібні вміння мислити нестандартно, майстерність аналізу, управління, адміністрування, маркетингу, ейчар талант і ще багато чого корисного. А головне - океан праці. Це важко для будь-якої людини, а для мами в декреті - особливо, бо їй доводиться практично всю себе присвячувати новонародженому і при цьому ще знайти трохи часу для себе особисто. Але ми, молоді мами, не здаємося. Ми ростимо дітей і ведемо бізнес, збагачуючись і в тому, і в іншому. Які ж «підводні камені» зустрічаються на нашому шляху?

Пошук вдалої пропозиції

Молодій мамі потрібно розуміти, що бізнес - штука складна, перш за все, через поняття «конкуренція». Дуже важко придумати пропозицію, яка була б інноваційною, потрібною та не зайнятою одночасно. А якщо це якась ідея вже працює, то зрозуміти, в чому її перевага перед іншими та як правильно це подати. З досвіду, найкраще зробити ставку на свою особисту компетентність. Впроваджуватися в нову сферу та вивчати все «з нуля» новоспеченій матусі буде нелегко. Часто молоді мами створюють дитячий магазин, садочок або школу, адже це їм близько та зрозуміло у зв'язку з материнством.

Зробити перший крок

Коли ідея вигадана, мабуть, найскладніше - зробити перший крок. Відразу виникає мільйон питань: а чи вийде, а чи будуть клієнти, чи взагалі не марення вся моя ідея? Звичайно, такі думки будуть навідуватись незалежно від обраної сфери та наявного досвіду і коштів. Пам'ятайте, що орієнтир - завжди ви самі! Поставте себе на місце клієнта: наскільки вам потрібна така послуга, наскільки вона відповідає за ціновою пропозицією? Вивчіть досвід конкурентів. Спробуйте відразу не ризикувати своїми фінансами (краще спочатку розвідати навколо, поекспериментувати та зробити аналіз періоду «стартапу») і силами (це швидко призводить до нервового виснаження і вигоряння). "Тихіше їдеш - далі будеш". А малюк обов'язково дасть натхнення та енергію!

Правильне вкладення сил, часу і грошей - це талант дотримуватися балансу, важливого для будь-якого керівника. Підтримувати потрібно не тільки своїх співробітників, але й себе. Давати собі перепочинок, можливість поєднувати корисне з приємним, не брати на себе занадто багато. У цьому чудово допомагає програма обліку, знімаючи з власника бізнесу рутинні завдання. Після автоматизації починається зовсім інше життя: з'являється відчуття контролю над усіма бізнес-процесами, починаючи з фінансів та клієнтів й закінчуючи найдрібнішими закупівлями, а також можливість розкласти все по поличках та спокійно аналізувати. Ще важливо пам'ятати, що будь-яка справа розвивається по спіралі, перед черговим ривком вперед може бути спад, відкат на кілька кроків назад. Це нормально і вимагає не тільки терпіння, а й великого терпіння.

Ефективний тайм-менеджмент

У будь-якій справі та для будь-якої людини дуже важливо - вміти делегувати обов'язки, правильно розподіляти особисті ресурси, довіряти людям і «не вчити працювати професіоналів». Тому важливо вкладати в людей та у свій розвиток. А ще необхідно весь час бути «на хвилі». Конкуренція в бізнесі вимагає від керівника «не спати на роботі», тому коли у вас почало виходити, важливо не розслаблятися. Деякі молоді матусі - бізнеследі мислять так: «ось поставлю зараз справи «на потік», і поїду на пів року «присвячувати час дитині». Так не буває. Без структури, що постійно розвивається, навіть при наявності дуже грамотних співробітників, будь-яка справа швидко починає буксувати, та й дитині увага потрібно не час від часу, а постійно. Тому рекомендую насамперед сколотити грамотну та надійну команду, яка може замінити при будь-яких обставинах. І добре попрацювати над її мотивацією. Хоча фінанси - це завжди добре, але корпоративний дух ніхто не скасовував. Керівник, який вірить в корисність і перспективність своєї справи, зможе зацікавити та інших людей.

Найголовніша порада - не відступати перед труднощами

Страшний сон для молодої мами: коли «горить проєкт», почалася презентація або інше важливий захід, який вплине на весь хід розвитку бізнесу і раптом дитина розбиває ніс або у нього починає різко підійматися температура. Моя восьмимісячна дочка захворіла саме напередодні відкриття мною дитячого табору. Було страшно і мучила совість, що змушена залишити її на няню в такий неприємний для неї момент. Але я намагалася зберігати спокій і робити максимум, що від мене залежить, щоб не довелося вибирати між дитиною і бізнесом. І ми впоралися! Після такого стресу важливо не опускати руки, не звинувачувати себе, «погану матір» і «нікчемного керівника». Просто прийняти ситуацію і рухатися далі. Все вдасться!

Валентина Цаль
28-05-2019 в 11:06:23
Конечно же дети это не приговор для бизнеса. Просто нужно максимально продуктивно уделять им свое свободное время и тогда они вырастут не чувствуя себя ненужными и в то же время бизнес будет процветать, как и процветал. Все зависит от человека, если захотеть, то можно добиться любых высот с нуля, имея на шее двух или больше детей, главное уметь мыслить нестандартно и не вводить себя в какие-то рамки. Я вот начала свой бизнес будучи одинокой матерью одного ребенка, да, один ребенок это не три, но все же не легко. И я считаю, что я хорошо со всем справляюсь, мой доход как минимум стабилен и ребенок ростет в полной материнской любви. Полезная статья для неуверенных в себе мам, мне понравилась.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором