• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Магазин без продавців: що нас чекає у майбутньому?

20.03.2019

Останнім часом ми все частіше і частіше на просторах інтернету або в ЗМІ можемо зустріти заголовки на кшталт: «Які професії зникнуть через 5/10/30 років?». Якщо уважно прочитати ці статті, то можна зробити висновок, що професії машиніста, стенографіста, перекладача, касира скоро зовсім стануть не потрібні світу. Природно, що в умовах економічного розвитку нашої країни цього не варто боятися найближчі сто років. Однак є країни, які буквально завтра перейдуть межу 100% автоматизації. Одна з найбільш розвинених країн - Китай.

Перший безпілотний китайський магазин - Jingdong Mall

Май 2018 ознаменований датою відкриття першого в світі цілодобового супермаркету, в якому не працює ні 1 людина. Розташовується такий диво-магазин на південний захід від Пекіна на 100 км. Площа супермаркету становить 246 кв. метрів зі штатом в 0 працівників. Відвідувачі самі підбирають потрібний товар і йдуть оплачувати його на касу. Там встановлена ​​система розпізнавання осіб. Оплата таким способом займає всього лише кілька секунд і надовго не затримує чергу. Крім оплати на касі надається інформація про всі діючі знижки та акційні пропозиції.


Відкриття першого магазину компанії JD.com відбулося в Шанхаї (Китай) ще в 2017 році. Протягом наступних 10 місяців компанія побудувала ще 10 магазинів по всьому Китаю. Як обіцяє керівник компанії Jingdong Mall Лю Цяндуна, на початок 2020 року компанія буде в силах відкривати щодня по 1000 таких магазинів. До того ж, автоматизувати будуть не тільки великі міста, а й сільську місцевість.

У серпні 2018 року компанією Jingdong Mall в Індокитаї був відкритий перший безпілотний магазин. Розташувався він у Джакарті. Виходячи з досить тісних зв'язків Китаю з Південно-Східної Азії, все новітні технології будуть плавно охоплювати і сусідні країни.

Безпілотні магазини для цивілізованого суспільства

Таке масове поширення безпілотних магазинів можна назвати кроком до віртуалізації Китаю. Це просто дивовижна країна. Там люди всіх поколінь за допомогою смартфона знаходять товар і навіть оплачують покупку. Таке стрімке рівень автоматизації можна пояснити з демографічної точки зору. У Китаї спостерігається значне зниження народжуваності, відбувається старіння нації. З року в рік зростає потреба в кваліфікованих кадрах, в той же час знижується попит на робітничі професії.


Зростання рівня життя населення привів до того, що все більше і більше громадян відмовляється від низькооплачуваних видів робіт.

Це і послужило поштовхом до появи безпілотних магазинів. Такий крок був ініційований урядом Китаю, як і більшість науково-технічних впроваджень. Голова Сі Цзіньпін намагається побудувати суспільство з середнім рівнем життя «сяокан» вже до 2020 р

Основну конкуренцію JD.com складають Tencent і Alibaba

Основний тиск і конкуренція спостерігається з боку лідерів китайського ринку - Tencent і Alibaba. Однак жодна компанія не може досягти того рівня, якого досягла компанія Лю Цяндуна завдяки тісним зв'язкам JD.com з товаровиробниками.
Взимку 2018 року засновник всесвітньо відомої компанії WeChat - Tencent анонсував відкриття безпілотного магазину We Life в Шанхаї. В даному магазині встановлена ​​платіжна система WeChat Pay. Щоб розплатитися, досить лише відсканувати QR-код платіжної програмою. При вході в магазин потрібно відсканувати QR-код додатком WeChat, щоб потім на касі отримати чек за вибрані покупки. Біля входу в магазин є маленька кімнатка для сканування вашого WeChat-id і QR-коду речей, які ви хочете придбати. Всі товари теж мають код, який клієнтам потрібно сканувати. Під час сканування ви можете ознайомитися з докладною інформацією про товар. Перед виходом з магазину необхідно відсканувати всі товари ще раз, загальна сума віднімається автоматично і буде знята з вашого гаманця.

Щодня безпілотний магазин відвідує більше 30 000 клієнтів і ця цифра постійно зростає.
За таким принципом працюють практично всі компанії в Ханчжоу, магазини яких були відкриті в цьому році. Функціонують безпілотні магазини на основі платіжної системи AliPay. Методика придбання і оплати аналогічна у всіх супермаркетах, різниться лише платіжна система.

Відкриття імпортного магазину в КНР

Крім вітчизняних магазинів, в Китаї відкриваються і зарубіжні безпілотні супермаркети. У 2017 році відбулося відкриття шведського безпілотника на території Хефейского технологічного університету в провінції Аньхой.

Функціонує магазин за тим же принципом, що і китайські. Однак одна відмінність все ж є. Він постійно рухається! Розташувався даний безпілотний магазин на колесах. Визначити його місце розташування можна за допомогою програми. Рухається фургон по одному і тому ж маршруту. Коли якийсь товар на прилавку закінчується, відбувається спрацьовування датчиків і автолавка відправляється на склад для поповнення свого асортименту.

Задумка непогана, але недоліки є. Він поступається китайських безпілотним супермаркетам за обсягом, ніж та програє. Однак і такий магазин має місце.

Вихід китайських безпілотних магазинів на світовий рівень

Також не потрібно забувати про відкриття на території США ще в 2016 році першого безпілотного магазину одним з американських монополістів Amazon. Нагадаємо, що до початку 2018 року магазин був корпоративним і тільки в цьому році став обслуговувати всіх бажаючих.

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що розвиток Китаю та Америки знаходиться практично на одному і тому ж рівні. 2018 рік - це рік безпілотних магазинів.

Аналізуючи діяльність провідний компаній Китаю та держ. підтримку, гонка за новими технологіями між КНР і США буде лише прискорюватися.

Инна
20-03-2019 в 16:34:45
Клааасс! Когда уже у нас такое будет?)
mary
21-03-2019 в 11:40:08
Ооо, интересная статья, информативно
Анна
21-03-2019 в 11:50:29
1 Конечно классно но нас таким образом скоро вытеснят роботы
Василий
21-03-2019 в 12:18:43
Такими темпами Китай скоро всю Европу "виртуализирует".
abcmarket
21-03-2019 в 12:20:18
Очень интересная статья. Спасибо автору.
Ната
26-03-2019 в 21:23:33
Ну Китай как всегда что-то новенькое нам преподнес. Ну не факт, что такие магазины, в которых нет ни одного человека "приживутся" в нашей стране. А как же общение, как же это : "Я могу вам чем-то помочь?" Многие уже к этому привыкли и с радостью экплуатируют продавцов. А иногда это бывает очень даже полезно. Грамотные продавцы могут рассказать нюансы, раскрыть функционал товара, помочь с выбором. Некоторые ходят в магазины в одиночестве и в этом случае продавец является единственным человеком, который может сказать, идет эта вещь, к примеру или нет. Другой вопрос, что этот совет не всегда адекватный.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором
Схожі статті