• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Махінації продавців. Як бути?

02.03.2021
Biктopiя Пaщeнкo
Biктopiя Пaщeнкo

Редактор

Махінації продавців | Торгсофт

Крадіжка та махінації - болюча тема для власника бізнесу. І питання не стільки у фінансових втратах. Найбільш прикро та неприємно, коли люди, з якими у тебе хороші відносини, водять тебе за ніс. В очі говорять одне, а за спиною обманюють.
Крім того, переважна більшість підприємців у досить близьких стосунках зі своїм персоналом - це можуть бути друзі, знайомі або родичі. Обман та махінації з їх боку особливо неприємні.

Деяким продавцям своєю чергою часто складно втриматися від спокуси: рівень життя різний, власник магазину приїжджає на машині та їздить у відпустки, а у продавця таких можливостей немає. У цей момент й з'являється мотивація підібрати те, що погано лежить та ніяк не контролюється.

Завдання облікової системи - запобігти спробам махінації продавців на ранніх стадіях, не провокувати та не викликати бажання якось перехитрити систему. Це набагато простіше, ніж розгрібати наслідки.

Недобросовісні продавці вигадують безліч варіантів, як обдурити споживача та керівництво.

І якщо фінансові втрати можуть бути неістотними для бізнесу, то репутація магазину та його власника страждає не на жарт. Погодьтеся, ніхто не стане постійним відвідувачем продуктового магазину, якщо касир регулярно обраховує або обважує покупця.

Чому продавці обманюють?

Причини можна виділити лише узагальнено:

 • Сімейні труднощі. Сюди відносять погане виховання, згубний приклад в сім'ї, брак уваги, хвороби рідних та близьких тощо.
 • Рівень заробітної плати. Вакансії касирів та продавців часто з незначним окладом. Проте, місця з низькою зарплатою рідко пустують. У такому випадку працює психологічний шаблон: продавець починає красти, бо вважає, що за його старання платять недостатньо.
 • Відсутність мотивації співробітників, бонусів та заохочень.
 • Халатність керівництва та відсутність контролю.

Як обманюють продавці?

Людській фантазії немає меж. З кожним роком махінацій стає дедалі більше. Розглянемо найпоширеніші варіанти обману у магазині.

Крадіжка готівки

Проблема:
Якщо за залишком в касі ніхто не стежить, продавець може "позичити" кілька купюр.

Рішення:
Проводьте інкасацію чи здачу виторгу вранці та ввечері. Вилучайте суму грошей з каси, звіряйте з даними у програмі. Якщо все зійшлося - закривайте касовий день, щоб продавець не міг внести зміни у фінансові документи.
Для контролю маніпуляцій з готівкою допоможуть камери відеоспостереження над касовою зоною.

Махінації з бонусними картами та системами знижок

Проблема:
Характерно для неавтоматизованої торгівлі. У розмові з власником продавці завзято доводять, що знижки життєво необхідні та лише завдяки знижкам тримається торгівля. Насправді знижки надаються не часто та більшою мірою це спосіб "додаткового" заробітку за прилавком.
У магазинах з системою обліку “експериментують” по різному:

 1. Продавці вибирають з бази VIP-клієнта з великою знижкою та додають його у звичайну реалізацію для продажу клієнту, якому ця знижка не призначена. Клієнт про знижку не знає. Чек не отримує. Різницю продавець забирає собі.
 2. Продавець може не повідомити клієнту про акцію та взяти повну суму за товар. Потім в програмі пробивають знижку, а різницю забирають собі.
 3. Продавці створюють вигаданого клієнта з бонусною системою. Покупки звичайних клієнтів зараховують до "свого" клієнта. Бонуси зараховуються на баланс клієнта у програмі, а продавці купують товари у магазині за бонуси вигаданого клієнта.
 4. Продавці ненав'язливо уточнюють, чи потрібен покупцеві чек. Якщо клієнтові чек не потрібен, то його реалізація зі знижкою може залишитися не проведеною та у його знижку потраплять продажі ще кількох наступних за ним клієнтів. Отримана таким чином загальна знижка буде присвоєна продавцем.


Рішення:

 • Рекламні повідомлення про акцію розмістіть на видному місці біля касової зони.
 • Роздавайте своїм клієнтам дисконтні карти, верифікуйте дисконтної карти через смс.
 • Забороніть обирати клієнта вручну з бази. Вибір дисконтної картки вручну зазвичай залишають у тих магазинах, де є довіра до персоналу.
 • Можна включити блокування введення штрихкоду дисконтної карти з клавіатури - тільки сканером. Це зробить марним для продавця запам'ятовування кодів дисконтних карт. Для отримання знижки потрібно наявність картки.
 • Мотивуйте покупців взяти нефіскальний чек, у якому вказані перелік покупок та розмір персональної знижки, штрихкод для повернення товару. Обов'язкова видача чека кожному покупцю - один з найкращих захистів від махінацій продавців.
 • Створіть умови, що повернення та обмін товару можливий лише з чеком. Це мотивує покупця брати чек та проконтролювати розмір своєї знижки у чеку. Якщо продавець не зробив знижку, то не зможе приховати цей факт, оскільки операція реєструється автоматично при видачі чека.
 • Відеоспостереження у касовій зоні дозволить виявити використання дисконтних карт, взятих напрокат у друзів, випадково забутих покупцями. Знижки проводяться за цими дисконтними картками, а гроші у розмірі знижки присвоюються собі. Чек, виданий покупцеві, вирішує й цю проблему.
 • Махінація не спрацьовує у тому випадку, якщо продавець отримує зарплату з кожної проданої речі та може робити знижку у межах своєї винагороди. Але побудувати таку систему оплати праці можна не у всіх магазинах. В основному це працює на дорогих речах. Наприклад, у торгівлі взуттям. Продавець отримує зарплату з кожної проданої пари. Для кожної моделі встановлено свій розмір винагороди. Якщо він продав товар без знижки, то вся винагороду йде йому в зарплату. Якщо зі знижкою, то він отримує те, що залишається у зарплаті після знижки.

Додаткові послуги

Проблема:
Метод актуальний у магазинах, які додатково продають сервісні послуги. Майстри у сервісних центрах часто грішать тим, що виконують роботу та не надають чек про виконані послуги. Гроші за ремонт кладуть собі у кишеню.

Рішення:
Мотивуйте клієнта отримати чек від сервісного центру. Для додаткової мотивації надайте 10% знижку на наступну послугу за цим чеком.

Повернення купленого товару

Проблема:
У цьому випадку шахрайству допомагають самі покупці, які не беруть чек після повернення грошей. Касир спокійно оформляє повернення товару, а потім скасовує чек та забирає пробиту суму собі.

Те ж саме й зі звичайними покупками. Якщо клієнт не взяв чек - отже продажу не було. Продавець може спокійно анулювати чек, поки система не зареєструвала факт покупки.

Рішення:
Регулярне проведення переобліку при перезміні. Повернення товару лише при наявності чека та друку чека повернення.

Повернення паковання

Проблема:
Таку махінацію практикують родичі. Покупець нібито повертає непотрібний товар, а насправді віддає порожню коробку. У результаті продавець забирає гроші, а у покупця залишається законно придбаний товар.

Рішення:
Регулярне проведення переобліку при перезміні. Точковий контроль повернення товару. Запитуйте у продавців, хто повернув товар та з якої причини. Якщо товар у коробці - подивіться стан товару після повернення. Зобов'яжіть продавця приймати повернення під свою відповідальність, складати акт повернення.

Подвійна покупка

Проблема:
Варіант, поширений у супермаркетах. Поки людина відволікається, касир двічі пробиває один й той же товар, а потім анулює чек, посилаючись на зроблену помилку.

Рішення:
Забороніть у програмі видалення реалізації та видалення товару з реалізації.

Підтасовування штрихкодів

Проблема:
Продавець намагається зчитати штрихкод товару сканером, але у нього не виходить. Він вводить унікальний код вручну, але того товару, що на порядок дорожче, але з того ж сегмента.

Рішення:
Обов'язкова видача чека клієнтові. Введіть правило, що продавець повинен озвучити суму покупки в голос.

Співпраця з постачальниками

Проблема:
Такий варіант часто пропонують самі постачальники, які отримують "відкат" від касирів. Постачальник та співробітник магазина домовляються про злегка завищені ціни на товар. Дельту між реальною та оплаченою вартістю товару ділять між собою.

Рішення:
Контроль прибуткових накладних та закупівельних цін. Для цього у картці товару натисніть на кнопку "Всі ціни", де й будуть зображені ціни постач товару. Завищені позиції можна звірити безпосередньо в компанії постачальника, але в іншого менеджера.

Продаж власного товару

Проблема:
Часто такі махінації зустрічаються у закладах громадського харчування, МАФах та продуктових магазинах. Продавець приносить власний товар або замовляє у постачальника списані, прострочені продукти, а потім продає цей товар з-під прилавка.

Рішення:
Налаштувати обов'язковий друк чека. У магазинах біля касира часто використовують напис "Якщо продавець не видав чек - повідомте нам за номером *** й ми віддамо вам цей товар безкоштовно".

Підміна цін

Проблема:
Таке трапляється у невеликих магазинах. Касир просто змінює цінники, продає товар значно дорожче, а різницю кладе собі в кишеню.

Рішення:
Забороніть співробітнику змінювати ціну реалізації та увімкніть обов'язковий друк чека.

Списання товару

Проблема:
Часто продавці зловживають списаннями. Якщо їм доступна можливість списання товару, а власник не дуже стежить за рухом товарів, є ймовірність опинитися не при справах: товар потихеньку списується, а на інвентаризації все чисто.

Рішення:

 • Обмежити можливість списання для продавців.
 • Контролювати списання за допомогою звітів у програмі.
 • Перевіряти особисто який товар та чому був списаний.
 • Заборонити продавцеві змінювати дати приходу та списання.
 • Закривати періоди.

Як боротися з махінаціями продавців?

Впровадити у свій бізнес кілька правил:

 • Обираючи співробітника, поговоріть з ним, подивіться його соціальні мережі, поспілкуйтеся з колишнім роботодавцем та з'ясуйте причину звільнення.
 • Встановіть відеоспостереження біля каси.
 • Забороніть продавцям нагромаджувати на робочому місці купу зайвих предметів. Продавці, щоб не забути про “свої” гроші у касі, часто роблять позначки (дрібні монети, клаптики паперу, записки).
 • Робіть спонтанні ревізії. Якщо немає часу самостійно перевірити роботу касира протягом дня - візьміть на роботу адміністратора, який не буде часто та близько контактувати з продавцями.
 • Повідомляйте клієнтів про акційні пропозиції. Нехай це робить адміністратор, соціальні мережі або табличка біля каси.
 • Дозвольте анулювати чек лише у присутності адміністратора.
 • Визначте місце, де співробітники будуть складати свої речі. Так можна запобігти продажу власного товару.
 • Спробуйте налагодити відповідальне ставлення споживачів. Продавець не видав чек? Забирайте придбаний товар безкоштовно.

Пам'ятайте, що ніхто не буде стежити за бізнесом так, як власник. Намагайтеся частіше приїжджати на роботу. Не попереджайте про візити. А якщо самостійно проконтролювати процес продажу немає можливості - надішліть довірену людину. Регулярно проходьте по чек-листу обмеження доступу та контролю від Торгсофт.
Головне правило: якщо є підозри у махінаціях, які продавець списує на глюки програми, то найчастіше такі "глюки" трапляються лише у цього продавця. Придивіться до нього уважніше.

На вебінарі розглянуто питання:

 • Махінації на поверненнях.
 • Схеми із подарунковими сертифікатами.
 • Продаж товару без проведення у програмі.
 • Дисконтні картки - не лише механізм мотивації.
 • Регулювання доступу продавця до клієнтів, списань, інвентаризації.
 • Підставляння свого товару.
 • Заборона на редагування реалізацій.
 • Регулювання ручних знижок на товари.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором