• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Мерчандайзинг дитячих товарів

27.08.2019

На ринку дитячих товарів відбувається якісний і кількісний ріст пропозицій і з'являються нові дитячі магазини. Батьки стали вимогливіше ставитися не тільки до якості пропонованих товарів, а й до обслуговування в торгових точках. Незважаючи на те, що на ринках товари для дітей, як правило, можна купити дешевше, близько 50% покупок дитячих товарів у великих містах відбуваються в спеціалізованих дитячих магазинах або в супермаркетах. У регіонах відсоток продажів, що припадає на магазини, поки нижче (близько 30-35%), але цивілізована торгівля поступово і впевнено завойовує серця дітей і їх батьків. Відмінність цивілізованої торгівлі від ринкової - застосування роздрібних технологій, що включають розробку дизайну магазина, мерчандайзинг і, звичайно, автоматизацію.

 

Особливості дитячого шопінгу

І діти, і батьки, по-різному ставляться до походів в магазини. Більшість маленьких дітей згодні йти в магазин, тільки після обіцянки батьків купити їм що-небудь з іграшок або солодощів. Якщо дитині нудно в магазині, вона швидко втомлюється і починає вередувати, а якщо дитині не купують те, що їй так сподобалося, то можна очікувати і скандалу. Батьки, знаючи це, намагаються для сімейних походів, вибирати зручні магазини. Якщо це похід за продуктами, то батьки напевно виберуть супермаркет з продуктовими візками, в які можна посадити дитину. Адже це так просто і зручно! А якщо потрібно купити одяг і товари для дому, то, швидше за все, батьки виберуть торговий центр з ігровою кімнатою, кінотеатром або іншими розвагами для дітей.

І дитячий магазин батьки починають вже сьогодні вибирати за принципом - наскільки зручно там робити покупки з дітьми. При зростаючій конкуренції, такий фактор як комфортна атмосфера в дитячому магазині, почне грати одну з перших ролей.

На сьогоднішній день дитячі товари можна купити в спеціалізованих дитячих магазинах, супермаркетах та інших магазинах, що мають і частку дитячого асортименту (наприклад, книжкові магазини). Незважаючи на те, що в основному покупки в дитячих магазинах роблять батьки, не можна недооцінювати вплив дітей на зроблений  батьками вибір. Існують наступні види покупок, що здійснюються за участю дітей:

 • покупки на прохання батьків; 

 • покупки дітям спільно з дорослими; 

 • самостійні покупки, що здійснюються з кишенькових грошей; 

 • сімейні покупки, які відбуваються під впливом або з урахуванням думки дітей.

 

Візуальний мерчандайзинг дитячого магазину

Відіграє важливу роль у створенні дитячих магазинів. Його складові: дизайн магазину, вибір кольору, звуковий супровід, освітлення, і навіть запах повинні створювати максимально комфортну атмосферу для дітей.

Освітлення в дитячих магазинах повинно підкреслювати радісну «дитячу» атмосферу безтурботності. Це досягається високим рівнем освітленості і застосуванням ламп теплих кольорів з високим коефіцієнтом передачі кольору.

Врахуйте, те, що подобається маленьким дітям (атмосфера казки, дитячі пісеньки, ігрова кімната та ін.) - вже не сподобається підліткам. Для дітей постарше підійде, наприклад, зал в стилі техно, де актуальне поєднання скло-хром, сріблясто-сірі тони або оформлення в стилі графіті.

Люди схильні оцінювати товар і рівень цін по вигляду магазину і вітрин. Тому дуже важливо створити саме той образ магазину, який вигідний господареві і цікавий маленьким покупцям і їхнім батькам, а атмосфера і асортимент магазину повинні відповідати його загальній стратегії. Дизайн дитячого магазину повинен бути цікавим, і налаштовувати на здійснення покупок - не відлякувати «середній клас», якщо це ваша цільова аудиторія, або виглядати презентабельно - якщо ви торгуєте товаром класу «люкс».

Сервіс та додаткові послуги в дитячих магазинах

Ходити по магазинах з малюком (тим більше з коляскою), досить втомливе заняття, тож завдання магазину - зробити перебування в ньому максимально зручним і приємним. А це передбачає і зручний вхід, і обов'язковий широкий в'їзд в магазин, велику касову зону, широкі проходи і зручну навігацію, відсутність черг і професійну допомогу торгового персоналу.

Великі торгові центри, основною цільовою аудиторією яких є сім'ї з дітьми, спеціально виділяють місця, призначені для дітей, найчастіше це ігрові кімнати та дитячі кафе, розважальні центри і клуби і т.п. 

У хорошому дитячому магазині повинні бути передбачені: Місце для ігор (можливо з дитячими атракціонами або іграшками), кімната матері і дитини, де малюка можна погодувати і переповити, зона відпочинку і туалет для покупців. Це не розкіш, а необхідні умови для збільшення продажів. Успішні торговці знають таку залежність: чим більше покупець проводить часу в магазині, тим більше він зробить покупок. Ці всі додаткові зручності магазину послужать згодом добру службу.

Крім прямих продажів роздрібні мережі можуть пропонувати і додаткові послуги, наприклад:

 • заняття для батьків по вихованню дітей

 • заняття для майбутніх мам

 • службу інформації і доставки

 • інтернет-магазини і сайти з каталогами товарів

 • установку автокрісла в машину, збірка дитячих меблів та ін.

 • інформування постійних клієнтів про проведені в мережі акціяї і ін.

 

Планування торгової площі дитячого магазину

У багатоповерхових торгових центрах магазини для дітей розташовуються вище другого поверху, а часто на останньому поверсі. Це обумовлено тим, що дитячі товари відносяться до категорії цільових, тобто покупку таких товарів люди планують заздалегідь. У цьому сенсі у невеликих магазинів є перевага - не потрібно з коляскою або з малюком тягнутися по сходах і ескалаторах.

При плануванні торгової площі дитячого магазину необхідно розрахувати оптимальні маршрути руху покупців. Оптимальні маршрути визначаються за допомогою виділення ключових зон в торговому залі.

У зоні вибору звичайного магазину, асортимент якого, включає в себе дитячий одяг і взуття, іграшки та товари для догляду за маленькими дітьми, буде три ключові зони: 1) одяг і взуття для дітей, 2) іграшки, 3) товари для догляду за маленькими дітьми.

Після виділення ключових зон проводиться зонування торгового залу, яке повинно створити «внутрішню логіку» розміщення товару в магазині і визначити маршрути руху покупців. Принцип такий: товари імпульсних покупок (іграшки, необхідний дріб'язок) розташовуються на увазі, при вході, в прикасовій зони, а товари «базових» і цільових покупок (коляски, меблі, харчування, одяг) - в глибині.

Товари для вагітних, новонароджених, і дітей першого року життя, варто розміщувати окремо. Ці товари купують в дуже хвилюючий період життя, і в цьому відділі повинна бути особлива атмосфера. Примірочні для вагітних обов'язково повинні бути великого розміру і комплектуватися зручними сидіннями. Цю зону і зону дитячого харчування цілком можна розмістити в дальній частині залу, тому що товари цих груп мають цільовий попит.

Одяг та взуття для дітей діляться на дві зони: одяг для хлопчиків і одяг для дівчаток. Як правило, вони розташовуються поруч. Примірочні тут теж необхідні великі, тому що батьки допомагають дітям переодягатися. Якраз біля зони вибору одягу і взуття можна розташувати дитячу ігрову зону. Дорослі вибирають одяг і взуття для дітей досить довго. Дітям стає нудно, і вони можуть розважити себе в ігровій зоні. У той же час, якщо необхідно щось приміряти - діти поруч. (Докладніше про викладення дитячого одягу див. Статтю «Викладення товару в роздрібній торгівлі»).

Зона іграшок в ідеалі повинна виглядати як «чарівний світ», в якому кожна дитина знайде собі розвагу. У цій зоні високий відсоток імпульсних покупок, тому зона іграшок часто розташовується недалеко від вхідної зони або по ходу руху основного купівельного потоку. Зону іграшок зручно ділити в свою чергу на зону іграшок для дітей від 0 до 3 років, на зону іграшок для дівчаток та іграшок для хлопчиків. Окремо виділяється група розвиваючих ігор та товарів для творчості.

 

Сезонні товари або спеціальні пропозиції краще розміщувати у вхідній зоні (на спеціально виділеному обладнанні), і робити яскраву, цікаву викладку. Наприклад, при наближенні Нового року - всілякі ялинкові прикраси, карнавальні костюми і новорічні сувеніри і подарунки. Таке рішення наочно дає зрозуміти покупцеві, що в магазині стежать за попитом, і тут можна знайти відповідний товар.

Близько касової зони можуть розміщуватися всілякі стійки з товарами імпульсного попиту: від дитячої косметики і товарів для свят до листівок і магнітів. Врахуйте, що низько розташовані стійки, з яких діти будуть тягнути «дурницю» і вузькі проходи до кас рано чи пізно викличуть роздратування у батьків.

 

Викладення товарів для дітей

Торговельне обладнання в магазині має гармонійно доповнювати дизайн інтер'єру і бути функціональним. Його бажано максимально уніфікувати, щоб легко і швидко перебудовувати або переміщати при зміні експозиції. Не варто використовувати торгове обладнання, що закриває оглядовість залу, краще розмістити товари на доступній для дітей висоті. До торговельного обладнання в дитячих магазинах пред'являються особливі вимоги з безпеки - уникайте легко розбитого скла, гострих кутів і нестійких конструкцій.

В цілому, для викладки дитячих товарів використовуються звичайні правила. Але є і свої особливості, наприклад викладка дитячого харчування. Продукти дитячого прикорму розділені на вікові групи (зазвичай вони розрізняються оформленням або кольором упаковки). І для їх розміщення потрібно чітко дотримуватися викладку блоками за віковими групами. Це найбільш зручно для покупця. Молодим батькам буває складно зробити перший вибір харчування для своєї дитини, і тут магазин повинен їм допомогти. У зоні викладки дитячого харчування обов'язково викладаються інформаційні буклети виробників, тому що кожен солідний виробник дитячого харчування пропонує розроблену своєю фірмою схему введення дитячого харчування дитині. А для проведення індивідуальних консультацій покупцям по дитячому харчуванню можна запрошувати в магазин лікаря-дієтолога або лікаря-педіатра.

Дитячі іграшки зазвичай розміщують по ходу руху основного маршруту купівельного потоку в магазині. Іграшки на початку зони вибору найбільш дорогі, а до кінця - найбільш доступні за ціною - така викладка вигідна магазину, магазин стимулює таким чином продаж більш дорогого товару. Однак дорогий товар повинен бути добре видно батькам, а не дітям, щоб не виникало конфліктів. Якщо ви тільки відкрили свій магазин, зробіть навпаки - на початку розташуйте дешеві іграшки, щоб не відлякувати покупців.

Для викладки іграшок зручно застосовувати невисокі острівні конструкції - це покращує оглядовість залу, дозволяє батькам і дітям легко орієнтуватися в залі і знаходити нові цікаві іграшки для покупки. 

У невеликих магазинах найбільші масивні товари розміщують на нижніх полицях, а великі плюшеві іграшки дивляться на покупців зверху. Для експозиції м'яких іграшок можна використовувати також колони.

Викладення іграшок зверху на стелажах, на підвіконнях, на іграшкових мотоциклах, в дитячих колясках, підвішування до стелі - дає можливість створити сюжет, задати в магазині динаміку і підхльоснути дитячу фантазію до творчості.

Ще один вид обладнання для додаткової викладки - конструкції-«вертушки» для викладки солодощів, дрібних товарів імпульсного попиту, друкованої продукції, м'яких іграшок, дитячих сумочок і т. д. Ставляться вони або в прикасовій зоні, або в коридорі між стелажами таким чином, щоб «заманити» покупця до стелажу.

У великих магазинах зали іграшок можна розбити на окремі зони за тематикою: зона ляльок, зона м'яких іграшок, зона дитячих будиночків і меблів, зона конструкторів, зона машинок і т.д. Викладення в таких залах покликана будити фантазію дитини і викликати бажання у батьків купити дитині не одну іграшку. Поза зоною основної викладки можна використовувати подіуми для подання великогабаритних іграшок, спортивних і сезонних товарів. Тут, як і в вітринах, можна робити композиційну викладку, коли ведмедики гойдаються на дитячих гойдалках, ляльки сплять в іграшкових візках, а яскраві м'ячики всі зібралися разом в надувному басейні. У великих магазинах необхідно структурувати асортимент, допомагаючи покупцям легко в ньому орієнтуватися. Одяг і взуття для дітей розміщують за кількома основними принципами викладення: за віковими групами,

В супермаркетах з великими торговельними площами, найчастіше для дитячих товарів не виділяються свої окремі торгові зони. Тут викладка здійснюється зазвичай по товарній класифікації, тому дитячі товари розміщуються в різних місцях. Наприклад: дитячі спортивні товари знаходяться разом з дорослими спортивними товарами, а дитяче харчування розташоване зовсім в іншій частині залу щодо дитячих іграшок. У таких магазинах допомогти покупцям зобов'язана хороша навігаційна система.

Більш продавані дитячі товари в супермаркетах - це продукти щоденного споживання середньої вартості: йогурти, вода, сирки, сухі сніданки, випічка, фрукти. Такі товари дитина сама легко купує зі своїх кишенькових грошей. Досвід деяких супермаркетів довів, що при грамотному розміщенні дитячих товарів, продажі можна збільшувати до 15%.

Під дитячі товари краще виділяти нижні полиці. Діти легко приймають рішення про покупку, тому, на рівні їх погляду можна викласти цікавий їм товар. Важливо врахувати, що викладка товарів для дітей повинна бути організована досить делікатно. Не можна щоб дитячі товари в зоні досяжності дитини були дорогими, інакше це призведе до подразнення батьків і плачу дітей.

Крім основної викладки товарів в супермаркетах добре працюють пріоритетні яскраві і об'ємні викладки товарів, що користуються попитом у дітей, особливо у вхідній або касовій зоні. Ну і майже у всіх магазинах найцікавіше місце для дітей - біля кас. Тут імпульсивний дитячий попит не дає батькам спокою. Їм хочеться "всього і побільше". Однак, розміщення імпульсного товару біля кас, необхідно ретельно продумувати. Щоб задобрити батьків, не варто викладати поруч з льодяниками презервативи, які часто викликають інтерес у дітей, і шоколад, який не завжди корисний малюкам. Їх треба викладати значно вище погляду дитини.

 

Залучення покупців

Будь-який магазин дитячих товарів повинен шукати свій підхід до «маленьким покупців» і їх батьків. Маркетингові та мерчандайзингові інструменти повинні мати постійний розвиток - магазин повинен своєчасно оновлювати асортимент і якомога частіше демонструвати роботу іграшок.

Маленьким дітям дуже важливий тактильний контакт з товаром, діти повинні мати можливість якомога більше товару «помацати і спробувати», тоді їм стає цікаво і затишно в магазині, саме тому сучасні дитячі магазини мають формат самообслуговування. У налагодженні взаємин магазину з маленькими дітьми відмінно себе зарекомендували: проведення спеціальних дитячих конкурсів і свят, святкове оформлення магазинів, видача повітряних кульок з назвою магазину і ін.

Консультування в магазині - один з вірних способів створення лояльності до нього і створення попиту. Інформація про гігієну, загартовування, заняття фізкультурою (у відповідних відділах магазину) може підкріплюватися картинками і написами типу «Дракоша чистить зубки кожен день по три хвилини. Ах, які міцні у Дракоші зубки! »І викликає схвалення у батьків.

Для залучення підлітків в магазини можна використовувати їх «цифрові» та «віртуальні» захоплення. Майже кожен школяр зараз має мобільний телефон і вміє користуватися комп'ютером, тому для налагодження комунікацій з тінейджерами магазин може це використати. Наприклад: при покупці в магазині, в якості подарунка, безкоштовно закачувати звукові файли, ігри, картинки в мобільні телефони або МР3 плеєри або оголосити конкурс на кращу «мобільну» фотографію, зроблену в магазині.

Підбираючи способи комунікації з дітьми, потрібно думати про те, як вони вплинуть на дітей і приймати тільки відповідальні рішення. Ну а якщо у дитини встановиться позитивний емоційний зв'язок з магазином, він часто і з задоволенням буде в нього приходити.Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором