• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Відкриваємо ЗООмагазин

17.08.2019

В Україні для повноцінного утримання породистої собаки знадобиться мінімум 10 тис. грн. на рік (корм, вітаміни, щеплення, тренування, аксесуари). На кішку з сімейного бюджету на рік йде близько 3 тис. грн. (корм, пісок, щеплення, аксесуари). Утримувати папугу - 1000 грн. (корм, клітка, вітаміни), а хом'яка - 500 грн. (корм, клітка, тирса, аксесуари). Якщо ж господарі схвалюють появу у підопічних нащадків - витрати звичайно будуть вище. Утримання навіть невеликого акваріума з самими невибагливими рибками обійдеться не менше 500 грн. на рік.

В Україні представлені всі торгові формати зоомагазинів - це і великі магазини з великим асортиментом, і маленькі зооларькі, і відділи в супермаркетах, і спеціалізовані сайти, і ветаптеки і клініки.

Незважаючи на це, відкриття торгової «зооточки» - цілком реальне і виправдане рішення. Адже в більшості випадків люди згадують про покупку корму для своїх улюбленців по дорозі додому. Йти в ветаптеку або супермаркет бажання немає, проте можна заглянути в магазинчик біля будинку, так як займає це всього кілька хвилин.

 

З чого почати?

Для повноцінного магазину необхідно близько 200 кв. м, для маленької точки вистачить і 10 кв. м. Але обов'язкові «атрибути» такого магазинчика - сперте повітря і неприємний запах. Довго затримуватися в ньому покупцеві навряд чи захочеться. Можна подумати і про торгову точку формату ларька з віконцем. Але така форма торгівлі також відлякує частину клієнтів. Українці звикли спочатку все оглянути й помацати, навіть те, що продається на вагу, а потім робити вибір. Тому оптимальний варіант - відкрити міні-магазин площею не менше 15 кв. м і, відповідно, представити в ньому середню кількість товарів. Намагатися осягнути неосяжне, звалюючи все в одну велику купу, не варто. Покупці не люблять спотикатися об мішки і клітини і довго чекати, поки продавець знайде потрібний товар.

Утримувати орендовані магазини складніше. Ціни постійно ростуть, тому при першій-ліпшій можливості бувалі власники радять купувати приміщення у власність. Це разове вкладення, яке себе виправдає. Сьогодні за оренду і обладнання для невеликого магазинчика (15-20 кв. м) доведеться викласти близько 20-25 тис. грн. Але з часом явно відчується брак власного складу. Найкраще поєднувати і магазин, і склад, і офіс. Це ж не оптові продажі, тому велика площа не потрібна. У разі відсутності власного складу товар доведеться підвозити кожні два дні.

Для відкриття зоомагазину, як і для будь-якого торгового бізнесу, необхідно отримати дозвіл Управління торгівлі і оформити приватне підприємництво. Крім цього, щоб продавати лікарські засоби і корм, знадобиться ветеринарна ліцензія, яка коштує близько 2 тис. грн. Щоб її отримати, в штаті повинен бути ветеринарний лікар.

Роль продавця-консультанта в зооторгівлі дуже велика: тільки досвідчена людина може підказати покупцям, яким кормам віддати перевагу, які лікувальні засоби вибрати, і тільки ветлікар може відпускати ліки за рецептом, хоча для міні-магазинів це неактуально. Тому краще не намагатися заощадити на зарплаті, взявши людини з вулиці.

«Зрозуміло, що багато зоомагазінчіков працюють без цього, продаючи товар з-під прилавка, - запевняє Максим Новиков, керівник проекту мережі зоомагазинів «ZOOлогія». - Проблема новачків у тому, що вони починають свій бізнес як хобі. Вони думають, що все знають про тварин, тому що у них є улюблена собака, і відкривають зоомагазин. Потім виявляється, що, крім собак, є ще безліч домашніх улюбленців, потреби яких їм невідомі. У цій сфері бізнесу новачкові потрібно знати настільки багато, що простіше відкрити продуктовий магазин».

Про налагодження торгівлі один з наших знайомих власників (магазин для рибалок і зоомагазин) розповів наступне. «Я для себе визначив, що більша частина часу продавця в моєму магазині йде на консультацію покупця і зробив все, щоб цей процес був бездоганний. А саме - найняв фахівця-ветеринара, максимально зручно розташував товар, щоб можна було зчитати потрібну інформацію з етикеток, подбав про достатнє освітлення (мій магазин в темному приміщенні), а також я заздалегідь фасую весь ваговий товар (корм зокрема). Так всім простіше - покупці більше вірять правильності ваги фасованого товару, а пакети з кормом не рвуться несподівано у них в сумці - це раз. Я встановив комп'ютерний облік в зоомагазині - це два. Продавці не витрачають час на записи і зважування, вся увага покупцеві - це три.

 

Формування асортименту

Найбільш ефективна схема планування невеликого магазину - згрупувати товари різних видів. Наприклад, товари для різних тварин на окремих вітринах або за категоріями: ліки, корми, іграшки. На доступних місцях варто викласти ходові товари - корми, наповнювачі для туалету і аксесуари, а ліки, при виборі яких потрібна консультація ветлікаря, - за прилавком або в скляних шафах-вітринах. На закупівлю першої партії товару економ-класу доведеться витратити не менше 20 тис. грн.

Правильне годування - це одна з ключових умов здоров'я тварини. Тому найбільший оборот - близько 65% - приносять корми, які потрібні домашнім улюбленцям щодня. Далі йдуть аксесуари і засоби по догляду (шампуні, наповнювачі для котячих туалетів, гребінця, повідці і нашийники, іграшки) - 15% від продажів. Порядку 10% обороту - ліки. Також в зоомагазині може бути представлена ​​спеціальна література з рекомендаціями по догляду за тваринами.

Асортимент товарів залежить від особливостей конкретного регіону, - в різних містах співвідношення домашніх собак-котів-пташок може відрізнятися. Відповідно, в одних магазинах можна розширити асортимент товарів для собак, зменшивши кількість товарів для кішок. Втім, побоюватися закупити не той товар не варто. Уже в перші три місяці роботи з'явиться можливість скорегувати асортимент. Як тільки ви зрозумієте специфіку вашого міста чи району, справи підуть на лад. Обсяг асортиментного ряду безпосередньо залежить від рівня ваших клієнтів і з купівельною спроможністю населення. Чим вище рівень життя клієнта, тим більше грошей він витрачає на утримання вихованця. Успіх залежить також і від специфіки регіону. Адже в сільськогосподарських селищах, на відміну від промислових міст, домашнім кішкам і собакам не купують спеціальні корми.

Перспективним напрямком може бути відкриття профільних зоомагазинів. Зараз найбільш ходовими на українському зооринку вважаються кіоски для собак і кішок. Також популярністю користуються аквамагазини. Правда, починати з профільного магазину ризиковано, тому що продажі йдуть не щодня. Краще працювати над комплексними і лише потім переходити на спеціалізовані.

Для розширення спектру своїх послуг зоомагазини і зоосайти доставляють товари на будинок і відкривають Інтернет-магазини. Як правило, таким способом добре продаються корми в великих упаковках 20-50 кг і наповнювачі для котячих туалетів. Майже кожна точка доставляє товар безкоштовно, якщо сума замовлення перевищує 100 грн.

Що стосується сайтів, так звана орендна сума залежить від обраного інтернет-хостелу. Доречно спочатку відкривати магазин, а потім запускати сайт. Люди спочатку повинні побачити все в реальності, щоб потім повірити і віртуальному магазину. В інтернеті простіше простежити конкурентне середовище - знайшов сайти, побачив ціни.

 

Реклама

Більшою мірою вдалий старт залежить від місця розташування магазину. Критерії вибору місця очевидні: багатолюдний мікрорайон з гарною транспортною розв'язкою, житловий масив з парками або майданчиками для вигулу собак.

До формату магазину «біля дому» належать і магазини, які знаходяться на першому поверсі елітного будинку. Автоматично всі жителі цього і сусідніх будинків стають вашими постійними клієнтами. Важливо, щоб магазинні вивіски були яскравими і привертали увагу покупців. Адже людина, втомлений від роботи, може і не помітити появи чергового «сірого» ларька». Без реклами на перших порах обійтися не вдасться. Звичайно, з часом більша частина клієнтів стане постійними.

Кількість клієнтів залежить і від доброї поголоски - власники тварин, особливо «собачники» часто спілкуються, вигулюючи своїх вихованців. 

Якщо це невелике містечко, необхідно дати оголошення в місцевий телефонний довідник. Також виправдовує себе рознесення рекламних листівок по поштових скриньках, розклеювання оголошень на рекламних щитах прилеглих будинків і на зупинках, а також реклама в обслуговуючому даний район транспорті.

Зовнішню рекламу можна використовувати тільки перед відкриттям зоомагазину. Тут спрацьовує правило: будь-яке бажання за ваші гроші. Маєте кошти і необхідність - весь час купуєте білл-борди, не маєте - не купуєте. У Києві роздача рекламних листівок протягом місяця обходиться в середньому в 6-10 тис. грн., Один борд - від 5 тис. грн.

Можна «засвітитися» на спеціалізованих виставках - розміщуючи рекламу або навіть організувавши торгівлю на стенді; якщо поруч є ветлікарня - по можливості, розмістіть інформацію про себе і там.

Розміщувати рекламу можна і в профільних друкованих виданнях (наприклад, журнал «зообізнес»), розрахованих на аудиторію, у якій є тварини. Хоча цей хід зазвичай використовують не зоомагазини, а виробники. Торговцям корисно відстежувати активних в цьому сенсі виробників, так як саме їх товар буде більш охоче розкуповуватися. Це стосується і реклами на ТБ. Вид реклами залежить від того, на яку категорію споживачів ви розраховуєте.

Це клубний бізнес, тому що покупці часто приходять, щоб поговорити про своїх улюбленців як про маленьких дітей. Тому важливо дбати про постійних клієнтів - пропонувати їм накопичувальні знижки, дисконтні системи. Поки що максимальна знижка, яку вдалося знайти на ринку зоопослуг, становить 7%.

Виправдовують себе і подарунки для улюбленців - наприклад, кілька вітамінок або невелику кількість шампуню «на пробу». Головне, це повинно бути подане саме як подарунок. У більшості випадків господар вихованця потім купує повну упаковку запропонованої на пробу продукції.

Особливо не забувайте заохочувати господарів, які купують продукцію з позначкою «для кошенят» або «для цуценят» - при хорошому враження про ваш магазин вони стануть вірними покупцями на довгий час! Наприклад, в одному магазині власникам кошенят і цуценят дарували нехитрий подарунок - це був звичайний м'ячик для малого тенісу з нанесеною рекламою магазину.

Якщо при вході в ваш магазин не передбачено ніяких поручнів, все одно вкопайте пару кілочків - для прив'язування собак покупців, однак і не забороняйте вхід в магазин з вихованцями.

Обов'язково повідомляйте покупцям про новинки, які з'явилися для догляду за його вихованцем - від нової іграшки до одягу для утеплення, адже де як не в зоомагазині можна регулярно одержувати таку інформацію? Адже є чимало пристосувань, про які власник навіть не здогадується.

Зробіть так, щоб про ваш магазин можна було з упевненістю сказати, що саме він - друг людини!

 

За матеріалами журналів «Бізнес», «Власть денег»

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором