• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Пошук і вибір постачальника для магазину

21.01.2019

Жоден магазин не зможе існувати сам по собі. У будь-якому випадку, йому знадобляться постачальники - виробники або дистриб'ютори товару, які будуть заповнювати запаси магазину. Але як вибрати підходящих партнерів? До цього моменту потрібно підійти відповідально, тому що від поставок безпосередньо залежать і продаж. Насправді, в цьому немає нічого складного, але краще підготуватися до вибору постачальників заздалегідь і засвоїти кілька нескладних правил. Насамперед можна попросити постачальника надати його залишки складу, уточнити реєстр і кількість товару. Якщо підприємство відмовить, це може бути першим тривожним дзвінком.

Типи постачальників

Всі підприємства, що займаються поставками продукції, можна розділити на кілька типів:

 • постачальники, які мають певний асортимент, який нечасто змінюється;
 • постачальники, які постійно вносять нові позиції в свій асортимент, і володіють великою базою залишків.

Як правило, перший тип постачальників сам виробляє товар, а другий тип частіше займається його дистрибуцією. Кожен з типів має право на існування, але важливо відзначити різницю між ними. Виробник може запропонувати меншу ціну, але його асортимент буде біднішими, ніж у дистриб'ютора, який може поширювати продукцію відразу кількох підприємств. Тому за асортиментом краще звертатися до другого типу підприємства, а для більшої вигоди - до першого.

Далі потрібно розглянути термін поставки товару і можливу частоту завезення товару. Адже магазин - не склад, і річний запас товарів там недоречний. Тому важливо стежити за залишками і своєчасно заповнювати відсутні позиції. Важливо знати, який товар реально запропонувати клієнту, а якого немає, адже якщо покупець не зможе отримати свій продукт протягом тривалого терміну, він не буде звертатися в цей магазин, і його репутація зіпсується.

Найчастіше постачальники надають відомості про залишки наступним чином:

 • Найчастіший варіант. Постачальник щодня висилає магазинах список із залишками продукції та цінами на них. Більшість великих фірм-дистриб'юторів надає такі відомості своїм клієнтам.
 • Вся продукція поставляється за фіксованою ціною, і магазин отримує від постачальника тільки дані про залишки. Такий варіант теж зустрічається досить часто.
 • Куди рідше можна зустріти постачальників, на сайті яких присутня база даних із залишками, яка часто оновлюється, або і зовсім пропонують API-інтеграцію.

Важливо відзначити, що не кожен постачальник веде структуровану базу даних про залишки і цінах. На жаль, такий варіант досить поширений. Співпраця з таким підприємством може негативно відбитися на ефективності роботи магазину. Якщо на підприємстві не знають, яка кількість товару у них залишилася, то і своєчасну доставку вони гарантувати не зможуть. Але не кожен виробник погодиться на невелике відвантаження. Більшість з них працюють тільки з великими дистриб'юторами, привозячи їм цілі фургони товару, який згодом поширюється субпідрядниками по магазинах.

Наступним пунктом важливо дізнатися, наскільки постачальник готовий піти вам назустріч. Це стосується повернення бракованих товарів, терміну, протягом якого повинна бути проведена оплата за партію, і інших моментів. Це не менш важливо, тому що якщо підприємство не йде назустріч, співпрацювати з ним не варто.

Склад і логістика

Логістика - важливий фактор при виборі постачальника. Найкраще співпрацювати з підприємствами, які володіють власним відділом доставки, і готові здійснювати привози в потрібний час. Важливо відзначити, що доставка найчастіше стає безкоштовною тільки якщо її сума становить не менше встановленого постачальником ліміту. Але все ж не варто покладатися на постачальника, краще завжди бути готовим забрати товар зі складу своїми силами. І відстань до нього тут грає важливу роль.
Складно співпрацювати з підприємством, яке розташовується далеко і не здійснює доставку. За оренду транспорту можна заплатити більше, ніж потенційно вийде заробити, і таке партнерство продуктивним не буде. Тому важливо, щоб склад розташовувався не надто далеко від магазину. До того ж, важливо звернути увагу на терміни поставки товару. Деякі дистриб'ютори виробляють товар через кілька діб після оформлення замовлення, і такий варіант може бути невигідний невеликому магазину, який не здатний замовляти багато товару відразу, так як не зможе його зберігати.

Наступним моментом, на який слід звернути увагу, є безпосереднє якість товару. Якщо вона не відповідає заявленому рівню, не варто співпрацювати з постачальником. Також варто запросити документацію, що підтверджує законність ввезення і сертифікацію товару. Хороший постачальник не буде баритися і тут же відправить вам документи електронною поштою або доставить з найближчим замовленням. Багато підприємств доставляють сертифікати разом з ТТН з кожної поставкою.
Найкраще, коли підприємство пропонує і можливість самовивозу, і безкоштовну доставку. Це допоможе не залишитися без товару і забрати його зі складу, якщо раптово в цьому з'явиться необхідність. В ідеалі до цих пунктів слід додати прийнятні ціни, бонусну програму і інші чинники, якими постачальник може розташувати клієнта до себе.

Пошук постачальника

Це питання не менш актуальне попереднього. Пошук постачальника не складе труднощів, так як він теж постійно знаходиться в пошуку нових партнерів. Ось кілька способів пошуку і зв'язки з постачальниками:

 • Можна просто звернутися до пошукових систем, які нададуть контакти найбільших підприємств.
 • На сайтах конкретних брендів майже завжди вказується інформація про дистриб'юторах.
 • У більшості випадків на упаковці продукту вказується фірма-імпортер, виробник або постачальник, їх контактні дані.
 • Існує чимало сайтів, які пропонують посередництво при налагодженні відносин між постачальником і магазином, а також тематичних сайтів, де можна подати оголошення про пошук.
 • Можна пошукати офіційні групи виробників в соціальних мережах, після чого поспілкуватися з представниками організацій та дізнатися про контактні дані постачальника.
 • Часто проводяться семінари, збори, виставки та інші заходи, присвячені конкретним галузям. Відвідавши такий захід, можна знайти нові контакти і познайомитися з постачальниками.
 • Також можна придбати друковане видання, що спеціалізується на подібній тематиці. Там надається інформація про товар, його виробниках і дистриб'юторах.

Важливо пам'ятати, що постачальники також знаходяться в постійному пошуку клієнтів, і між ними росте конкуренція за право поставки товару. Це означає, що підприємства будуть пропонувати більш вигідні умови, щоб стати постачальниками для нового клієнта. Тому не варто поспішати у виборі постачальника, слід завжди шукати найбільш вигідний і зручний варіант. Така політика допоможе своєчасно отримувати товар за мінімальною ціною, що позитивно позначиться на ефективності магазину.

Kinst
13-04-2019 в 16:33:20
Отличная статья. Сам долго выбирал поставщиков в магазин, нелёгкое это дело, пока все требования к ним не сформулируешь четко.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором