• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Придумуємо назву для магазину

07.03.2019

У людини з'явилася ідея створити й надалі розвинути свій бізнес, наприклад, магазин з якимись оригінальними (або не дуже) товарами. Необхідна назва, така, яка приверне покупців. А її немає. Перебрали в розумі всі відомі зі схожим напрямом. Вони або занадто відомі і асоціюються з іншими магазинами. Або назви не гучні, або не відображають тематику магазину. А в назві хочеться з'єднати оригінальність, приємне звучання й водночас нескладну асоціацію з темою бізнесу (або товарів, які будуть в магазині).

Молодий письменник Малайкін Сергій (йому належить авторство понад 50 найменувань торгових марок) в своєму творі «Одним словом» намагається донести до читача як створити шедевр, подібний Facebook, Led Zeppelin, Coca Cola.

Проведені маркетологами дослідження назв брендів та торгових марок виявили, що найбільш вдалі назви були придумані самими господарями бізнесу, а не профільними агентствами. Так, в 2015 році зі ста найкращих брендових компаній назви придумали самі бізнесмени в 98 випадках, професійне агентство в 1 випадку, вчений філолог в 1 випадку. Наприклад, назву «Яндекс» придумав бізнесмен, інженер Сегаловіч Ілля. Будь-який підприємець здатний згенерувати відмінну назву для чогось нового, треба просто власну уяву, ерудицію та комерційне чуття.

Перший крок

Дослідження назв фірм-конкурентів. Які масові тенденції. Назва магазину повинна бути в цьому ж руслі або контрастно відрізнятися. Щоб привернути увагу покупців, звичайно, треба виділятися, для цього назву слід підібрати зовсім несхожу на назви конкурентів. Якщо у них домінують інформаційні назви, то для свого магазину краще підібрати образне. Якщо конкуренти в назві використовують багато скорочень, то для свого магазину підібрати назву без скорочень взагалі. Якщо конкуренти в назві використовують нові слова або словосполучення, яких не було раніше, то для нового магазину краще буде назва з простих зрозумілих слів. Якщо конкуренти називають свої магазини по-англійськи, свій магазин назвати по-російськи. Одним словом, назву побудувати за принципом протилежності.

При генерації назви для свого магазину треба дотримуватись деяких правил. Перш за все, слід знайти просте і стисле слово (або слова). Вимовляти таку назву легко і швидко, на це не витрачається багато сил і часу. Оптимально від одного до чотирьох складів. В даний час високих швидкостей назви, що складаються більш ніж з чотирьох складів, мимоволі скорочуються тими, хто їх виголошує. Наприклад, British Petroleum скорочується до BP, AsSeenOnScreen скорочується до ASOS. На підтвердження цього правила є старий рекламний анекдот. На Дикому Заході зустрічаються два ковбоя, старих приятеля. Питають один одного як йдуть їхні справи, як життя. Один каже:

- Набридло бути пастухом, пасти чужу худобу. Завів своє ранчо, розводжу свою худобу.

- Ооо! Молодчина! Респект! Як назвав своє ранчо?

- Так просто - «Ранчо Джона».

Інший приятель каже:

- Я теж купив власне ранчо.

- Однак! А як ти назвав?

- «Ранчо Гаррі, кращого ковбоя на всьому Заході». Дуже хотів назву, яку говорить сама за себе.

- Здорово! А як хлопцям, подобається? Що вони говорять?

- Так їм подобається, але біда в тому, що тварини не витримують таврування, дохнуть.

Друге правило

Назва магазину повинна бути нейтральною. В майбутньому назва може вимовляється в різних контекстах. Заздалегідь це передбачити неможливо. Наприклад, магазин з назвою «Русь Споконвічна» купили китайські підприємці для просування китайських товарів. Інший приклад - на сайті Арбітражного Суду інформація про позов до фірми з назвою «Відданість Якості» через купленого у неї бракованого товару. Тому назва не повинна при певних обставинах бути комічною, протиприродною, не обіцяти занадто багато, понад те, що може гарантувати магазин. Особливий казус якщо це буде звучати в пресі, на телебаченні, в соцмережах.

Третя вимога

Назва магазину повинна бути інтернаціональною. Це обумовлено тим, що в сучасному світі різні країни і народи спілкуються один з одним дуже тісно і постійно. Треба також враховувати, що з'явиться необхідність створити англомовний сайт, і можливість продавати товари в інші країни. Значить, треба заздалегідь продумати, як назва буде звучати і вимовлятися в інших країнах.

Четверта, сама важкоздійснювана вимога

Назва магазину надалі буде одними людьми вимовляється вголос, іншими сприйматися на слух. Тобто, враховувати легкість вимови і простоту сприйняття на слух. Працівники магазину будуть вимовляти назву магазину і сайту по телефону. Труднощі і заминка часто бувають тоді, коли назву сайту кажуть людям, які погано сприймають англійські слова, плутаються в латинському алфавіті. Ситуація ускладнюється особливостями дикції або дефектом мови працівників. Одним словом, при підборі назви магазину врахувати мінімальну кількість інтерпретацій. Уявіть відділ продажів, в якому менеджери цілий день по буквах диктують назву. «С» як долар, «ай» паличка з точкою, «ві» як галочка, «eye» українска е, ігрек, українськ е і так далі. Це все ускладнює роботу з клієнтами, гальмує продаж. Такі назви як Trust, Rubin, Taro, Orbit, Bork дуже прості в проголошенні і в написанні, в них один або два склади. На слух сприймаються легко. При написанні буде мінімум помилок, перепитувати оператора на телефоні не доведеться. Але якщо вирішили назву писати латиницею, то переконатися в тому, що назва на іноземних мовах нічого не означає, тим більше не є непристойним або комічним словом.

Є приклад, що набив оскому, - назва Mitsubishi Pajero. Машину назвали в пам'ять про пампасову кішку, яка водиться в Аргентині. Її латинська назва Leopardus Pajerus. Але в Іспанії з цією назвою автомобіля виник неприємний інцидент. По-іспанськи (на сленгу) слово Pajero означає «онанист». Щоб уникнути негативу по відношенню до автомобіля в країнах, де багато іспаномовних громадян, його назвали Mitsubishi Montero (перекладається як гордий воїн-горець). При підборі назви магазину подібні інциденти треба передбачити і запобігти.

Багато бізнесменів не ламають голову з приводу підбору назви фірми, а просто називають своїм ім'ям (або ім'ям близьких). Іноді називають абревіатурою, складеної з букв імені і (або) прізвища. Таких одна третина зі ста найбільш топових компаній. Популярність імені власного (або назв) проста і зрозуміла. Ім'я конкретної людини несвідомо породжує довіру, впевненість у високій якості, так як гарантується персональної репутацією того, чиїм ім'ям названа фірма. В таких напрямках, де довіра покупця - головна рушійна сила, власні імена бізнесменів в якості назв особливо актуальні. Наприклад, у сфері фінансової діяльності, адвокатські контори, охоронні фірми, медичні центри. В автомобільній промисловості, мабуть, найбільше продуктів виробництва названо іменами власними самих власників, їхніх родичів або відомих особистостей (до 40%).

В Україні іменами власними теж називають компанії, бренди і торгові марки. Але часто це не імена або прізвища власників бізнесу, а просто вигадані імена власні, піддані деякої трансформації. Багато хто використовує  імена власні, як характеристику товару, що продається або послуг. Автовозофф, Ситнофф, Перевозкін, Газелькін, Парфюмерофф, Теплофф, Мяснов' тощо. Це безумовно в чомусь оригінально, але з господарем компанії не асоціюється, якогось особливого довіри у покупця не народжує. Відразу зрозуміло - імена власні вигадані. Бізнесмени не гарантують якість товарів і послуг своїми справжніми іменами. Відразу закрадається сумнів в їх якості. Чому бізнесмен ховається за вигаданим ім'ям? Чи не означає це, що він хоче, щоб його ім'я не асоціювалося з поганими товарами? Власники компаній Kellog, Gillette, Boeing (і багатьох інших) - реальні люди, свої справжні імена вони поставили в назву компаній як гарантію якості. Найвищий рівень якості - характеристика виробів цих фірм. Така оцінка рефлекторно виникає у людини, як тільки вона читає десь ці імена чи прізвища. Чи є сенс називати магазин вигаданим ім'ям власним, якщо довіра до цього магазину з моменту відкриття буде сумнівною?

Якщо є бажання назвати магазин у вигляді власної назви, в якому вказана тематика товару, то краще позначити якусь головну його особливість (краще привабливу). Наприклад, горілка Мягков, пиво Бочкарьов, хліб Пишнов. З огляду на особливість того, що в українців в зверненні до людини присутнє ще й по батькові, назву можна придумати не у вигляді імені або прізвища, а у вигляді по батькові. Механич, Фруктовичів. Вдале застосування власної назви може бути і не пов'язане з характером товару або якимись його особливостями. Наприклад, ресторан «Штольц» або «Філімонова і Янкель», горілка «Kauffman». Якщо назва звучна, приваблива, зв'язок її з характером товару не обов'язковий.

Вдалою назвою для магазину або компанії може бути і іноземне ім'я (прізвище). Вони символізують певні риси, перш за все позитивні, властиві даній нації.

Німецькі імена асоціюються з такими як акуратність, порядок. Вони підходять для товарів, пов'язаних з точністю (техніка), наведенням порядку (канцелярські товари).

Англомовні імена викликають асоціації з чимось масштабним (за світовими мірками). Приклади транснаціональних компаній, чиє ім'я відразу говорить про це: Tom Klaim, Kristy, Scarlett тощо. Товари цих фірм продаються в усьому світі.

Французькі імена дихають галантністю, задоволеннями, витонченістю, розслабленням, хорошим парфумом. Їх можна давати бізнесу, пов'язаному з делікатесами, ресторанним бізнесом.

Італійські імена навівають позитивні емоції, хороший смак, легкість. Ними можна назвати магазин, який торгує взуттям та одягом, парфумерією, продуктами харчування, оздоблювальними матеріалами.

Єврейські імена добре асоціюються з бізнесом у сфері фінансів, виготовленням і продажем ювелірних виробів, освітніх, юридичних, медичних послуг.

Азійськими іменами можна назвати бізнес, пов'язаний з торгівлею побутовою технікою, автомобілями, ліками і харчовими добавками.

Магазин, що торгує квітами та іншими рослинами, зоомагазин за назвою може звернутися до біології. Якщо від певної назви у людини виникне симпатичний образ в голові (рослини чи тварини), він обов'язково зайде в магазин, хоча б подивитися. Але це вже потенційний покупець. Назвати магазин ім'ям чарівного пухнастика або красивої рослини - вдалий хід в просуванні свого бізнесу.

Назви тварин або рослин успішно беруть собі не тільки компанії, які займаються рослинами або тваринами, але і абсолютно не пов'язані з ними. Наприклад, цукерки «Білочка», «Мишка на севере», кава «Білий орел», спортивне взуття «Puma». Звичайно, багато хто використовує назви тварин і рослин. Але щоб бути оригінальним, можна до назви тварини або рослини додати визначення. «Сміховинний їжачок», «Пухнасте кошеня».

Звернення до класики дасть безліч назв для бізнесу. Проза і поезія - невичерпне джерело для пошуку назв. «Мавпа і окуляри», «А Васька слухає та їсть», «Стрибуха бабка», «У Лукомор'я дуб зелений», «Служити б радий». Таких прикладів безліч.

При виборі назви добре підібрати слово, в якому повторюються голосні звуки (асонанс). Такі слова легко вимовляються, засвоюються на слух, запам'ятовуються. Створюється ефект «гласного плато», при повторенні з'являється почуття впевненості, стабільності, передбачуваності. Легко вимовляти, слухати і писати такі слова (назви) Philips, Excel, Ford Motor, Свобода, Tele 2.

Ще один стилістичний прийом освіти слів - алітерація. Це повторення в слові, фразі, реченні однакових або однорідних приголосних. З алітерацією назви дуже приємні на слух, посилюється образність і виразність слова, фрази, пропозиції. «Шила в мішку не сховаєш», «Тихіше їдеш далі будеш». А ось назви брендів: Brook Bond, Kit Kat, PayPal, Tic Tac. Повторення однакових або схожих приголосних створює ритм, хочеться повторювати ще і ще. Слова і фрази звучать ефектно.

Поєднання ассонанса і алітерації народжує дуже цікаві слова. Назви брендів дуже короткі, але запам'ятовуються: Coca-Cola, Hula Hoop, Chupa Chups, Сам Самич.

Треба дати волю уяві, фантазії і тоді цікава назва компанії з'явиться в голові сама собою.

Мария
20-03-2019 в 16:25:50
Спасибо за множество идей названий для магазина, есть над чем поразмышлять теперь.
Анатолий
01-04-2019 в 14:33:24
Выбор названия для магазина требует тщательного подхода. Оно не должно отпугивать, вызывать недоверие, негативные эмоции у покупателей, вводить в заблуждение. Ну, и должно соответствовать той деятельности, которая в дальнейшем будет осуществляться.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором
Схожі статті