• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Родинний бізнес

07.08.2019

Свої люди - розрахуємося?

А що? Наприклад, в Італії понад 90% підприємств знаходиться у власності однієї родини. У Китаї або Японії людина зі сторони взагалі має вкрай мало шансів стати «бажаною штатною одиницею» - там бізнес будується на протекціонізмі. Там вважають, що «свої», як правило, приймають інтереси фірми ближче до серця, ніж «чужі».Все це цілком справедливо. Варто тільки пам'ятати, що кожен «плюс» має і свій «мінус». І що родинно-службові відносини сповнені розбіжностей. Які б родинні зв'язки не пов`язували вас, вибудовувати свої взаємини з людьми необхідно психологічно і юридично продумано. Припустимо, ви - відмінний професіонал і збираєтеся відкривати власну фірму, магазин або торгову точку. На сімейній раді прийнято рішення: юридичним главою фірми буде ваш чоловік, ви займетеся власне виробничої (управлінської, організаційної) діяльністю, ваша дочка буде здійснювати функції помічника менеджера, а свекруха візьме на себе господарські проблеми. Спочатку все йде нормально. Ви працюєте. Дочка їздить по місту на машині, формально належить бабусі. Чоловік спілкується з організаціями та особами, від яких залежить ваше поки ще невелике підприємство. Свекруха відповідає на дзвінки та прибирає офіс. Однак скоро з'ясовується: не все так гладко ... чоловіку дуже подобається керувати й «надувати щоки», зображуючи крутого бізнесмена, проте в конкретних справах він розбирається слабо. Донька часто ухиляється від виконання своїх обов'язків. А уявлення літньої пані про те, як слід розмовляти з клієнтами, в корені відрізняються від ваших власних. Спроби мирно, шляхом переговорів, поліпшити ситуацію ні до чого не приводять. Амбіції чоловіка не дозволяють йому змиритися з думкою, що він не головний у вашому бізнесі, а просто адміністратор. Дочка, яку за недбалість ви позбавили обіцяної винагороди, грюкає дверима. Свекруха смертельно ображена. Намагаючись зберегти мир в сім'ї, ви займаєте позицію невтручання і скоро переконуєтесь, що справа розвалюється на очах. Ви хапаєтеся за голову і, прагнучи направити діяльність членів сім'ї на виконання службових обов'язків, переходите до жорстких заходів. В результаті починаються постійні конфлікти, що переходять в скандали. Відсутність чіткого і ясного розуміння, що бізнес має свої правила і закони, до яких потрібно прислухатися, щоб мати успіх, призводить до того, що «сімейний корабель» руйнується.

Гра за правилами

У сфері сімейного підприємництва діють такі ж виробничі та трудові відносини, як і в цивілізованому «великому бізнесі», не кажучи вже про відносини власності. Нехтувати формальними правилами - собі дорожче. Дуже часто причиною розбрату в сімейному бізнесі стають амбіції та гординя, як правило, це відноситься до далеких родичів, а також до братів і сестер (між батьками та дітьми такі конфлікти трапляються набагато рідше). Одна з найпідступніших проблем - спільна робота подружжя. Постарайтеся з самого початку чітко провести «територіальні межі», визначити, хто і за що відповідає. Оптимальний варіант - виділити чоловіку певну автономію, в рамках якої він зможе відчувати себе повноправним володарем. Якщо це неможливо, спробуйте влаштувати так, щоб в процесі роботи ви не дуже часто стикалися. У разі успішного сімейного бізнесу - прибуток в сім'ї максимальний, відповідно сімейний бюджет, вкладений в нього, повертається швидше. Приваблива можливість долучити до справи своїх дітей, починаючи вже з середнього шкільного віку. Таким чином, ви вчите практично використовувати свій досвід і знання, отримані в конкретній справі. Наочний приклад батьків куди ефективніше діє, ніж повчання і теоретичні знання в навчальних закладах. Стабільно поступальний і постійний дохід бізнес можна передати у спадок, забезпечивши тим самим майбутнє дітей.

Пастки «родинного» бізнесу

Родинний бізнес і родина - не одне й те саме. А ваша фірма - НЕ біржа праці й не притулок для безробітних родичів. Чим раніше ви прийдете до таких висновків, тим більше нервів і сил збережете.Одна з ситуацій невдалого сімейного бізнесу - коли в справі залучений хтось один із родини. Бізнесмен постійно зайнятий, у нього ніколи не вистачає часу для сім'ї, він скритний, мовчазний і чимось стурбований. Подібний стан перетворюється в його спосіб життя і приймає постійний характер, обстави поступово загострюється між членами сім'ї росте нерозуміння. І тоді бізнесмен, вирішуючи виправити ситуацію і згуртувати родину, пропонує членам сім'ї приєднатися до нього в бізнесі. Такий крок є помилковим, оскільки нерозуміння нікуди не зникає, а до того ж починає з'являтися роздратованість один одним (у бізнесмена через те, що його родичі не такі оперативні й компетентні, а у родичів - що їм не приділяють належної уваги). Ще одна причина несумісності родичів в сімейному бізнесі - це відсутність ділового авторитету в очах один одного. Наприклад, глузування, коли хтось із членів сім'ї вирішує зайнятися бізнесом і пропонує організувати сімейну справу. У цьому випадку навіть якщо родичі й погоджуються на цю пропозицію, то тільки для того, щоб спостерігати весь хід подій і переконатися в кінцевому фіаско. У подібних ситуаціях, якщо ви розраховуєте на спільний капітал, родичів попередньо слід добре підготувати й «запалити» доцільністю своєї справи, а вже потім озвучити свою ідею і запропонувати співпрацю. Окрім невміння розмежовувати особисті й службові відносини частою помилкою стає призначення родичів на високі посади. Беручи в команду родича, який не володіє достатнім досвідом і навичками, ви погіршуєте стан справ і ображаєте родича. Він або постійно винен, або вважає себе обділеним допомогою, або вам доведеться тягнути роботу за нього. Краще спочатку доручити члену вашої родини обов'язки, які йому під силу, а в міру набуття знань і досвіду - підвищувати. Здібності та хватка у різних людей різні, і може вийти так, що родич-новачок дуже швидко освоює нову справу і стає краще і авторитетніше, ніж засновник. В результаті отримавши навички і потрібні зв'язки родич відкриває свою справу і веде за собою частину персоналу, а родинні стосунки залишаються зіпсованими назавжди. Звичайно, створити абсолютно незалежну систему субординації досить складно, однак взаємодіяти чітко і по-діловому, розділяти особисті і робочі відносини доведеться. Коли в дію вступають закони управління і розподілу, а до сімейних відносин приплюсовуються майнові і трудові, їх юридичне оформлення обов'язково.

Гроші рахунок люблять

У звичайному житті, вступаючи у фінансові відносини з близькими, ми зазвичай лишаємося тверезого розрахунку і надмірної вимогливості. Справді - які рахунки між своїми? Однак у бізнесу свої закони. Як засновнику вам необхідно перевести «родинно-грошові» принципи в рамки чисто ділових. Що взагалі нелегко, а вже тим, хто звик сором'язливо соромитися фінансових аспектів, тим більше. Сумно, але факт: особисті відносини практично завжди передбачають особистими образами. У професійній сфері це дуже заважає. Уникнути конфліктів в сімейній справі можна. Успішні підприємці рекомендують врахувати ряд моментів:

 • Залежно від спільно прийнятого рішення щодо прав, обов'язків і ролі кожного з членів сім'ї, необхідно в статутних документах прописати засновників і їх частку в статутному капіталі. Це дозволить уникнути конфліктів в разі негативного результату організованої справи при розділі майна.

 • Закріпити за кожним з членів сім'ї обумовлену посаду, а також скласти посадові інструкції для кожної штатної одиниці, в яких зафіксувати коло завдань, обов'язки і відповідальність по кожній посаді. Посадові інструкції допомагають раціонально організувати трудовий процес, а також припинити можливість «всунення носа не у свої справи» тих, через цікавість яких відбуваються сімейні та виробничі конфлікти. Не нехтуйте інформаційною безпекою.

 • Визначити вертикаль управління, щоб ніхто з родичів не брав на себе зайвих повноважень, роблячи недоречні зауваження іншим співробітникам. Подібні явища викликають обурення в колективі і вносять розлад в трудову дисципліну. 

 • Прописати коло питань для спільного сімейного обговорення. На сімейну раду повинні виноситися всі питання, які стосуються фінансової сторони не тільки підприємства, а й сімейного бюджету (розширення бізнесу, збільшення статутного капіталу, поповнення оборотних коштів, кредитування, інвестування, участь в тендерах і ін.).

 • Прописати графік роботи і дотримуватися режиму роботи. Часто через постійне зникнення на роботі відбувається розпад сімей, а при довільному відвідуванні - конфліктні ситуації в бізнесі.

 • Обов'язково необхідно однаково справедливе ставлення абсолютно до всіх співробітників незалежно від родинних зв'язків.

 • Якщо ваш бізнес набув більш громіздкі масштаби, і ви вже не в змозі його контролювати колишніми силами, доцільно відійти від справ і роботи виконавця, а на своє місце поставити родича. Приділіть більше уваги сім'ї, це надихне вас на потрібні ідеї. 

 • Не нав'язуйте свою справу дітям. Дитина повинна сама прийти до того, щоб займатися не просто бізнесом, а бізнесом, заснованим його батьками. Зацікавити нюансами підприємництва можна, задовольняючи цікавість в теорії, практиці та технології розвитку. Можливо, саме ваша дитина перетворить почату вами маленьку справу в міжнародний і визнаний бізнес!   

ПАМ'ЯТКА ПІДПРИЄМЦЯМ-ПОЧАТКІВЦЯМ

 

Підприємця чекають проблеми, якщо:

 • При реєстрації підприємства не оформлені юридичні права кожного учасника. Якщо сімейне підприємство зареєстроване на ім'я одного з членів сім'ї, всі інші за законом його власниками не є. І в разі конфлікту (наприклад, розлучення) не можуть претендувати на свою частку. Якщо вказати повнолітніх членів сім'ї в якості засновників фірми, то при ліквідації підприємства вони буду мати право на компенсацію, а при виході зі складу засновників - брати участь у розподілі прибутку
 • Не оформлений майновий внесок (автомашини, приміщення і т.п.), який вносять учасники до статутного фонду. Це виключає для фактичних власників можливість отримання компенсації за його амортизацію, втрату.
 • Не укладаються трудові договори або в них не обумовлені права та обов'язки працівників (хто і за що відповідає, яким чином повинен здійснюватися розрахунок при звільненні або ліквідації підприємства)
 • На чолі підприємства стоїть керівник, який фактично не може ним керувати. «Хороша людина», як і «близький», - не професія. Будьте реалістами - тверезо оцінюйте потенціал своїх близьких.
 • Немає ясності в питаннях спадкування у разі смерті кожного із засновників підприємства. В документах потрібно обумовити ситуацію з часткою в статутному капіталі, що належить померлому (переходить до спадкоємця повністю, частково, може бути викуплена іншими учасниками і т.п.).

 

Як побудувати ділові відносини з близькими:

 • З самого початку визначте і документально зафіксуйте (!) розмір винагороди і порядок її виплати. Немає нічого гіршого недомовок або думок типу «ми ж не чужі», «свого не ображу» і т.п.
 • Будьте чесні та відверті. Якщо підприємство відчуває фінансові труднощі, ви маєте право апелювати до кращих почуттів своїх близьких, але не маєте права вважати їх зобов'язаними «затягнути паски». 
 • Родичі - такі ж співробітники, як всі інші. Якщо ви поки не в змозі платити обумовлену зарплату, будьте готові в якихось питаннях йти їм назустріч: надати певні пільги, гнучкий графік роботи і т.п.
 • Приховане невдоволення - штука в спорідненому середовищі надзвичайно небезпечна, може спливти в найнесподіваніших життєвих ситуаціях. Особливо коли воно замішано «на грошах». Щоб припинити пересуди типу «гроші гребе лопатою, а ми оремо за гроші», підтримуйте певну «прозорість» бізнесу. Зрештою, близькі мають право знати, куди і на які цілі витрачається ваша загальний прибуток.
 • Довіра - це прекрасно, але, якщо у відповідь на «делікатні» питання ви отримуєте не аргументоване пояснення, а обурене «Ти що, мені не довіряєш ?!», варто задуматись. На жаль, «свої» зраджують нітрохи не рідше, ніж «чужі».


 

За матеріалами газети «Бізнес: Азбука підприємництва»

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором