• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Тренди ритейлу: які інновації змінять ринок у 2023 році

06.04.2023

Тренди технологій в ритейлі 2023

Коронакриза та війна змусили компанії шукати нові шляхи розвитку. Ставка на інновації виявилася для багатьох рятівним кругом як для збереження теперішнього прибутку, так і для збільшення продуктивності бізнесу.

Попри економічну кризу, здорожчання енергоносіїв, вартості закупки товарів, зниження купівельної спроможності людей, ритейлери продовжують вкладати кошти в розвиток штучного інтелекту та технологій. Ці інструменти допомагають їх клієнтам отримувати новий досвід покупок, якісніший сервіс та роблять послуги доступними й безпечними для більшої кількості користувачів. 

Які технологічні рішення компанії впроваджують у свої процеси, щоб виправдати й перевершити очікування клієнтів?

Цифровізація E-commerce

Згідно з даними дослідницького центру Euromonitor, у 2023 році споживачі продовжуватимуть задавати тренди в торгівлі. Головні запити покупців — автоматизація процесу покупки, наявність дешевого сегмента товарів та чиста репутація бренду у його політичних поглядах. При цьому близько 40% опитаних компаній планують інвестувати в автоматизацію та робототехніку, щоб забезпечити комфортний пошук товарів споживачам.

Торгові мережі й підприємці відкривають власні інтернет-магазини, які не тільки сприяють кращій комунікації з покупцями, а й надають ряд переваг онлайн-шопінгу:

 • швидкість і доступність вибору товарів за потрібними характеристиками,

 • послуги доставки товарів прямо з офлайн магазину чи складу,

 • відсутність людського фактора під час оформлення замовлення та ін.

У 2023 році розвиток онлайн-торгівлі відбувається в напрямку автоматизації та роботизації. Зокрема, компанії використовують голосові помічники для пошуку товарів покупцями в інтернеті, які значно пришвидшують шлях клієнта до покупки. Також можна користуватися підказками голосового робота, який допоможе зорієнтувати у виборі.

Щоб компанії використовувати голосові помічники, потрібно розширити семантичне ядро сайту, прискорити завантаження сторінок, а також адаптувати сайт під мобільні пристрої.

Персоналізоване спілкування з чат-ботами

використання чат-ботів в ритейлі

Штучний інтелект впроваджується практично в усі сфери життя. Західні підприємці вже давно оцінили можливість персоналізованого спілкування на основі ШІ для стимулювання продажів в інтернеті.

Опрацювання замовлень онлайн — це реальність, з якою продавці зіштовхуються щодня. Якщо масштаби бізнесу такі, що силами декількох менеджерів не осягнути всі контакти із магазином, без роботів не обійтися. Чат-боти спроможні не лише інформувати клієнтів, але й вчитися у них спілкуванню. І найголовніше — у них немає змін, вихідних, перерв на обід чи каву, вони здатні відповідати цілодобово на всі звернення клієнтів.

Хоча не треба закривати очі на той факт, що багатьох людей дратує спілкування з ботами, особливо, коли вони не здатні адекватно зрозуміти запит клієнта. Тому тут важливо знайти золоту середину, яка для кожного виду і масштабу бізнесу — своя.

Зміна формату роздрібної торгівлі

магазини формату "біля дому"

У великих містах зростальний темп життя, дефіцит вільного часу, скорочення кількості великих сімей, для яких було б виправдано робити великі закупівлі, — все це пояснює необхідність переходу на компактніший формат.

Шаблонні великі торгові центри відходять в минуле. Натомість усе більше з’являється магазинів міні формату в спальних районах. Торгові точки, котрі відкриваються у сучасних новобудовах, мають конкурентну перевагу перед іншими. Вони виграють завдяки обізнаності аудиторії про район, персоналізованого асортименту, зручних приміщень і вигідній викладці товару.

Прикладами таких змін є американські популярні торгові мережі — Target, Market by Macy's, Bloomies, Schnucks Fresh, Kohl’s тощо. В Україні добре розвинені магазини формату «біля дому»: «КОЛО», «ЛотОК», «Продукти», Делві, VolWest Retail. У Польщі — мережа магазинів Żabka.

Всі вони створені для того, щоб зробити покупки швидшими та легшими.

Окрім цього, спостерігаються колаборації великих брендів з малими. Спеціалізованим торговим маркам вигідніше бути представленими у більших торгових мережах. Одночасно це зручно і самим покупцям: так вони зменшать кількість поїздок за покупками. До прикладу, французька марка елітної косметики Sephora має намір відкрити свої точки у 850 магазинах американської роздрібної мережі Kohl’s.

Зростання продажів у соцмережах

За даними міжнародної консалтингової компанії Accenture упродовж найближчих 4 років торгівля у соціальних мережах стане у три рази швидше за традиційну онлайн-комерцію. Продажі у соцмережах вже зараз мають успіх. Онлайн-шопінг у соцмережі зазвичай відбувається швидше, ніж на сайті за умови, якщо сторінку розвивають.

Перевагою продажів у Facebook, Instagram, Twitter чи TikTok є і те, що просування товарів та послуг можна здійснювати за допомогою інфлюенсерів, які роблять свою роботу не гірше і часто навіть краще, ніж маркетологи. Ба більше, у них вже є віддана та лояльна аудиторія, яка зробить все, що її попросять.

партнерський пост від лідера думок в Фейсбук

благодійний пост від блогера в Твіттері

Аналітика зі штучним інтелектом

Предикативна аналітика — технологія прогнозування майбутнього з допомогою нейромереж на основі наявних даних. За допомогою машинного мислення й технологій Big Data в обробці великих масивів даних продавці зможуть прогнозувати ринкові тренди та споживацькі настрої, а це прямо вплине на визначення асортименту магазину й товарів з найбільшим попитом. 

Інструменти предикативного аналізу допоможуть маркетологу відстежувати дії покупців на сайті компанії, знати, які сторінки та категорії товарів вони переглядають найчастіше, та залежно від цього будувати таргетовану рекламу чи створювати індивідуальні пропозиції для клієнтів.

Окрім планування просування продукції, предикативна аналітика може підключатися до ланцюжків постачання, планування закупівель та менеджменту.

Її можна інтегрувати у будь-яку базу даних, власну TMS або CRM-систему. Наприклад, у програмі Торгсофт вже передбачені алгоритми предикативного аналізу для визначення асортименту товарів та розуміння життєвого циклу продукції у магазині.

Автоматизація бізнес-процесів

Аналітика даних дозволяє продавцям з'ясувати, коли потрібно поповнювати чи розпродавати запаси товарів на складах, яких товарів потрібно позбутися, а які мають підвищений попит. Окрім цього для ведення конкурентного й продуктивного бізнесу надважливо правильно контролювати всі процеси. А це досягається завдяки автоматизації торгівлі.

Ці завдання чудово вирішує програма обліку Торгсофт. Її функції мають широке використання в бізнесі:

 • керування обігом товарів — приходом та його реалізацією, поверненнями, переміщенням, розподілом між торговими точками,

 • облік асортименту магазину,

 • управління аналітикою продажів — виявлення тенденцій попиту, складання звітів, відстежування дій й мотивів поведінки клієнтів у CRM-системі,

 • складання програми лояльності для клієнтів, персоналізованих повідомлень,

 • покращення якості обслуговування через розуміння життєвого циклу товарів,

 • розрахунок прибутку, контроль щоденних витрати й доходів тощо.   

Персоналізовані пропозиції — в тренді як ніколи

Покупці продовжують обирати ті компанії та бренди, які пропонують їм персоналізовані пропозиції — у листах чи месенджерах, під час розмови з менеджером телефоном. За інформацією дослідження Oracle клієнти зроблять вибір на користь компанії, яка надає персоналізовані рекомендації щодо вибору товарів, навіть якщо ціни на них будуть вищі від звичайних.

Індивідуальні пропозиції можна формувати залежно від віку, статі клієнтів, пори року, історії пошуку та купівельної поведінки.

персональні пропозиції у листах

Нові способи взаємодії з поколінням «Альфа»

Покоління «Альфа» — це діти переважно міленіалів, народжені в період з 2011 року. Якщо покоління Z, що йому передує, використовує соціальні мережі для самовираження, то для покоління А соціальні мережі — це спосіб життя, місце, де вони дізнаються все — від ігор, звичок харчування, моди до головних подій у світі. Тому ритейлерам варто вже зараз розроблювати маркетингові стратегії, щоб захопити увагу цих поки що дітей, які в недалекому майбутньому матимуть величезну купівельну спроможність.

Візуальний пошук

використання пошуку товарів за фотографіями

Одна зі зростальних тенденцій у ритейлі — пошук товарів за допомогою фотографій. Покупці просто фотографують товар, який хочуть придбати, й завантажують знімок в додаток для ідентифікації. Цей спосіб пошуку інформації значно швидший ніж традиційний через ввід запитів словами. Ви можете як самостійно під'єднати свій сайт до сервісу Google Lens, так і розробити власні аналоги.

Поширення систем відеоаналітики й навігації

Системи внутрішнього позиціювання охоплюють пристрої, які можна використовувати для визначення місцеперебування об’єктів або людей. До них належать: вбудовані в магазинах WI-FI, смартфони, цифрові камери, годинники відвідувачів, антени Bluetooth, а також камери відеоспостереження.

Визначення розташування об'єктів у приміщенні — один із ключових технологічних трендів у ритейлі за останні декілька років. Хоч впровадження в торгові зали системи відеонагляду коштує дорого, це перспективний інструмент торгівлі. 

Поміж іншого, системи навігації в офлайн магазинах допомагають покупцям отримати унікальний користувацький досвід, а продавцям — стимулювати продажі через розширену статистику відвідувачів та аналітику розміщення товарів.


Програма обліку товару | ТоргсофтFacebook Instagram YouTube Twitter Google News Google Podcast Apple Podcast SounCloud

Даша
20-03-2019 в 14:43:03
А я вот наоброт, не очень доверяю собственным торговым маркам.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором