• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Викладення товарів в роздрібній торгівлі

23.08.2019

Загальні правила, що використовуються в мерчандайзингу

 1. Товари розташовуються лицьовою стороною до покупця і повинні бути видні повністю, не загороджуючи один одного. Намагайтеся уникати невиграшних позицій в місцях поганого освітлення, проти руху купівельного потоку і т.д., адже хороший огляд сприяє збільшенню помітності і загострення уваги покупця.

 2. Цінники повинні бути правдивими, естетичними, відповідати товару і легко читатися. Якщо немає спеціальних пристосувань для цінників, ліпіть їх так, щоб не ускладнити огляд товару і не перешкодити споживачеві зчитати потрібну інформацію з упаковки.

 3. Забезпечте доступний шлях до товару - при бажанні взяти товар у руки не повинно бути ніяких зайвих перешкод, споживачеві повинно бути зручно. 

 4. Ближче до покупця повинен розташовуватися товар, у якого термін реалізації близький до завершення. 

 5. Слідкуйте за чистотою та справністю полиць і торгового устаткування, примірочних, зовнішнім виглядом виробів.

 6. Продукти, які мають різкий і сильний запах, не повинні заважати продажу інших товарів, розміщуйте їх в спеціальних упаковках, пристосуваннях, окремо відведених місцях чи використовуйте засоби по нейтралізації запахів.

 7. Підкріплюйте викладку доречно розташованими рекламними засобами, каталогами продукції, зразками. Слідкуйте, щоб вони вчасно оновлювалися.

При розташуванні секцій товарів у великих магазинах слід враховувати, що покупці починають обхід торгового залу з правого кута і рухаються по залу проти годинникової стрілки. Крім того, покупці зазвичай проходять першу третину магазину швидше, ніж решту його частини. Це необхідно враховувати при визначенні місць розміщення товарів, які потребують активізації продажу, а також модних і нових товарів. Їх слід розташовувати в місцях, де покупцеві буде видно найкраще. З правого боку руху купівельного потоку слід розміщувати товари, реалізацію яких бажано збільшити, а з лівої, в напрямку до виходу, - товари повсякденного попиту. В глибині магазину розташовують товари, що вимагають тривалого вивчення.

 

Дитячий одяг

Потрібно мати на увазі, що дитячий одяг має не тільки величезний розмірний ряд, але і дві лінії одягу - для хлопчиків і для дівчаток. Розмежування одягу для хлопчиків і дівчаток важливо через відмінності кольорових гам колекцій. Оптимальний шлях вирішення цієї проблеми - зонування торгового залу. Наприклад, за допомогою конструкцій з гіпсокартону, колон, арок або торгового обладнання, а також кольору (зазвичай у відділах для дівчаток використовуються пастельні тони, в відділах для хлопчиків - більш приглушені) і світлових акцентів можна відокремити колекцію для хлопчиків від одягу для дівчаток або одяг для маленьких дітей від підліткового.

У підліткових використовуються нестандартні елементи оформлення, графіті, рекламні плакати, банери, лайт-бокси із зображенням модників і модниць. Для малюків похід за покупками - нудне заняття, оскільки  вони не люблять переодягатися. Діти охоче дивляться мультики або грають у відведеній для цього зоні, і вже точно не пройдуть повз вази з цукерками на касі.

Викладення / вивіска дитячого одягу, як правило, повинна відповідати правилу «Дитячі речі в магазинах для дорослих». Це знаходить свій вияв у тому, що ротація речей відбувається постійно, як по мірі продажів, так і по мірі надходження нових товарів.

Постійна зміна експозиції пояснюється не тільки надходженням нових товарів або їх «зависанням», але, і тим, що викладка / вивіска не повинна встигати приїстися очам клієнта. У дитячих магазинах немає жорсткого поділу по брендам.

Особливістю торгівлі дитячими товарами є наявність безлічі дрібних предметів одягу. Для розміщення таких товарів в магазині можна використовувати острівні кошики, мобільні вішалки у вигляді пірамід. Острівні конструкції для м'яких іграшок дозволяють маленьким покупцям самостійно вибрати собі подарунок. Як показує практика, покупці сміливіше беруть товари, розташовані навалом, і неохоче відбирають товари, викладені в пірамідах або стопками. Це зручно і для продавців, яким не треба постійно поправляти товари, укладені стопками або пірамідами, проте така викладка не повинна суперечити іміджу магазину.

Визначено і висота конструкцій - не більше 1,3 метра, для пристінного обладнання допускається висота 2,4 - 3 метри. Пам'ятайте, що колір обладнання не повинен «забивати» товар, на світлому обладнанні добре видно яскраві дитячі речі.

Мерчандайзинг магазинів дитячого одягу повинні виходити з:

 • статі і віку дитини

 • сезонності одягу

 • виду і кольору одягу

 • моделей одягу.

Також, треба пам'ятати, що в дитячому магазині завжди основний асортимент відданий дівчаткам. Діти до 14 років, особливо дівчатка, люблять одягатися як батьки (є категорія мам, які люблять одягати докулярів у тому ж стилі, що і в неї самої). Примірочні кабіни повинні бути широкими, щоб у них могли увійти мама з дитиною і продавець, в примірювальній повинен бути дитячий стільчик.

Манекени є невід'ємною частиною будь-якого магазину, а в дитячому можуть стати ще й предметами інтер'єру. Вони допомагають зорієнтуватися, «вказуючи» вікову категорію відділу, привертаючи увагу і демонструючи нові моделі. Демонструйте на манекенах наймодніший і яскравий одяг колекції і виставляйте їх не тільки в торговому залі, а й у вітрині магазину. Відомо, що більшість людей заходять в магазин звернувши увагу на вітрину, і грамотне її оформлення забезпечить йому успіх і популярність. У будь-якому випадку вітрина повинна привертати увагу, бути добре освітленою і досить інформативною, тобто при погляді на неї має бути ясно, що очікує покупця всередині - ексклюзивна колекція або практичний одяг економ-класу.

 

Викладення дорослого одягу

Викладення чоловічого та жіночого одягу багато в чому схожі. Істотно розрізняється демонстрація тільки одягу для вагітних. Практично будь-яку викладку / вивіску одягу визначає висота: полиць, кронштейнів, гірок, вішав і т.д. Для чоловіків і жінок ця висота різна. Параметри людини, які необхідно враховувати:

 • висота очей над підлогою: у жінок - 159 см, у чоловіків - 174 см;

 • висота ліктя над підлогою: у жінок - 108 см, у чоловіків - 117 см;

 • передня досяжність рук (відстань між найбільш виступаючою назад точкою тулуба (сідниці, лопатки) і пальцьовою точкою витягнутої вперед руки): у жінок - 85 см, у чоловіків - 94 см;

 • вертикальна досяжність руки: у жінок - 220 см, у чоловіків - 240 см;

 • максимальна передня досяжність руки (відстань від сідниць до палацової точки при максимальному нахилі корпусу вперед): у жінок - 139 см, у чоловіків - 149 см.

Тріаду «піджак - блузка - краватка» (їх носять і чоловіки, і жінки) рекомендується викладати / вивішувати наступним чином:

 • вище рівня очей: аксесуари, аж до ременів, гаманців, окулярів і духів;

 • на рівні очей: блузки або чергування блузка + галстук;

 • нижче рівня очей: костюми, піджаки, брюки;

При цьому піджаки краще вивішувати в чітко структурованій пропорції, наприклад:

 • три чорних піджака - одину холодну бузкову краватку - дві білі сорочки;

 • три сірих піджака - дві червоні водолазки в центрі полки;

 • три темно-сірих піджака - холодний світло-блакитний галстук - знову дві білі сорочки - знову три чорних піджака (спостерігається чітко виражений алгоритм кількості і кольору).

Блузки переважно викладати коміром до покупця, що пояснюється інтересом покупця не стільки до крою блузки або її коміра, скільки до фактури, відтінку і візерунку тканини (дана викладка краща для чоловічих сорокулярів, для жінок крій блузки і форма коміра значно важливіше).

Що стосується тиску традицій моди на викладку одягу, то тут, на думку ряду мерчандайзерів, вирішальне значення надають не стільки фасону або моделі, а новим акцентам кожної колекції як модним віянням.

Наприклад, можна викласти краватки у велику дерев'яну стійку з безліччю квадратних осередків під кожен відтінок за такою кольоровою гамою:

 • на рівні очей користувача, зліва направо: синьо-блакитні тони, темно-сині, пурпурно-чорні, просто чорний колір, далі перехід в теплі тони через зелену гаму, і знову повернення до чорного кольору;

 • вище і нижче рівня очей користувача: чорні тони, сині, потім зелено-жовті і бордові (тони краваток цих рядів більш отруйні і яскраві, отже, вони і так будуть побачені, їх не обов'язково розташовувати на пріоритетній полиці).

Якщо принципи мерчандайзингу в дорогих бутиках як і раніше традиційні і непохитні, то в модних мультибрендових прийнято бути більш гнучкими і більш активно боротися за покупця. Звичайно, і там існують свої установки, наприклад, вивішувати товари тільки одного розміру і тільки одного забарвлення впритул один до одного. Цей підхід зумовлений тим, що поки потенційний покупець буде чекати, коли йому підберуть потрібного забарвлення і розміру товар, він напевно вивчить асортимент магазину і захоче придбати що-небудь ще.

Важливо пам'ятати: точно прорахована викладка товару з великим вільним простором, з дотриманням традицій та іміджу компанії, класичних законів мерчандайзингу, може бути тільки там, де немає великої прохідності і є класичний одяг.

 

Вивіска жіночої білизни 

Специфіку вивіски (викладки тут немає) жіночої білизни визначають наступні основні параметри:

 • циркуляція брендів, тобто періодична зміна колекцій різних брендів протягом року;

 • поділ колекцій на класичні і сезонні. Класичні колекції в магазині є завжди, але змінюються їх кольори (зазвичай новий колір виходить один раз в сезон), а сезонні колекції «приречені» на розпродаж;

 • незмінна популярність і максимальний продаж білизни кольорів «білий - червоний - чорний»;

 • сезонність продажів за кольорами (цілорічно найбільше розходиться біла чорна і тілесна білизна, а до літа додається різнобарвна, аж до тропічних і абстрактних мотивів);

 • комплектність моделей (бюстгальтер - трусики - пояс).

Як цю специфіку можна відображати в вивісці білизни? Перш за все, в чіткому поділі, де існують три зони білизни:

 • шовкова, проста по дизайну

 • мережева

 • спортивна (з великими добавками бавовни).

Способів відобразити цю специфіку безліч, їх визначають дві основні тенденції:

 1. Художня: моделі вивішуються від світлого до темного, зверху вниз; тому на чашечках бюстгальтера краще видно колір і задум дизайнера, вона вивішуються на виносних кронштейнах спереду, по них йдуть трусики (які містять менше інформації про колір і дизайні) і, нарешті, пояса (як відображення мінімуму інформації).

 2. Економічна: жіночу білизну можна викласти наступним чином: на кожні двоє трусиків береться один бюстгальтер. Візуально вивіска за цим принципом виглядає так: бюстгальтери окремо, трусики окремо (тобто на різних кронштейнах), чашечки бюстгальтерів ділять на жорсткі і м'які. Візуальний ефект торгового залу від цього не стає гірше, а по зручності огляду асортименту магазин в чомусь і вигадує. Єдиним для всіх магазинів є розмежування вивіски білизни в мультибрендових магазинах по країнам-виробникам, наприклад, французьку білизну не рекомендується змішувати з італійською.

 

Викладання дитячої та чоловічої білизни

У більшості магазинів чоловіча і дитяча білизна відноситься до супутніх товарів. Для неї виділяють особливі зони, наприклад, дитячу білизну прийнято викладати горизонтально на спеціальних стелажах або столах, як правило, білого кольору або скляних. Головна причина подібної викладки - невеликі розміри самої білизни. Рекомендується додавати плюшеві іграшки, які створюють додатковий ефект м'якості дитячої білизни.

Перевага горизонтальної викладки дитячої білизни в тому, що стелажі або столи як «острова» виконують роль манекенів. На них завжди викладаються найдорожчі речі і ті моделі, в продажу яких магазин зацікавлений найбільше. Якщо в жіночій білизні дотримується принцип черговості моделей - від великого (бюстгальтер) до дрібного (пояс), то тут все навпаки. На передній план вивішують трусики, а потім маєчки.

Такий же принцип дотримується і при вивісці чоловічої білизни: спочатку труси-плавки, потім труси-шорти, далі майки без рукавів, T-shirt майки, потім піжами і, нарешті, халати. Як стверджують мерчандайзери, легше працювати з дитячою та чоловічою білизною, ніж з жіночою. Це пояснюється тим, що в дитячій білизні кожен розмір відповідає віку, а чоловіки менш вибагливі у виборі (або за них вибирають жінки).

 

Викладення одягу для вагітних

У магазинах для вагітних асортимент розширений. Крім одягу, білизни та аксесуарів, майбутня мама може вибрати манеж, коляску, одяг для дитини. Тобто головною стає ідея, що, прийшовши в магазин ще до пологів, жінка стане постійним покупцем на кілька років. Це одна з головних і перших особливостей продажів.

Друга особливість стосується аксесуарів. Тут вони виконують медичні функції і не припускають імпульсні покупки, тому повинні представлятися поруч з одягом.

Зараз майбутні мами відмовляються від традиційних жіночих джинсових комбінезонів, тому що вони непридатні для різних місяців вагітності і не елегантні. Жінки перейшли на трикотажні і трикотажно-прогумовані вставки в спідницях і брюках, які дозволяють носити одну річ в період всієї вагітності. При вивісці одягу для вагітних необхідно поруч з брюками або спідницями, де є трикотажні вставки, вивішувати подовжені топи, блузки або трикотажні вироби, які б дозволяли прикривати їх (пропонувати "total-look").

В одязі для вагітних головним в ансамблі стає низ, тобто штани і спідниці. Це пояснюється тим, що вироби з просторим верхом продаються і в звичайних магазинах, тоді як низ з його специфікою можна купити тільки в спеціалізованих. Вивіска / викладка здійснюється за розмірами, стилем, ціною (від меншої до більшої). Крім того, існує необхідність збільшення метражу і комфортності в примірювальній зоні. Загальна примірочна зона повинна бути розширеною і складатися з трьох внутрішніх зон:

 1. самої примірочної з великим дзеркалом, бажано з дверима, а не фіранками, з пуфиком або банкеткою всередині;

 2. з огляду на бажання жінки бачити себе в повний зріст, необхідно передбачити можливість вийти з примірочної, відійти подалі і поглянути на себе з боку;

 3. друга зона передбачає наявність холу або досить великого простору перед примірочною, але в цей простір необхідно вписати мінімум один диван як для самої покупниці, так і для її чоловіка.

 

Викладення трикотажу

В контексті мерчандайзингу основною відмінністю трикотажу, особливо тонкого, від швейних виробів є небажаність його вивіски. Трикотаж прийнято викладати (якщо вивішувати, то тільки більш щільний і на спеціальних, покритих бархоткой або поролоновим напиленням, плічках). Традиційна схема викладення / вивіски трикотажу проста:

 • на другій полиці зверху (на рівні очей) в дві стопки по дві речі лежать традиційні трикотажні кофти та светри;

 • внизу вільно, частково в профіль, частково фронтально, від темних тонів до світлих, розвішані трикотаж (можливо ті ж самі моделі, що і на полиці зверху).

 

Викладення хутряних виробів

Як правило, в хутряних бутиках викладка виробів виглядає наступним чином:

 • в найбільшому торговому залі представлені шуби середньої цінової категорії, а також хутряні аксесуари: рукавички, муфти, шапки, накидки, боа, ковдри та подушки;

 • в меншому залі / залах у вільній композиції розміщують більш дорогі вироби;

 • обов'язковим стала наявність VIP-залу, де продаються ексклюзивні шуби, а також хутряні аксесуари з найдорожчого хутра, наприклад, з горностая;

 • у вивісці прийнято залишати багато вільного простору між виробами; відстань між двома шубами профільної вивіски має бути не менше 20 см;

 • переважна профільна вивіска чергується через кожні 6-7 шуб з фронтальною акцентною вивіскою однієї шуби; фронтальна вивіска завжди краще - вона привертає до себе набагато більше уваги;

 • можливий навмисний відхід від вивіски по ціновій категорії, кольором, тону, стилю і вичинки хутра в повну еклектику, тому що на думку деяких фахівців, саме еклектика в вивісці найбільше приваблює відвідувачів;

 • можна акцентувати увагу відвідувачів на аксесуарах (які починають виконувати роль фокусних токулярів), наприклад, на хвостах хутрових звірів.

Рекомендуються і більш креативні рішення, наприклад, вивіска на окремих вертикальних кронштейнах в різних частинах магазину вироблених шкурок з клеймами якості на зворотному боці. Мета подібної експозиції двояка: по-перше, надати можливість будь-якому відвідувачу помацати руками шкурки і переконатися в якості вичинки (в готових виробах це неможливо зробити через підкладки), по-друге, спровокувати тактильний контакт з річчю. Тактильний контакт в мерчандайзингу взагалі, а в хутряній галузі особливо, істотно збільшує продажі.

 

Викладення тканин

Розвішування тканин полотнами останнім часом застосовується все рідше, поступаючись викладенні рулонами. Тканини викладають, виходячи з таких позицій:

 • якості

 • складу

 • кольорової гами (від світлого тону до темного)

 • цінової категорії (під ціновою категорією розуміються дорогі складно розшиті тканини або тканини змішаного складу типу «шерсть-шовк»)

 • по залишкам (з урахуванням того, що розмір залишків не перевищує одного погонного метру).

Тканини складають в комплекти на полицях-антресолях. Комплекти формуються не за складом тканин, а по кінцевому продукту, для якого вони призначені.

 

Викладення окулярів

Окуляри - перш за все, бренд, і тільки потім оптичний прилад. Це означає, що виставляти необхідно оправу. Система викладки окулярів проста:

 • над стелажами з окулярами, вище рівня очей, ставляться POS-матеріали розміром 20х30 см тільки тих фірм, продукція яких виставлена ​​саме на цих стелажах;

 • самі стелажі розташовані в торговому залі за принципом: дорога колекція цього сезону - дорога колекція минулого сезону - нейтральні колекції (в основному для простих окулярів з діоптріями);

 • верхні полиці віддаються під чоловічі окуляри, нижні - під жіночі (суміжна полиця посередині віддається, як правило, під окуляри unisex);

 • сама нижня полиця, розташована на рівні опущеної руки дорослої людини, призначена для викладки аксесуарів, при цьому рекомендується самими «навороченими» футлярами розбавляти монотонність викладки окулярів по всіх полицях;

 • освітлення повинно бути внутрішнє, щоб не псувати колір оправ і не давати відблискувати лінзам;

 • «Острова» магазинів окулярів - це великі столи, де викладаються професійні каталоги і журнали з окулярами / лінзами;

 • викладати окуляри слід з відкритими дужками або завушниками, тому що вважається, що вся краса окулярів саме в них. Окуляри з різнокольоровими дужками рекомендується викладати по діагоналі (450), тоді як звичайні окуляри (наприклад, зі звичайними металевими дужками) - фронтально;

 • для викладки окулярів класу люкс можна передбачати окремі дисплеї, як це прийнято в ювелірних і дорогих годинникових магазинах.

 

Викладення наручних годинників і ювелірних виробів

Викладку наручних годинників часто прийнято об'єднувати з викладенням ювелірних виробів і навіть подарунків, тому що ці товарні категорії дуже близькі один одному за розмірами (т.зв. «дрібні форми»). Але на відміну, скажімо, від викладення запальничок, годинники і ювелірні вироби вимагають набагато більше вільного простору при їх розташуванні на дисплеї. Вироби дрібних форм прийнято розташовувати по принципам:

 • в одному дисплеї розташовуються вироби тільки однієї товарної категорії одного бренду;

 • в одному дисплеї розташовуються або тільки жіночі вироби дрібних форм, або тільки чоловічі, по можливості одного бренду;

 • в одному дисплеї може розташовуватися тільки одна модель, але в обов'язковій художньої композиції, на упаковці або на фірмовій підставці.

Дисплеї представляють собою короб, що світиться. Вони бувають трьох розмірів: small, large і XL і грають роль вітрин і вставляються або вглиб стіни, або вішаються на стіну в одну горизонтальну лінію з інтервалами між ними до 1 м, трохи нижче очей людини середнього зросту.

Якщо вироби однієї марки досить різноманітні, тоді для них розробляється дисплей, що дозволяє представити всі моделі. Для цього колекцію розбивають на групи, які виставляються окремо, на одному або декількох дисплеях:

 • якщо компанія більше уваги приділяє надійності механізмів, а конструктивні елементи дизайну від колекції до колекції принципово не змінюються, то подібні вироби не групуються на підколекції і виставляються на дисплеї усі разом;

 • чим дорожче вироби, чим більше вони є ексклюзивними, тим більше для них потрібно вільного простору;

 • мінімальна відстань між дрібними виробами більш дешевої цінової категорії не має бути менше 4 см при загальній кількості не більше 15-18 шт. на одному дисплеї (в залежності від його розмірів);

 • викладка виробів в дисплеї здійснюється за класичним правилом «золотого трикутника», де верх займають найдорожчі речі колекції (1-2 шт.).

На завершення необхідно відзначити, що, крім правил і принципів мерчандайзингу, необхідно враховувати стилістику бренду, щоб не порушити загальну концепцію.
Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором