• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Західна практика розрахунку ЗП співробітникам по системі грейдів

16.01.2019

Грейдинг — це розташування посад в групи з визначенням «ваги» і значущості їх для організації. В основі грейдингу покладено метод оцінки посад Едварда Хея за трьома підставами: знання і досвід, вміння і відповідальність при виконанні обов'язків. Ці вимоги можуть бути розширені, наприклад, включати комунікативні навички, рівень роботи з інформацією, лідерство, тощо.

Західна система розрахунку зп співробітників

Кожному з виділених факторів привласнюють бали і визначають рівень складності для кожної роботи. Кількість рівнів не повинна бути великою, щоб легше було проводити оцінку, частіше їх виділяють від 7 до 14. Оцінюють посади експерти: досвідчені співробітники, менеджери, запрошені консультанти. Розташовані поряд з результатами оцінки найменування посад об'єднують в грейди. На підставі попадання в певний грейд розраховують заробітну плату, дотримуючись класичного принципу, що працівники вищого грейда отримують на 30% більше.

Всередині самого грейда також встановлюють «вилку окладів» розбіг якої знаходиться в діапазоні від 70 до 130% від середньої постійної частини зарплати всередині грейда. Це дозволяє вибудувати більш гнучку систему мотивації, наприклад, виділяють:

 • зону навчання - 70-85% від рівня окладу;
 • зону компетентності 100% (середина окладу в Грейді);
 • зону високої компетентності 115%;
 • зону майстерності 130% ставки.

Відповідність працівника того чи іншого рівня всередині грейда визначають в результаті оцінки персоналу, яку доцільно проводити щорічно.

Виділяють наступні етапи в розробці системи грейдування:

 • оцінка посад;
 • визначення внутрішньофірмової шкали рівнів посад;
 • встановлення діапазону окладів всередині грейда.

Вартість одного бала для посади визначається за формулою:

Вартість бала = ФОП / сума творів *

* Отримане посадою кількість балів помножене на кількість цих посад в компанії

Формування системи оплати передбачає обов'язкове співвідношення передбачуваних окладів з ринковими. Наступним кроком стає розробка системи преміювання для кожного грейда. Для цього необхідно встановити преміальний фонд і визначити ключові показники результативності для працівників, які обов'язково допомагають у досягненні стратегії організації. Показники ефективності повинні бути відомі персоналу, зафіксовані у відповідних нормативних актах компанії.

Така система нарахування ЗП застосовується в більшості західних компаній і довела свою ефективність на практиці. Вона допомагає не тільки виплачувати співробітникам чесну ЗП, але і визначити ступінь їх важливості для компанії, досягти високого рівня мотивації і націленості на результат.

Игорь
03-04-2019 в 08:48:49
Система грейдов – это практически идеальный способ платить зарплату за реально сделанную работу специалистам, трудовой вклад которых сложно оценить классическими методами. К сожалению, ее внедрение обходится весьма дорого, и требует привлечения сторонних консультантов и экспертов. Самостоятельно сделать это невозможно (оригинальная система Хэя защищена авторскими правами и не публикуется в открытом доступе). Но все же она стоит затраченных денег и усилий. Справедливая зарплата, логичная система оплаты труда, повышение эффективности деятельности организации… о таких результатах мечтают как работники, так и руководители.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором