• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Політика гуртових цін

Автоматизація оптової торгівлі

Що таке оптова торгівля?

Оптова торгівля — вид бізнесу, який базується на власному виробництві або купівлі-продажу товарів за договорами поставки, для перепродажу товару великими партіями.

Особливості оптової торгівлі

 • часто — власне виробництво,
 • розмаїття контрагентів — постачальників і оптових покупців, довгострокові відносини з різними індивідуальними умовами співпраці,
 • великі партії товарів,
 • великий оборот — валові доходи,
 • ціна на товар формується залежно від виду товару і придбаної кількості,
 • відвантаження товару в борг,
 • суворий облік товарообігу, розподілу партій по торгових точках, взаєморозрахунків з гуртовиками, накладних,
 • унікальна система лояльності для постійних клієнтів — різні знижки для кожного оптового покупця.

Що потрібно для обліку й автоматизації оптової торгівлі?

Якщо вам потрібно встановити кілька цін на товар та поставити їх у залежність від кількості товару, що купується, то це реалізовано в додатковій опції Торгсофт — «Політика гуртових цін».

Програма для оптової торгівлі

Для автоматизації обліку оптової, роздрібної, гуртово-роздрібної торгівлі та виробництва підійде програма обліку Торгсофт:

 1. Версія Торгсофт Ультра або Термінал.
 2. Додаткова опція «Політика оптових цін».

Рекомендовані додаткові опції для гуртової торгівлі

 • Мінімальний і максимальний залишок товару для кожного зі складів, щоб аналізувати продажі товару і не допустити відсутності або надлишку важливих позицій на торгових точках.
 • Електронний каталог з можливістю замовлення товарів — альтернатива інтернет-магазину. Дозволяє оптовим покупцям сформувати замовлення онлайн за допомогою застосунку «Електронний каталог», а продавцям — надати інформацію про кількість товару на складі та індивідуальні оптові знижки.
 • Масова розсилка для роботи з оптовими покупцями — повідомлень про надходження нового товару, розсилання прайс-листів та привернення уваги до маркетингових акцій і спеціальних пропозицій.
 • Автоматизація виробництва підійде тим, хто є виробником продукції — опція допоможе вести облік повного циклу виробництва: від закупівлі сировини до реалізації оптовим покупцям і роздрібних продажів на власних торгових точках.
 • Програмний РРО для продажу фіскального товару.

Облік в оптовій торгівлі

Після активації опції «Політика оптових цін» у Торгсофт → Налаштування → Параметри → Облік → Перехід від роздрібних цін до оптових, залежно від кількості — оберіть пункт «Використовувати політику оптових цін».

Політика гуртових цін задає для різних груп товарів принципи формування ціни, залежно від кількості, яку купує покупець. Під час продажів програма автоматично визначає потрібну ціну товару. 

Для різних категорій товарів можна встановити будь-яку кількість умов знижки у відсотках. Знижка розраховується від поточної роздрібної ціни товару. 

Наприклад, при купівлі 5 однотипних товарів, дрібний гурт буде зі знижкою 15%, при купівлі 10 товарів — середній гурт зі знижкою 30%, при купівлі 20 товарів — великий гурт зі знижкою 40%.

У меню «Маркетинг» можна встановити оптові знижки на виробника для кожного клієнта індивідуально. Наприклад, якщо ваш покупець найчастіше купує товари ТМ Галичина, то саме на цього виробника можна поставити 5% знижки.

Політику гуртових цін можна застосувати для раніше оприбуткованих товарів. У такому разі для кожної групи товарів необхідно сформувати оптові ціни — ця дія розрахує оптові ціни відповідно до умов. 

Оптові ціни можна встановити й на окремі товари: для цього виберіть потрібний товар у «Стані складу», і в картці товару відкрийте «Оптові ціни» та «Валютний прайс-лист». Оптові ціни розрахуються автоматично, відповідно до політики гуртових цін.

Для кожного товару оптові ціни можна змінити, видалити частково або повністю.

Для будь-якого центру обліку можна заборонити дію політики гуртових цін. Але ціни політики поширюються на всю торговельну мережу. Навіть якщо в одного товару роздрібна ціна відрізняється на різних центрах обліку, оптова ціна буде єдина.

Як продавати товари оптом?

В Торгсофт продавати гуртом можна у двох режимах:

Продаж товару оптом на касі

«Реалізація» — якщо оплата за товар відбувається в момент купівлі, на касі або на складі. Цикл продажу простий: сканування товару в реалізацію → прийом оплати за товар → друк чека.

Якщо клієнт з якихось причин не може розрахуватися відразу, то з «Реалізації» можна одним кліком сформувати рахунок з банківськими реквізитами для оплати на розрахунковий рахунок.

Замовлення товару оптом

«Торгівля з випискою рахунку» — класична схема продажів для гуртової торгівлі: формування замовлення → створення та надсилання рахунку для оплати → прив'язка оплати → відвантаження рахунку — списання товару зі складу та друк товарної накладної на продукцію. 

Торгівля з випискою рахунку передбачає балансові взаємини з клієнтами, щоб контролювати статус відвантаження товару, а в «Балансі з партнерами» — вести загальний облік взаєморозрахунків.

Якщо оптовому покупцеві потрібна доставка Новою поштою, то безпосередньо у програмі Торгсофт, за допомогою опції «Синхронізація з Новою Поштою» можна сформувати та надрукувати ТТН, надіслати смс із повідомленням, що гуртове замовлення відправлено.

Якщо ваш клієнт теж користується обліковою системою Торгсофт, то аби не оприбутковувати товар вручну, він може просто імпортувати електронну накладну з усіма товарами, штрих-кодами та закупівельними цінами.

Робота з оптовими постачальниками

Якщо товар на складі закінчується, сформуйте замовлення постачальнику в електронному вигляді через Торгсофт. 

Це дозволить:

 • постачальнику не помилитися з позиціями та кількістю товару, які треба поставити,
 • замовнику зафіксувати закупівельні ціни, і упевниться в правильності розрахунків з постачальником, 
 • під час доставки товару одразу оприбуткувати товар із замовлення, щоб не робити подвійну роботу.

Оптові клієнти

Розрахунки з гуртовиками

В оптовій торгівлі з клієнтами формуються довгострокові відносини. Залежно від передісторії та терміну співпраці, частоти замовлень — у кожного гуртового покупця може бути своя знижка, яка встановлюється в картці клієнта в програмі Торгсофт.

Розрахунок за товар часто залежить від ступеня довіри: постійні клієнти можуть зробити декілька замовлень і розрахуватися пізніше, наприклад, один на місяць; нові замовники, як правило, вносять передоплату за товар, після чого отримують замовлення. 

В гуртовій торгівлі хтось комусь завжди щось винен. Ведіть суворий фінансовий облік в програмі обліку: вносьте кожен факт розрахунку з постачальниками, оплати від клієнтів, і після цього в «Балансі з партнерами» ви побачите реальну картину взаєморозрахунків, підсумок за боргами.

Допродаж оптовим клієнтам

Гуртовики — найлояльніші клієнти. Робіть масові розсилки для оптових покупців, повідомляйте про нове надходження товару. Найзручніше працювати з покупцями за допомогою вайбер розсилки — 95% підприємців використовують вайбер, де, як правило, і відстежують повідомлення від постачальників.

Масова розсилка ефективна, оскільки покупці нечасто заходять на сайт або просять прайс-листи. Особисте повідомлення — це запрошення, нагадування зробити покупку, замовити товар першим, поки він є в наявності.

Щоб зробити розсилку, активуйте опцію «Масова розсилка» безплатно на 30 днів, і відфільтруйте клієнтів за ознакою «Оптовики» в меню Маркетинг → Масова розсилка. 

Альтернатива інтернет-магазину

Якщо у вас немає інтернет-магазину, але є постійні клієнти, які замовляють багато і гуртом — надайте їм невелику програму для комп'ютера «Електронний каталог з можливістю замовлення товарів». Покупці побачать залишок пропонованих позицій на складі та індивідуальні оптові ціни на ці товари.

Система лояльності в оптовій торгівлі

Дисконтна картка — це атрибут причетності до бренду або магазину. Її перевага в тому, що підприємець, щоразу відкриваючи портмоне, буде бачити логотип вашого магазину і, відповідно, згадає, що йому необхідно зробити у вас замовлення.

З точки зору обліку, дисконтна картка (як пластик, носій) — необов'язкова. Внести клієнта в програму можна і за номером телефону, що надалі дасть змогу робити ефективні масові розсилки.

Не забудьте в меню Маркетинг → Клієнти встановити ознаку, що клієнт — гуртовий замовник, і ознаку «VIP-клієнт», якщо йому можна відвантажувати товари в борг.

Оптові прайс-листи

Торгсофт — ідеальна програма для створення прайс-листів. У Торгсофт можна сформувати:

 • оптовий прайс-лист — загальний для всіх,
 • індивідуальний прайс-лист — з персональними знижками для кожного клієнта за певними видами товарів.

Друк оптових цін на етикетці

Щоб надрукувати оптову ціну на етикетці, необхідно внести правки в шаблон етикетки — додати змінну з гуртовою ціною. Це можна зробити самостійно в меню Налаштування → Налаштування друку бирок, або звернутися до служби технічної підтримки Торгсофт.

Звіт про оптові продажі: де подивитися, що було продано гуртом?

У Торгсофт підсумки оптових продажів можна побачити в меню Звіт → Товарний звіт за період, встановивши відповідний вид — опт.

Суми гуртових покупок за весь час можна подивитися в Маркетинг → Клієнти, застосувавши фільтр «Оптовики». Виходячи з цієї інформації, можна побачити, хто найчастіше купує, відфільтрувати великих замовників. До таких клієнтів застосовуйте додаткову систему лояльності — нараховуйте бонуси або подаруйте мерч як презент за співпрацю.

Побудувати план подальшого розвитку оптової торгової точки з урахуванням попиту на певні категорії товару допоможе ABC XYZ аналіз.

Комплекти: продаж товару оптом і вроздріб

Для купівлі та продажу товару гуртом використовуйте комплектацію в Торгсофт, щоб приймати товар комплектами, за необхідності — розукомплектовувати, збирати оптові комплекти з товару на складі. 

У комплекті можуть бути товари з різною собівартістю, виходячи із закупівельної ціни. Собівартість комплекту формується пропорційно кількості та роздрібним цінам складових частин комплекту.

Оптові ціни в інтернет-магазині

Програма Торгсофт передає в інтернет-магазин або на Пром оптову ціну, яка заповнена в картці товару, а також саму політику гуртових цін — кілька цін + умови у вигляді файлу. Для цього потрібно встановити галочку «Синхронізувати політику гуртових цін» у налаштуваннях об'єкта синхронізації.

Маркетплейс Розетка може прийняти від програми обліку тільки одну оптову ціну. Щоб передати гуртову ціну на Розетку, потрібно в Торгсофт у налаштуваннях об'єкта синхронізації на вкладці «Файли синхронізації» додати поле оптової ціни.

Програмний РРО та продаж товару оптом

Для продажу фіскального товару оптом потрібні програма обліку Торгсофт та активована опція «Програмний РРО».

В іншому в плані звітності, продаж товару оптом нічим не відрізняється від роздрібних продажів. Необхідно:

1. Відкрити касовий день.

2. Проводити продажі через програмний РРО.

3. Наприкінці дня здати зет-звіт.

Якщо ви приймаєте товари виключно на розрахунковий рахунок, не приймаєте готівку і не використовуєте посередники — сервіси платежів LiqPay і подібні, то РРО можна не використовувати.

КВЕД — Оптова торгівля

46.1 — ОПТОВА ТОРГІВЛЯ ЗА ВИНАГОРОДУ ЧИ НА ОСНОВІ КОНТРАКТУ

46.11 — Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами.

46.12 — Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами.

46.13 — Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами.

46.14 — Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками.

46.15 — Діяльність посередників у торгівлі меблями, господарськими товарами, залізними та іншими металевими виробами.

46.16 — Діяльність посередників у торгівлі текстильними виробами, одягом, хутром, взуттям і шкіряними виробами.

46.17 — Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

46.18 — Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами.

46.19 — Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту.

46.2 — ОПТОВА ТОРГІВЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЮ СИРОВИНОЮ ТА ЖИВИМИ ТВАРИНАМИ

46.21 — Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.

46.22 — Оптова торгівля квітами та рослинами.

46.23 — Оптова торгівля живими тваринами.

46.24 — Оптова торгівля шкірсировиною, шкурами та шкірою.

46.3 — ОПТОВА ТОРГІВЛЯ ПРОДУКТАМИ ХАРЧУВАННЯ, НАПОЯМИ ТА ТЮТЮНОВИМИ ВИРОБАМИ

46.31 — Оптова торгівля фруктами й овочами.

46.32 — Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами.

46.33 — Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами.

46.34 — Оптова торгівля напоями.

46.35 — Оптова торгівля тютюновими виробами.

46.36 — Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами.

46.37 — Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами.

46.38 — Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками.

46.39 — Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

46.4 — ОПТОВА ТОРГІВЛЯ ТОВАРАМИ ГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

46.41 — Оптова торгівля текстильними товарами.

46.42 — Оптова торгівля одягом і взуттям.

46.43 — Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення.

46.44 — Оптова торгівля фарфором, скляним посудом і засобами для чищення.

46.45 — Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами.

46.46 — Оптова торгівля фармацевтичними товарами.

46.47 — Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям.

46.48 — Оптова торгівля годинниками та ювелірними виробами.

46.49 — Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення.

46.5 — ОПТОВА ТОРГІВЛЯ ІНФОРМАЦІЙНИМ І КОМУНІКАЦІЙНИМ УСТАТКОВАННЯМ

46.51 — Оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням.

46.52 — Оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього.

46.6 — ОПТОВА ТОРГІВЛЯ ІНШИМИ МАШИНАМИ Й УСТАТКОВАННЯМ

46.61 — Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням.

46.62 — Оптова торгівля верстатами.

46.63 — Оптова торгівля машинами й устаткованням для добувної промисловості та будівництва.

46.64 — Оптова торгівля машинами й устаткованням для текстильного, швейного та трикотажного виробництва.

46.65 — Оптова торгівля офісними меблями.

46.66 — Оптова торгівля іншими офісними машинами й устаткованням.

46.69 — Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням.

46.7 — ІНШІ ВИДИ СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ ОПТОВОЇ ТОРГІВЛІ

46.71 — Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

46.72 — Оптова торгівля металами та металевими рудами.

46.73 — Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

46.74 — Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього.

46.75 — Оптова торгівля хімічними продуктами.

46.76 — Оптова торгівля іншими проміжними продуктами.

46.77 — Оптова торгівля відходами та брухтом.

46.9 — НЕСПЕЦІАЛІЗОВАНА ОПТОВА ТОРГІВЛЯ

46.90 — Неспеціалізована оптова торгівля — включає усі види економічної діяльності, зокрема, оптову торгівлю широким асортиментом товарів без будь-якої визначеної спеціалізації.