Callback
 • Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Комерційна таємниця - як підприємцю захистити свій бізнес?

15.02.2017

Напевно, Ви не раз чули поняття "комерційна таємниця". І звичайно ж знаєте, що будь-яка інформація, що стосується ведення Вашого бізнесу, повинна бути захищена, бо як казав Натан Ротшильд: "Хто володіє інформацією, той володіє світом". Про те, як захистити "свої скелети в шафі", ми розберемося в даній статті.

Нещодавні дослідження показують, які категорії співробітників частіше за інших "зливають" комерційні таємниці:

Статистика "Хто "зливає" бізнес-інформацію?"

Згідно ст. 505 ЦК України, комерційною таємницею вважається інформація, яка є секретною (невідомою) і важко доступною для інших осіб. Причому ці особи зазвичай мають справу з такою ж інформацією. У зв'язку з цим, вона несе комерційну цінність і є захищеною.

До комерційної таємниці відноситься інформація технічного, виробничого та організаційного характеру. Сюди можна віднести інформацію про угоди і контрагентів; плани фінансового розвитку компанії; цінову політику; ноу-хау; маркетингові дослідження ринку; інформацію про управління та інше. Підприємець має право самостійно визначати, яку інформацію віднести до комерційної таємниці, а яку ні. Вона може бути виражена не тільки в письмовій формі, а й усно, графічно і т. д.

Важливо в процесі "оберігання таємниць" не переборщити. Існує певний перелік інформації, яка не відноситься до комерційних таємниць. Згідно Постанови № 611 від 09.08.1993 року "Про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці", це:

 • Статутні документи.
 • Інформація за всіма формами звітності.
 • Дані, необхідні для обчислення і сплати податків.
 • Інформація про чисельність працівників, їх склад та вакансії.
 • Інформація про забруднення навколишнього середовища.
 • Документи про платоспроможність та ін.

Давайте тепер розберемося, як же все-таки можна захистити комерційну таємницю і конфіденційну інформацію Вашого підприємства.

Опитування "Як Ви захищаєте бізнес-інформацію?"

Для підвищення рівня захисту інформації та запобігання її розголошення з боку власних співробітників, в тому числі і колишніх, необхідно дотримуватися певних правил:

1. Розробити документ (угода, договір і т. п.), в якому буде прописано, що саме на Вашому підприємстві відноситься до комерційної таємниці та конфіденційної інформації, і встановити обмеження прав доступу. Дивитись відеоурок про обмеження прав доступу у програмі Торгсофт®

Шаблон угоди про нерозголошення конфіденційної інформації Ви можете завантажити з нашого сайту тут.

2. Вказати окремі положення про захист комерційної таємниці в трудовому договорі з працівником.

3. Визначити місце зберігання і накопичення такої інформації. Передбачити можливі канали витоку даних. Про те, як забезпечити безпеку даних обліку і бізнес-інформації, Ви можете дізнатися, переглянувши вебінар на нашому каналі в YouTube.

4. Розподілити функції по формуванню системи захисту.

5. Розробити порядок моніторингу і контролю за функціонуванням всієї системи в цілому.

6. Впровадити технічні засоби захисту інформації для запобігання джерела.

Це далеко не повний перелік дій, які необхідно зробити для захисту Вашої компанії від витоку інформації. Але це те, з чого варто почати.

Тепер розберімось, яка відповідальність передбачена за розголошення комерційної таємниці.

На сьогодні за порушення прав власника комерційної таємниці передбачено чотири види відповідальності:

 • Дисциплінарна.
 • Адміністративна.
 • Цивільноправова.
 • Кримінальна.

До дисциплінарних санкцій відносяться догана та звільнення. Якщо було укладено угоду про матеріальне відшкодування за поширення конфіденційної інформації, в такому випадку працівник відповідає матеріально, в розмірах, передбачених угодою сторін.

Адміністративна відповідальність передбачає накладення штрафу в розмірі від 10 до 20 мінімальних розмірів заробітної плати.

При цивільноправовій відповідальності, розмір моральної шкоди встановлюється судом і відшкодовується за його ж рішенням матеріально, але не менше п'яти розмірів мінімальних заробітних плат.

Кримінальна відповідальність, мабуть, найважча. Якщо встановлено незаконне збирання з метою використання відомостей, що становлять комерційну таємницю, передбачено покарання: позбавлення волі на строк до 3 років або штраф до 50 мінімальних розмірів заробітної плати.

Якщо був встановлений факт розголошення таємниці, тоді покаранням послужить позбавлення волі до 2 років або штраф до 50 мінімальних розмірів заробітних плат.

На жаль, сьогодні законодавство України не може повною мірою допомогти підприємцям захистити комерційні таємниці, тому успіх в збереженні Ваших "секретів" залежить тільки від Вас.

Бажаємо сумлінних співробітників, безпечного бізнесу і гарного настрою. Успіхів!

15.02.2017

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором