Callback
  • Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Фемінітиви або як тепер вказувати назви професій в кадровій документації

15.11.2020

Фемінітиви в українському правописі

Декілька місяців назад, були внесені зміни в "Класифікатор професій ДК 003: 2010". Тепер в кадровій документації можна писати не бухгалтер, а бухгалтерка, не менеджер, а менеджерка і т.д. Чи потрібно тепер вносити зміни в кадрову документацію по всім співробітницям і як взагалі використовувати фемінітиви, читайте у цій статті.

Що таке фемінітиви?

Фемінітиви - це іменники жіночого роду, які були утворені від однокореневих іменників чоловічого роду. Найчастіше, вони використовуються для позначення професії або соціальної приналежності.

Більшість професій, все ще використовуються в чоловічому роді, хоча деякі фемінітиви вже давно стали звичними та не ріжуть слух, наприклад вчитель і вчителька, студент і студентка.

Починаючи з серпня 2020 року можна вносити зміни в кадрову документацію працівників, тепер можна професійні назви робіт адаптувати для визначення жіночого роду.

Як правильно писати професії в жіночому роді?

Для правильного написання професії в жіночому роді, потрібно використовувати параграф 32, пункт 4 "Українського правопису" схваленого постановою КМУ № 437 від 22.05.2019 року.

Для правильного написання професії в жіночому роді слід дотримуватися наступних правил:

Фемінітиви в українському правописі

Вже можна вказувати назви професій в жіночому роді в кадровій документації?

Попри те, що були внесені зміни до Класифікатора професій, вносити записи до трудових книжок, трудових договорів та в іншу кадрову документацію із зазначенням професій в жіночому роді поки рано. Оскільки ще не внесено відповідних змін до інших нормативно-правових актів.

Для того, щоб писати професії в жіночому роді, потрібно внести зміни до Порядку формування та подання звіту з ЄСВ. Зараз ви не зможете написати бухгалтерка або юристка у звіті з ЄСВ (Додаток 4), оскільки в таблиці 5, графі 12 "Професійна назва роботи" поки немає адаптації професій.

Також потрібно внести зміни до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. У ній поки теж не передбачено написання фемінітивів.

Чому це важливо? Тому що при внесенні запису в трудову книжку, назва професії має точно відповідати назві, зазначеній в наказі про прийом на роботу, і така сама назва має бути в трудовому договорі, тобто у всіх кадрових документах вона повинна бути ідентичною. А якщо ви, наприклад, напишете в наказі менеджерка, а у звіті з ЄСВ вкажете менеджер - це вже будуть різні професії.

Поки невідомо, коли будуть внесені зміни в інші нормативні акти. Тому продовжуємо використовувати назви професій чоловічого роду.

А як ви ставитеся до застосування фемінітивів?

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором