Callback
  • Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

ФОП призвали до армії

04.05.2021

На строкову військову службу в Україні призивають чоловіків, яким вже виповнилося 18 років і не більше 27 років. Не має значення, є чоловік найманим співробітником або роботодавцем, перед військкоматом усі рівні. Якщо повістку отримав працівник, то тут все зрозуміло, за ним зберігається його посада і середній заробіток, а що ж робити ФОП? У цій статті розповімо, чи потрібно закриватися підприємцю, якщо його призвали, що робити з найманими працівниками та чи потрібно платити податки?

Чи потрібно ФОП закриватися, якщо його призвали в армію?

В Законі України "Про військовий обов'язок і військову службу" в ст. 39 ч. 3 сказано, що підприємець не зобов'язаний припиняти свою діяльність (тобто закривати ФОП), якщо його призвали в армію, при цьому діє особливий період. У даній ситуації рішення залишається за ФОП: закриватися чи ні.

У цьому ж законі сказано, що якщо під час проходження військової служби підприємець не провадить підприємницьку діяльність, то він звільнений від сплати податків, але тут не все так однозначно (розглянемо цю ситуацію окремо).

Чи діє зараз особливий період?

Так, нині в Україні діє особливий період. Після публікації Наказу № 303 від 17.03.2014 "Про часткову мобілізацію" з 17 березня 2014 року на території України почав діяти особливий період і закінчиться він тоді, коли президент підпише рішення про демобілізацію всіх призваних військовослужбовців і переведення всіх інститутів на режим роботи в умовах мирного часу.

На даний момент (квітень - травень 2021 року) президент своїм рішенням не завершив дію особливого періоду.

Що робити підприємцю, якщо він вирішив закрити ФОП у зв'язку з призовом до армії?

Якщо підприємець вирішив закрити ФОП у зв'язку з призовом до армії, то порядок дій такий же, як і в будь-якій інший ситуації. Потрібно подати державному реєстратору заяву за Формою 1 або відправити таку заяву онлайн, на сайті Дія. Детальніше про процес закриття ФОП читайте тут.

Якщо у підприємця є наймані співробітники та він вирішив закрити ФОП у зв'язку з призовом на військову службу в особливий період, він має право звільнити всіх своїх співробітників з ініціативи роботодавця за ст. 40 п. 10 КЗпП.

Для того, щоб зробити остаточний розрахунок з працівниками та видати трудові книжки, у призовника - ФОП є місяць після його демобілізації. Для підприємця звичайно така ситуація вигідна, а ось для співробітників ні. Щоб не виникало конфліктів, ФОП може призначити довірену особу (потрібна нотаріальна довіреність), яка проведе всі розрахунки та видасть співробітникам їх трудові книжки.

Що робити підприємцю, якщо він вирішив не закрити ФОП у зв'язку з призовом до армії та продовжити працювати?

Якщо ФОП після призову на строкову військову службу вирішив не звільняти співробітників, а продовжити свою діяльність, йому потрібно призначити уповноважену особу й оформити на нього нотаріальну довіреність.

Після призначення довіреної особи можна звільнити найманих працівників по ст. 40 п. 10 КЗпП або залишити все як є, тобто виплачувати зарплату, відпускні, лікарняні тощо.

Якщо ФОП вирішив звільнити співробітників, то на час його призову в особливий період, він звільнений від сплати ЄСВ за себе на підставі ст. 6 ч. 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Так само підприємець не повинен нараховувати ЄСВ і здавати звітність в цей період.

Для того, щоб отримати звільнення від сплати ЄСВ, ФОП повинен звернутися у свою податкову із заявою про звільнення від сплати ЄСВ та надати копію військового квитка. Це потрібно зробити протягом 10 днів після демобілізації.

Зверніть увагу! Якщо у ФОП є наймані співробітники і він їх не звільняє після демобілізації, тоді жодних звільнень від сплати ЄСВ не передбачено. ФОП з найманими працівниками зобов'язаний платити ЄСВ за себе і за співробітників.

ПДФО і ВС за найманих працівників підприємець повинен сплачувати або у встановлені терміни, або може скористатися відстрочкою в 180 календарних днів з дати демобілізації.

ФОП на загальній системі оподаткування на час служби звільнений від сплати ПДФО і подання відповідної звітності, незалежно від того є у нього наймані співробітники чи ні. Для того, щоб отримати звільнення, потрібно звернутися до податкової протягом 10 днів з заявою та копією військового квитка.

ФОП на спрощеній системі оподаткування звільнений від сплати єдиного податку на час мобілізації або призову на військову службу, під час дії особливого періоду. Для того, щоб отримати звільнення, потрібно звернутися до податкової протягом 10 днів з заявою та копією військового квитка.

Якщо ФОП призвали до 20-го числа, то за поточний місяць він може не платити єдиний податок.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором