Callback
  • Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Навчання за рахунок роботодавця: податкова звітність

31.08.2021

Отримання освіти або підвищення кваліфікації за рахунок роботодавця, досить поширена практика. ФОП і юридичні особи часто оплачують вартість навчання своїх співробітників, оскільки вважають це вигідним вкладенням грошей. Однак, у роботодавців часто виникають питання пов'язані з оподаткуванням та бухгалтерським обліком таких витрат.

Коли плата за навчання співробітників не обкладається ЄСВ, ПДФО та ВЗ?

ПКУ, як не дивно, підтримує роботодавців і працівників, які прагнуть отримувати нові знання і в багатьох випадках звільняє від оподаткування вартість навчання.

Згідно ст. 165.1.21 ПКУ не вважається за доходом, а значить і не обкладається ЄСВ, ПДФО та ВЗ сума, сплачена за освіту, підготовку або перепідготовку платника податку, будь-якою юридичною особою або ФОП, за умови:
освіта здобувається у вітчизняному ВНЗ або ПТУ;
вартість навчання за місяць не перевищує трьох мінімальних зарплат станом на 1 січня звітного року (у 2021 році - 18 тисяч гривень).

Як перевірити виконання другого пункту, якщо плата за навчання перераховується не щомісяця, а сумарно за рік або навіть за кілька років вперед? Податківці у своїх консультаціях говорять, що законодавчо не встановлено ніяких обмежень, за який період можна оплачувати навчання, тому якщо роботодавець вирішив оплатити весь рік навчання, йому необхідно порівняти вартість навчання за один місяць з неоподатковуваною межею (три мінзарплати) встановленою в поточному році.

Якщо одночасно виконуються перераховані вище вимоги, тоді вартість навчання не обкладається ЄСВ, ПДФО та ВЗ. Форма навчання, специфіка роботи підприємства і профіль навчання, наявність або відсутність відпрацювання вартості навчання і навіть наявність трудових відносин між ФОП, юрособою і студентом ніяк не впливають на оподаткування вартості навчання.

Коли плата за навчання співробітників обкладається ЄСВ, ПДФО та ВЗ?

Вартість оплати за навчання обкладається ПДФО і ВЗ у повному обсязі, якщо:

  • гроші переказані іноземному навчальному закладу;
  • плату за навчання було переведено не ВНЗ або ПТУ, а, наприклад, дошкільному закладу;
  • студент оплатив навчання самостійно, а потім написав заяву на отримання компенсації або гроші виплачені фізособі для оплати за навчання.

Якщо вартість навчання за місяць перевищує три мінімальні зарплати станом на 1 січня звітного року, тоді все, що перевищує обкладається ПДФО і ВЗ, за умови дотримання інших вимог ПКУ.

Якщо підприємство виплачує фізичній особі вартість навчання, тобто не переказує гроші безпосередньо навчальному закладу, тоді необхідно з вартості навчання утримати ПДФО і ВЗ і різницю видати студенту.

ЄСВ нараховується тільки в тому випадку, якщо вартість навчання компенсується фізичній особі, тобто гроші за навчання видаються на руки студенту, а не перераховуються безпосередньо навчальному закладу. В інших випадках ЄСВ не нараховується.

Оплата за навчання пільгових категорій

Не вважається доходом і не обкладається ЄСВ, ПДФО та ВЗ суми цільової благодійної допомоги на навчання, при одночасному дотриманні умов:

  • благодійник - ФОП або юридична особа резидент України;
  • плата за навчання перераховується безпосередньо до навчального закладу;
  • до пільгової категорії відносяться: особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю, дитина, у якої один з батьків є особою з інвалідністю, дитина сирота або напівсирота, дитина з багатодітної чи малозабезпеченої родини, дитина, батьки якої позбавлені батьківських прав.

Розмір цільової благодійної допомоги не обмежений. Так само не має значення, чи є трудові відносини між благодійником і одержувачем допомоги.

Цільову благодійну допомогу на навчання необхідно використовувати протягом 12 місяців, наступних за місяцем отримання такої допомоги.

Податкова звітність

Вартість навчання перерахована на користь вітчизняних вищих навчальних закладів та ПТУ показують в Об'єднаному звіті в Додатку 4ДФ. Необхідно вказати ІПН фізичної особи та показати суму навчання з ознакою доходу "145".

Вартість навчання перерахована на користь іноземного ВНЗ, ПТУ або іншого навчального закладу, наприклад дошкільного, показують в Об'єднаному звіті в Додатку 4ДФ. Необхідно вказати ІПН фізичної особи та показати суму навчання з ознакою доходу "126".

Якщо плата за навчання видавалася на руки фізичній особі, вона вважається додатковим благом та в Додатку 4 ДФ показують з ознакою доходу "126".

Цільову благодійну допомогу на навчання показують в Додатку 4 ДФ з ознакою доходу "169".

У додатку Д1 плату за навчання не показують.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором