Callback
  • Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Чи зобов'язані ФОП проводити переоблік?

30.10.2021

Юридичні особи зобов'язані щорічно проводити інвентаризацію своїх активів і зобов'язань перед здачею фінансової звітності. Чи поширюється ця вимога на підприємців?

Чи зобов'язані ФОПи проводити інвентаризацію?

ФОП не зобов'язані проводити щорічну інвентаризацію своїх активів і зобов'язань. Вимога про проведення інвентаризації прописані в Законі України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" і в Положенні № 879 від 02.09.2014 року. Дані Закон і Положення не поширюються на ФОП, а застосовуються тільки до юридичних осіб.

Однак, підприємці можуть проводити інвентаризацію за власною ініціативою. Для цього не потрібно дотримуватися вимог Положення № 879. ФОП можуть проводити інвентаризацію вибірково, на власний розсуд.

Чи може податкова змусити ФОП провести інвентаризацію?

Так, податкова має такі повноваження. В п. 20.1.9 ПКУ вказано, що податківці під час перевірки можуть вимагати проведення інвентаризації. Так контролюючі органи можуть змусити підприємця провести інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, готівки в касі, коштів.

Норми Податкового кодексу поширюються і на ФОП, і на юридичних осіб. Це означає, що податківці можуть змусити підприємця провести інвентаризацію, однак не всіх його активів, а тільки тих, які перераховані в п. 20.1.9 ПКУ.

ФОП можуть змусити провести інвентаризацію:

  • грошових коштів і готівки в касі — можуть змусити всіх ФОП незалежно від системи оподаткування, оскільки принцип ведення обліку у ФОП побудований на відображенні даних про доходи;
  • товарно-матеріальних цінностей і їх залишків — можуть змусити ФОП на єдиному податку, які торгують технічно складними побутовими товарами, ліками та медичними товарами, а також ювелірними виробами. Також можуть змусити ФОП на єдиному податку платників ПДВ і ФОП на загальній системі оподаткування. Це пов'язано з тим, що всі перераховані категорії ФОП є РРО-зобов'язаними та повинні вести товарний облік;
  • основних засобів, грошових коштів і готівки, товарно-матеріальних цінностей — ФОП платників ПДВ і на загальній системі оподаткування. Це пов'язано з тим, що підприємці повинні мати документи, що підтверджують походження товару та вони можуть нараховувати амортизацію на основні засоби. Платники ПДВ повинні мати документи, що підтверджують законність придбаних з ПДВ коштів в господарській діяльності.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором