Callback
  • Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Права споживачів: повернення товару, невідповідність цін, відповідальність за камери схову

28.11.2020

Торгсофт захист прав споживачів в Україні

Досить часто магазини нехтують і порушують права покупців заявляючи, наприклад, що за речі в камерах схову магазин відповідальності не несе, або за розбитий товар обов'язково повинен заплатити покупець, але чи так це? У цій статті розглянемо найпоширеніші ситуації, які трапляються в магазині та розповімо, коли прав покупець, а коли магазин.

Чи можна повернути в магазин прострочений або зіпсований товар?

Продовольчі товари не підлягають обміну або поверненню тільки в тому випадку, якщо вони належної якості. Якщо ж ви купили зіпсований товар, його можна повернути в магазин і обміняти його на якісний або повернути гроші.

За продаж простроченого товару Законом України "Про захист прав споживача" передбачений штраф в розмірі 200% від вартості партії товару, що залишилась, але не менше 5 неоподатковуваних мінімумів (85 гривень). У разі, якщо магазин відмовляється повернути гроші або обміняти зіпсований товар на якісний, розмір штрафу може бути збільшений до десятиразової вартості товару.

Для того, щоб повернути зіпсований товар в магазин, потрібно пред'явити чек. Без чека повернути товар не вийде.

Що робити, якщо ціна на ціннику і в чеку відрізняються?

Цивільний кодекс України зобов'язує продавця передати товар покупцеві за вартістю зазначеною в договорі купівлі-продажу (стаття 655), А покупець зобов'язується оплатити вартість товару за ціною, вказаною в такому договорі (стаття 691).

У ситуації з магазинами та супермаркетами, покупка товару покупцем - це і є договір купівлі-продажу, а ціна на ціннику - це заявлена ​​вартість товару. Тому якщо ви вчасно не замінили цінники й вартість товару в чеку відрізняється, ви зобов'язані продати товар за тією ціною, яка вказана на ціннику. Відмовитися продавати за тією ціною, що вказана на ціннику не вийде, оскільки стаття 633 ЦКУ зобов'язує продавців виконувати умови публічного договору купівлі-продажу з кожним, хто до них звернувся.

Хто несе відповідальність за речі в камері схову та чи обов'язково їх здавати?

Останнім часом, великі торгові мережі, спокійно реагують на те, що покупці йдуть в торговий зал зі своїми сумками й пакетами та не наполягають на здаванні цих речей в камери схову.

В Постанові КМУ № 833 сказано, що магазини зобов'язані забезпечувати доступ покупців до торговельних об'єктів без залишення особистих речей на збереження. Але є виключення з цього правила: магазини можуть заборонити проносити з собою той товар, який реалізується в даному магазині.

Що ж стосується збереження речей в камерах зберігання, то в статті 936 ЦКУ сказано, що зберігач (в нашому випадку магазин або супермаркет) зобов'язується зберігати річ, передану йому і повернути її в цілості. Тобто, якщо ви зобов'язуєте своїх покупців залишати речі в камері схову, то і відповідальність за їх збереження лягає на магазин і в разі псування або пропажі таких речей, магазину доведеться відшкодувати покупцеві збитки.

Чи можна оглядати покупців на предмет крадіжки?

Супермаркети по кілька разів на день стикаються з ситуаціями, коли на виході покупця з магазину, починають пищати сигнальні ворота. У такій ситуації, охоронці не мають права проводити огляд або змушувати покупців показувати вміст пакетів. Охоронець може попросити покупця пред'явити чек і показати вміст пакетів, щоб швидше вирішити незручну ситуацію, але покупець має право відмовитися.

Якщо в охоронця є підозри, що покупець щось вкрав, він має право викликати поліцію і вже органи правопорядку проведуть огляд речей.

Хто повинен платити за розбитий товар?

Якщо покупець випадково розбив товар, то відповідно до статті 323 ЦКУ, продавець не може вимагати відшкодування вартості такого товару. Платити за зіпсований товар буде покупець тільки в тому випадку, якщо буде доведена його вина, для цього знадобляться записи з камер відеоспостереження.

Покупець вважається винним в псуванні товару, якщо:

  • тримав товар в руках і впустив його;
  • покупець поводився неадекватно, знаходився в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, бігав по магазину і т.д.;
  • покупець спеціально пошкодив товар.

Магазин вважається винним в псуванні товару, якщо:

  • проходи в торговому залі занадто вузькі або заставлені товарами, візками, коробками і т.д.;
  • товар на полицях погано стоїть, немає спеціальних бортиків;
  • покупець підковзнувся на мокрій підлозі та зачепив товар.
Ігор
22-04-2021 в 14:24:54
Дуже корисний матеріал

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором