Callback
  • Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Проводимо повернення через РРО

04.05.2020

Дуже часто, покупці повертають товар з різних причин. Але не всі продавці знають, коли можна робити повернення і як проводити видачу грошей через РРО. У даній статті ми розберемося в цих питаннях і розглянемо найпоширеніші ситуації.

Як провести повернення через РРО

В яких випадках можна повернути гроші за товар?

Закон про захист прав споживачів, передбачає наступні причини для повернення товару:
1. Повернення товару неналежної якості, виявлені істотні недоліки.
2. Повернення товару належної якості, але він не підійшов за якимись параметрами та в продажу немає аналогічного.
У цих випадках гроші за товар повертаються в день повернення, а якщо це не можливо, то не пізніше семи днів.
3. Зменшення вартості товару, в разі виявлення дефекту протягом гарантійного терміну.
4. Повернення авансу за не отриманий товар.
5. Повернення грошей за ненадані послуги.

Видача грошей покупцеві при поверненні товару (через не виконану послугу) вважається такою ж розрахунковою операцією, як і продаж самого товару (послуги). Тому в разі повернення товару або відмови від послуги, ви повинні видати покупцеві розрахунковий документ форми №ФКЧ-2 (фіскальний касовий чек) на повну суму проведеної операції.

Як видати гроші при поверненні товару?

При поверненні грошей через РРО необхідно надрукувати видатковий чек, зареєструвавши від'ємну суму. При цьому перед виданою сумою може бути надрукований знак мінус.

Якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків:

  • дозволяється реєструвати видачу коштів за допомогою операції «службова видача»;
  • забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції «сторно».

При поверненні суми понад 100 гривень, необхідно складати акт про видачу коштів. Такий обов'язок покладається на матеріально-відповідальну особу або на обличчя, котре здійснює такі розрахунки. Це можуть бути касир або адміністратор торгового залу.
В акті вказується інформація про покупця, дані його документів (немає чітких вимог, який саме це повинен бути документ, можна використовувати паспорт, права, студентський і т.д.), інформація про товар, сума, дані документа, що підтверджує покупку.

Далі акт про повернення необхідно передати в бухгалтерію і зберігати протягом трьох років. Якщо у вас немає бухгалтера, тоді приклейте цей акт в КОРО на останню сторінку. Запис про повернення в КОРО робити не потрібно, оскільки її ведуть тепер тільки в періоди відключення електроенергії або коли РРО не працює.

Чи можна повернути товар без чека?

Бувають ситуації, коли покупці хочуть повернути товар і отримати назад гроші, але чек про покупку відсутній. Податківці в такій ситуації говорять, що для повернення потрібен підтверджувальний розрахунковий документ. З іншого боку, вони погоджуються з тим, що в разі звернення такого покупця, податкова може надати інформацію з бази податкової про такий чек у разі надання їм повної інформації про покупку. Для цього потрібно сказати:

  • назву товару;
  • вартість;
  • дату і час покупки;
  • адресу магазину;
  • фіскальний номер РРО.

Чи передбачена відповідальність за не складання акту про повернення?

Чинним законодавством не передбачена відповідальність до суб'єктів господарювання за не складання акту про повернення коштів або через не заповнення будь-яких в ньому пунктів.

Проте, податківці говорять, що така дія не порушує Закону про РРО в частині порядку проведення розрахунків, але порушує вимоги щодо застосування РРО прописані в п.8, розділу ІІІ Порядку № 547. Це означає, що штраф у розмірі від 34 до 85 гривень все одно світить.

Зверніть увагу: якщо в акті не заповнені будь-які графи, він все одно дійсний, а от якщо не стоїть підпис покупця про отримання грошей, то акт вважається фіктивним.

Як повернути гроші за товар, якщо в касі РРО не вистачає коштів?

Якщо в касі РРО не вистачає коштів для повернення покупцю, касир зобов'язаний звернутися в бухгалтерію для поповнення каси РРО з каси підприємства. Таку операцію проводять через РРО як "Службове внесення", а бухгалтерія підприємства оформляє видатковий касовий ордер.

Якщо у ФОП в касі РРО не вистачає грошей, він може зняти готівку з розрахункового рахунку і внеси їх у скриньку РРО як "Службове внесення". Ніяких додаткових документів оформляти не потрібно.

Чи можна повернути товар в іншому магазині, ніж він був куплений?

Розглянемо ситуацію: в одного власника є два магазини А і Б. Клієнт купив товар в магазині А і прийшов повертати його в магазин Б. Чи можна проводити таке повернення?

При наявності підтверджувального документа, покупець може повернути товар:

  • або продавцеві за місцем купівлі товару;
  • або створеному власником продавця за місцезнаходженням споживача торговому підприємству (філії), яке здійснює продаж товарів, аналогічних придбаним.

При цьому місце повернення коштів законодавством не передбачено.

Це означає, що покупець на свій вибір може повертати товар в будь-який магазин мережі за умови, що він належить одному власникові.

Чи можна отримати готівку при поверненні, якщо товар був куплений безготівково?

Якщо товар був куплений за допомогою банківської карти через POS-термінал, то і повернення грошей, на думку податківців, повинно здійснюватися на банківську карту, шляхом перерахування грошей в банк покупця на платіжну карту. Якщо сума повернення понад 100 гривень, потрібно складати акт про повернення.

Якщо товар був оплачений через ПКТС (термінал самообслуговування), гроші теж треба повертати в безготівковій формі через банк або РРО.

Якщо товар був замовлений і оплачений через Інтернет, то і повертати гроші потрібно буде на карту покупця в безготівковій формі.

Алена
26-07-2021 в 14:05:46
Что делать, если кассир сделал возврат денег покупателю наличкой, а товар оплачивался картой?
Наталія
20-07-2021 в 12:11:11
Дякую за інформацію. Досить доступно.
Торгсофт
27-07-2021 в 11:47:59
Поскольку возврат уже сделали, то исправить ничего нельзя. Если же к вам придут с проверкой, можете попробовать отстоять свою позицию, ссылаясь на письмо НБУ от 12.10.2016 № 57-0002/84778 "Щодо повернення коштів за повернутий товар, придбаний з використанням платіжної картки, можна як у безготівковій, так і в готівковій формі"

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором