• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Аромат у торгівлі: як обрати запах для вашого магазину

Аромати для магазинівСприйняття ароматів неможливо «відключити», оскільки воно працює на підсвідомому рівні. Запахи здатні відтворювати в нашій пам'яті образи людей, місця і минулі події. Вони, подібно невидимій тонкій енергії, спонукають людей до дій, часто незрозумілих з точки зору логіки та раціональності. Як аромати впливають на прийняття рішень про покупки, та які аромати для магазинів варто обрати — про це далі у статті. 

Запахи у світі покупця

Запахи діють на психіку людини ще сильніше, ніж музика і візуальні рекламні «подразники». Рішення про купівлю чогось найчастіше приймаються на емоційному рівні, і сприйняття ароматів відіграє одну з ключових ролей.

Наприклад, кавові, кондитерські магазини, кав'ярні часто встановлюють спеціальну систему ароматизації, при якій на вулицю із закладів подається тепле повітря, насичене ароматом кави або випічки. Проходячи повз, люди мимоволі піддаються силі аромату. Помічено, що особливо взимку перехожим важко втриматися від спокуси зайти та випити чашечку напою і поласувати гарячою випічкою.

Ще один красномовний приклад: пекарні «Французької булочної» і ресторанів «МакДональдз» через труби навмисне подають аромат свіжого хліба прямо на вулицю, і перехожі, відчувши голод, спрямовуються перекусити.

Використання запахів у торгівлі набирає обертів. Таким чином магазини (або мережі магазинів) привертають покупців, створюють унікальну, тільки їм властиву, атмосферу в торговому залі й стимулюють продажі. Аромат виділяє магазин серед конкурентів і робить його пізнаваним, створює особливий імідж.

Вважається, що завдяки "правильній" ароматизації приміщення можна збільшити продажі магазину на 15-20%, в першу чергу, завдяки збільшенню частки імпульсних покупок і по-друге — через збільшення середньої суми чека.

Приготуйтеся до виникнення спонтанних черг у вашому магазині. У цьому випадку автоматизація обліку торгівлі та складу за допомогою програми Торгсофт буде дуже доречна.

Розроблено навіть оптимальні запахи для продуктових супермаркетів, аромати для мебельного магазину, аромати для магазинів одягу, побутової техніки та електроніки, модних бутиків, ресторанів, готелів та ін.

Коли ароматизація — це необхідність

Крім специфічного завдання впливу на споживачів, застосування ароматів переслідує і практичні цілі. Ароматизація магазинів необхідна для освіження приміщення та усунення неприємних запахів, які виникають у будь-якому людному місці. Щоб уникнути змішування запахів, "принесених" відвідувачами, потрібен "фоновий" аромат. Фахівці, що займаються ароматизацією магазинів, виділяють у своєму арсеналі засобів суміші для нейтралізації (щоб перемогти неприємний запах) і ароматизації (унікальний запах в магазині).

Відомо, що запахи затхлості та цвілі відлякують 80% потенційних покупців, оскільки така ж асоціація переноситься на весь пропонований товар (не свіжий, залежаний, зіпсований), в той час, як правильні аромати здатні викликати довіру покупця, переконати в якості та актуальності товару.

Професійні засоби допоможуть не просто заглушити неприємний запах — позбутися запахів тютюну, риби, м'яса, їжі, гнилі, вогкості тощо. Наприклад, коли магазин знаходиться в торговому комплексі разом з кафе, і запах їжі проникає в торгову зону. Застосування ароматизуючого обладнання допоможе "провести кордон" між зонами: знищить недоречний запах піци, млинців та кави та додасть магазину свій неповторний, що розташовує до покупок аромат.

Або іншй приклад: аромат свіжої ДВП в меблевих магазинах часто здатний зіпсувати перше враження від відвідування магазину і навіть зовсім від нього відвадити клієнтів, що купують меблі дитині або просто дбайливо ставляться до свого здоров'я. Якщо ж біля входу в виставкові зали клієнти відчують аромати благородних порід дерева, то у них закономірно зросте довіра і бажання купувати. Фабричні запахи меблів, викликані обробкою матеріалів, клею, фольги, можна прибрати ароматичними композиціями. 

Нейтралізувальні аромати найчастіше застосовуються для: 

 • усунення запаху вологості та затхлості в магазинчиках, які перебувають в цокольних поверхах і переходах метро;

 • усунення запахів їжі від ресторанів швидкого харчування, столових та кіосків із грилем;

 • усунення запахів тютюну і запаху «залізниці» в привокзальному магазині;

 • усунення характерного запаху в зоомагазинах, магазинах Second Hand і стоків;

 • позбавлення будь-якого запаху в спортзалах і фітнес-клубах;

 • «перебивання» запаху медикаментів і стоматології в приймальнях клінік.

Для ароматизації магазину використовується спеціальне обладнання.

Ароматизуючи за правилами

Ароматизувати магазин потрібно обережно і за законами психології. Дослідження говорять, що певні аромати мають здатність викликати конкретні емоції, непідвладні нашій свідомості. Жасмин, троянда, м'ята і гвоздика підвищують працездатність і зменшують сонливість. Аромати лаванди, ромашки та сандалового дерева допомагають розслабитися і знімають напругу. Запах певних сортів троянди "провокує" зговірливість і піддатливість.

Невірно підібраний аромат, нехай і приємний, може негативно позначитися на продажах магазину. Наприклад, в журналі "Aromatic Merchandising" описаний такий випадок. Магазин жіночої білизни Frederick's of Hollywood вирішив скопіювати успіх конкурента - салону Victoria's Secret - і став використовувати солодкий квітковий аромат. На подив продавців, обсяг продажів в магазині моментально зменшився, і від ароматизаторів довелося відмовитися. Причина виявилася в тому, що не були враховані особливості купівельної аудиторії. Магазин Victoria's Secret з його м'якою рожевою атмосферою будуара був націлений на жінок. Провокаційний Frederick's of Hollywood більше приваблював чоловіків, які купували подарунки своїм дамам. Тут "продавали" чоловічі фантазії на тему жіночої білизни, і квітковий запах в них не входив.

Можливо, якби в магазині Frederick's of Hollywood встановили ароматизатори з більш чуттєвим, хтивим ароматом, то власники отримали б бажаний результат. Однак керівництво не стало ризикувати. Воно обрало запах лаванди та знову помилилося. 

Аромат лаванди добре діяв на чоловіків, які обирали подарунки для дружин, але відштовхував покупців, які прийшли за яскравою білизною для подруг. Ця категорія людей, як правило, покидала магазин, нічого не купивши.

Очевидно, що аромат повинен логічно відповідати продукту і його покупцеві. Тому при його розробці маркетологи починають з визначення цільової аудиторії, складання її профілю і визначення тих елементів бренду, які клієнт знаходить найбільш привабливими.

Підбір ароматів за портретом клієнтів:

Згідно з дослідженнями психології впливу ароматів на покупців встановлено, що:

 • Покупцям-жінкам більше до душі квіткові аромати, чоловікам — більш терпкі запахи. Споконвічно "чоловічими" вважаються аромати шкіри, тютюну, дубової кори.

 • В юності людям більше подобаються солодкі та плодові запахи, а потім відбувається зрушення в бік квіткових, маслянистих і мускусних композицій.

 • Інтенсивність сприйняття запаху залежить від статі та віку покупців. Жінки більш сприйнятливі до запахів, ніж чоловіки, їм притаманний більш тонкий, ніж чоловікам нюх, який до того ж завжди тренується, оскільки жінки частіше готують їжу, користуються косметикою і парфумерією. У період вагітності та годування здатність жінки сприймати запахи може посилюватись або зовсім зникнути.

 • Чим старша людина, тим гірше її нюх. Половина покупців, яким за 65 років, і три чверті тих, кому за 80, взагалі не відчувають запахів.

 • Пора року і температура навколишнього середовища впливають на сприйняття запаху: при вологій жаркій погоді солодкі запахи «душать», а холодною зимою доречніше пряні, «теплі» запахи. 

 • Вранці запахи сприймаються менш гостро, ніж під кінець дня.

Непросто підібрати аромат під певний магазин. «Ваш» аромат у інтер'єрі повинен сприйматися дорого і бути схожим на парфум — ненав'язливий, вловимий лише при першій миттєвості зустрічі покупця з магазином, нести ледь відчутний шлейф і викликати асоціацію з вашим брендом 

Вибір ароматів для магазинів

Запах кориці для магазинів

Так, результати досліджень говорять про те, що окремі види ароматів підходять до магазинів певного напряму:

 • ваніль збільшує рівень продажів зрошуваних відділів на 15%, особливо в дитячих магазинах;

 • у магазинах з товарами для вагітних і новонароджених краще застосовувати нейтральні запахи (або без запаху взагалі), легкий молочний запах, найбільш наближений до натурального;

 • книги та преса пахнуть свіжою друкарською фарбою, тому продаються без допомоги своїх ароматних колег;

 • запах натуральної шкіри стимулює продажі навіть тих виробів, які зроблені із замінників;

 • запах огірка і кавуна вважаються оптимальними для продуктових магазинів, оскільки сприймається як аромат «свіжості та чистоти», а також нейтралізують неприємні запахи;

 • магазин жіночого одягу — вписуються квіткові аромати та аромати-аналоги відомих парфумерних брендів;

 • магазинам ділового чоловічого одягу та аксесуарів підійдуть тютюнові та також парфумовані актуальні запахи;

 • дорогому бутіку підійде запах троянд. Він допоможе відвідувачу змиритися з цінами будинків високої моди;

 • запах цитрусових бадьорить, підвищує настрій і вселяє оптимізм. Хороший при проведенні акцій, в місцях великого скупчення народу. Запах мандаринів майже кожному нагадає, що пора прикупити щось до Нового року, навіть якщо жовтень на дворі.

 • запах сандалового дерева  — запах стилю і вишуканості — прекрасно підійде для магазинів одягу, особливо класичного чоловічого одягу та аксесуарів;

 • магазини побутової техніки, комп'ютерної, сантехніки — «водні» свіжі аромати;

 • підкреслити престиж магазину допоможуть запахи брендових парфумів, терпкуваті, тютюнові запахи;

 • запах кориці та імбиру поліпшить настрій і «зігріє» покупця в холодну пору року, навіює романтичні нотки настрою, що доречно в магазинах подарунків, сувенірів, предметів для будинку;

 • в магазинах біжутерії та ювелірних відділах квітково-фруктовий запах змушує випадкових відвідувачів затримуватися біля прилавка довше;

 • аромати для магазинів м'яких меблів — теплі запахи затишку, наприклад шоколаду, кориці, кави.

Не варто перебивати запах в магазинах автозапчастин, оскільки запах нових покришок - найрідніший для кожного автолюбителя.

За допомогою запаху можна підкреслити «святковий настрій» в магазині. Теплі аромати хвої, гвоздики, кориці та мандаринів перед Різдвом і Новим роком допомагають краще продаватися подарункам, запах шоколад — невідємний від сердечок в День Святого Валентина. Запахи довгоочікуваних квітів доречні 8 Березня.

Щоб аромат став характерним для вашого магазину і запам'ятався покупцям, не варто часто міняти запахи. Зміну аромату найкраще присвятити до зміни сезону 2 рази в рік (весна-літо та осінь-зима). Особливі святкові заходи «запускаються» на період розпродажів і святкових днів.

Ароматичне обладняння для магазинів

Аерозоль для розпилювання ароматів

1. Електронний освіжувач повітря, який діє за принципом пульверизатора. Кожен апарат можна запрограмувати, і тоді він буде розбризкувати ароматизатор з певною частотою, наприклад, запах подається в торговий зал кожні 5 хв. Також встановлюється режим роботи електронного освіжувача - денний / нічний або цілодобовий, можна вибрати вихідний день. Кількість пристроїв залежить від площі та планування магазина і визначається представниками спеціалізованих фірм.

Вартість електронних приладів для ароматизації — від 344 гр до 4750 грн, в залежності від потужності та фірми-виробника. В середньому, один такий прилад дає ефект в приміщеннях до 200 куб. м. Балон з ароматизатором - змінна забезпечує до 3 тис. розпилень (при частоті "уприскування" раз в 15 хв балона вистачає на 1 місяць). Вартість змінної місткості — близько $ 10-15.

Встановлюють освіжувачі зазвичай на висоті 2-2,5 м, а розташовувати їх можна як в глибині магазину, так і на вході («ефект входу»), це залежить від планування магазина і системи вентиляції.

2. Система кондиціонування та вентиляції — дешевше, ніж електронний пульверизатор, витрати йдуть тільки на балони з ароматизатором.

3. Амфори з ароматичними наборами (засушені трави, пелюстки квітів і т.д.). Однак запах буде менш інтенсивним, з обмеженим радіусом дії та вивітрюється вже через тиждень.

4. Ароматні полімерні пластини — економний спосіб наповнити магазин пахощами. Вони кріпляться на звичайні лампи та при нагріванні починають приємно пахнути. Правда, такий спосіб потребує не дуже зручний, адже лампи потрібно постійно чистити і не факт, що запах буде унікальним.

5. Живі аромати. Дорогі бутіки не витрачають на штучну ароматизацію, а користуються справжніми парфумами або запахами живих квітів. Наприклад, повітря в магазині «Boss Hugo Boss» наповнене ароматом живих квітів, причому компанія використовує певні види квітів у різні сезони. У залі, де представлена ​​спортивна лінія, встановлені помаранчеві гербери; в залі класичного одягу — кали або лілії. Взимку Boss радить прикрашати магазин яскраво-червоними квітами, а влітку — великими оберемками білих ромашок.

Живі квіти створюють домашню теплу обстановку, особливий настрій. Вони випромінюють свій особливий запах, навівають спогади про щось приємне, підштовхують покупця до здійснення покупок.

Ароматизуватися може не тільки торговий зал, а й вітрина. За кордоном досить розповсюджено мити вітрини миючими засобами зі спеціальними ароматами. Особливо актуально це для вітрин торгових центрів або магазинів, розташованих на головних торгових вулицях міста. Пахучі вітрини привертають увагу пішоходів і "запрошують" їх зайти в магазин.

Непродовольчі магазини дають найбільшу свободу для експериментів з запахами, тоді як в продуктовому магазині кращий аромат — це його відсутність. 

Слід пам'ятати, що подібні засоби впливу на споживача будуть ефективні тільки в комплексі з належною якістю товарів, грамотної ціновою та асортиментною політикою.

Практичні рекомендації щодо вибору аромату в магазині

Окрім вищезазначеного, фахівці із психології запахів радять врахувати:

 • колір інтер'єру (теплі помаранчеві кольори асоціюються з цитрусом, персиком; відтінки червоного — запах троянди, глибокі квіткові аромати; зелені відтінки — нотки трави, ківі, шавлії, лайма; сірий і колір металік — водні, кавуново-, огіркові нотки) ;

 • його дизайн, матеріали, використовувані в інтер'єрі;

 • освітленість;

 • площа магазину;

 • спрямованість магазину.

Стаття підготовлена ​​спільно з фахівцями з Аромамаркетинг, також використані матеріали журналів «Психологія для всіх», «Aromatic Merchandising", "PsyFactor».

Google News Google Podcast Apple Podcast Twitter YouTube Facebook Instagram SounCloud