• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Планові перевірки бізнесу у 2023 році: чого чекати та як підготуватися?

20.01.2023

Планові перевірки бізнесу у 2023 році

Державна податкова служба України (ДПС) розмістила на своєму офіційному порталі план-графік проведення податкових перевірок платників податків у 2023 році. У намірах податкової здійснити понад 4 000 планових перевірок суб’єктів господарської діяльності. Зокрема, роз’яснення щодо застосування перевірок на практиці надав аналітичний сервіс YouControl.

Кого стосуватимуться перевірки, як часто податківці їх будуть проводити впродовж року, та як підприємцям до них підготуватися? 

Кількість та інтенсивність перевірок

За інформацією ДПС, на 2023 рік заплановано 4012 перевірки, з яких 2551 – торкнеться юридичних осіб, а 1461 – фізосіб-підприємців. Це на 50% менше, ніж було минулого року. Однак тиск податкової навряд чи зменшиться, а залишиться на приблизно тому ж рівні, з урахуванням окупованих територій України у 2022 році.

Упродовж 2023 року ДПС планує в середньому перевіряти від 200 до 300 юридичних осіб щомісяця. Зростання перевірок відбудеться з початку березня 2023 року. А  максимальна кількість припаде на вересень наступного року — 315 перевірок юросіб.

Стосовно ФОП, їх перевірятимуть з регулярністю не менше 100 осіб на місяць, найбільше перевірок заплановано у серпні – 170 та у вересні-жовтні 2023-го – 164.

Розподіл перевірок за регіонами

Найвища концентрація податкових ревізій юросіб зафіксована у:

 • Києві (505, або 21% від загального числа),

 • Дніпропетровській області (192),

 • Харківській (186),

 • Київській (156),

 • Львівській (153).

Фізосіб-підприємців за географічним розподілом  перевірятимуть так:

 • Найбільше на Харківщині (112 планових перевірок),

 • Київщині (106),

 • Вінниччині (99),

 • Одещині (92),

 • Києві (90).

Розподіл за сферами бізнесу

Податкова служба здійснюватиме моніторинг юридичних осіб з частотою, залежно від приналежності їх виду діяльності до основного КВЕДу:

Перевірки за сферами бізнесу

Фото: Youcontrol.com.ua

Як видно із таблиці, найвищий інтерес у контролюючих органів до підприємств агросектору, сфери будівництва, неспеціалізованої гуртової торгівлі. Трохи слабший – до гуртових продажів паливом, вантажним автомобільним транспортом та до продавців деревини й будівельних матеріалів.

Наскільки виправдані та законні перевірки ДПС 2023?

Посилення регуляторного контролю над бізнесом в умовах воєнного стану та й на перших порах повоєнного відновлення, на думку аналітиків YouControl, не є допоміжним заходом економічного зростання в країні.

 Податкові перевірки 2023

Пост з Твіттеру:

Щодо законності проведення планових перевірок бізнесу у 2023 році, ситуація така.

 1. Спочатку відповідно до Закону України від 03.03.2022 № 2118-ІХ, підрозділі 10 розділу XX Податкового кодексу України був доповнений пунктом 69, в підпункті 69.2 якого спершу було зазначено, що на період дії воєнного стану «податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються».
 2. Далі в інших законах додавалися винятки. Зокрема, набрав чинності Закон від 12.05.2022 № 2260-IX, в якому зазначалося, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті зупиняються, за винятком: камеральних, окремих документальних позапланових та фактичних перевірок. Тобто, жодних планових заходів законодавець на період дії мораторію не дозволив.
 3. Новий план-графік стартує не з січня, а з березня-2023 року, що означає неможливість зараз оскаржити попередній мораторій на проведення планових перевірок.
 4. При цьому Меморандум про економічну та фінансову політику Моніторингової програми за участю ради директорів МВФ передбачає подання Урядом до Парламенту законопроєкту про скасування мораторію на здійснення податкових перевірок, який має набути чинність з 1 липня.

Питання залишається відкритим – як початок перевірок у березні узгоджується із можливим скасуванням мораторію у липні? 

Аналітики наголошують, що у будь-якому випадку на платників податків чекатимуть планові перевірки з березня 2023-го, а також можливі інші «закручування гайок»: скасування спеціальних 2% для ФОП-"спрощенців", подальше впровадження систем РРО і поновлення відповідальності за порушення їх застосування.

Як підготуватися до планових перевірок?

Рекомендації мають загальний характер і діють, як у звичайний час. Врахувавши всі нюанси податкового контролю, ви зможете краще до них підготуватися.

✅Використовуйте відкриті дані на сайті Державної податкової служби України, зокрема актуальну інформацію про плановані податкові перевірки.

✅Майте на увазі, що перевірки в першу чергу стосуються тих підприємців, чиї показники діяльності, за результатами попереднього податкового аналізу, були визначені підозрілими.

✅При плануванні перевірок податківці керуються показниками загальнодоступних критеріїв ризиків, затверджені Наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015 року № 524, із внесенням змін у 2021 році. Перевірте, чи підпадаєте ви під ці критерії.

✅У разі включення платника податків до графіка планових перевірок – запитайте у податкового органу інформацію про підстави включення до цього плану. Це дозволить вам провести аналіз виявлених ризиків та мінімізувати їх до старту перевірки.

✅Керівнику компанії варто заздалегідь дізнатися у бухгалтера його бачення податкових ризиків та слабких місць в оподаткуванні бізнесу та провести експрес-аналіз для їх виправлення.

✅Підготуйте персонал до можливої податкової перевірки. Розробіть внутрішній порядок дій та практичний інструктаж персоналу під час податкової перевірки. Це допоможе працівникам впевненіше поводити себе з контролюючими органами, знати правила документообігу і комунікаційні та організаційні моменти перевірок.

Хто попереджений, той озброєний. Тож, якщо ви максимально усунете недоліки у діяльності бізнесу, жодна перевірка не стане для вас несподіванкою.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором