• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Материнство і бізнес: як відкрити свою справу в декреті?

08.12.2022

бізнес-ідеї для мам у декреті

Декретна відпустка може стати прекрасним часом для започаткування власної справи. Більшість мам у декреті вибирають для бізнесу ніші, які так чи інакше пов'язані з їхніми повсякденними інтересами. Так вони «вбивають трьох зайців» – і дитина під наглядом, і можна зайнятися улюбленою справою, за яку ще й отримувати гроші. 

Зібрали топові бізнес-ідеї у декреті 2022 року, які допоможуть мамам перетворити звичайне хобі у дохідну справу, водночас відволіктись від рутини та присвятити час собі. 

Ескіз бізнес-плану: шукаємо ефективну нішу для власної справи

Вибір перспективної бізнес-ідеї – найскладніше завдання, від якого залежить майбутній заробіток. Щоб визначити, яким бізнесом зайнятися мамі у декреті, скористайтеся порадами досвідчених матусь:

 • Оцініть, кому буде цікава справа, якою б ви хотіли займатися; який у неї рівень конкуренції.
 • Подумайте, чим ваша ідея схожа, чим відрізняється від інших подібних? Спробуйте покращити її та запропонувати щось нове.
 • Оцініть розмір стартових інвестицій на відкриття бізнесу у декреті. Що вам знадобиться, окрім закупки товару, – обладнання, реклама послуг, помічники?
 • Порахуйте маржинальність товару чи послуги: чи покриє початкова ціна ваші витрати та зусилля? Скільки часу знадобиться для «виходу на 0», коли ви повністю окупите базові вкладення?
Якщо ви серйозно замислюєтесь над відкриттям своєї справи, не завадить вивчити законодавчі аспекти у сфері підприємництва й реклами, ознайомитись із базовою теорією ведення торгівлі, маркетинговими інструментами просування бізнесу та ін.

Який бізнес можна відкрити у декреті

Заснувати власну справу можна і з мінімальними вкладеннями. Є багато прикладів того, як жінки під час декретної відпустки повністю змінювали сферу діяльності та перетворювали улюблене заняття у високодохідний бізнес не маючи багато грошей.

Найбільш популярні напрями бізнесу для мам у декреті:  

Декоративно-прикладне мистецтво, або хенд-мейд

вироби ручної роботи у декреті

Ця ніша дуже популярна серед жінок в декреті. Плетіння, в'язання, шиття, вишивання, створення сувенірів, картин, штучних квітів, свічок, мила, іграшок – все, що зроблено своїми руками, – приносить непоганий прибуток. За даними різних аналітичних ресурсів, з 2020-х років попит на товари ручної роботи буде лише зростати. Якщо у вас є навички у певній справі, і лежить до неї душа, – дійте. 

Перших клієнтів можна знаходити у соцмережах. Для вдалого старту попросіть друзів та знайомих підтримати вашу сторінку. Розмістіть рекламу своїх товарів, щоб про них дізналося якомога більше людей.

Репетиторство й онлайн-освіта

Успіх у цій ніші залежить від ваших фінансових можливостей і бажання/уміння навчати інших. Якщо ви хочете не лише давати індивідуальні уроки з предметів, в яких відчуваєте себе експертом, зверніть увагу на такі освітні напрями:

 • просування свого Youtube-каналу різної тематики: кулінарія, фітнес для мам, поради по догляду за дитиною, розвивальний канал для мам і дітей; як купувати дитячий одяг на іноземних сайтах тощо,
 • коучинг, психологічні консультації,
 • відкриття онлайн-шкіл або онлайн-гуртків.

Наразі якісна онлайн-освіта в Україні, чи навіть за її межами, затребувана як ніколи, адже через війну більшість дітей змушені покидати рідні домівки та переходити на дистанційне навчання.

З іншої сторони, індивідуальні уроки онлайн можуть давати теж високий прибуток, якщо знайти учнів за кордоном. Розмістіть своє портфоліо, наприклад, на сайті репетиторства – upskillstutor.com чи buki.com.ua. Тут викладачі та тьютори виставляють свої послуги з будь-якого предмета чи діяльності – від програмування до арттерапії. До слова, ціна одного уроку гри на гітарі стартує від $10 за годину.  

Фриланс

Популярна ніша не лише серед жінок у декреті, а й взагалі людей, котрі бажають працювати самі на себе, незалежно від графіка й умов роботодавця. Фрилансери – це вже бізнесмени. Для того, щоб почати заробляти на цьому виду бізнесу, знайдіть свої сильні сторони. Що ви вмієте робити найкраще – писати статті, робити класні фото, створювати логотипи чи дизайн сайтів, проєктувати у 3D Max, програмувати на Java Script чи, може, – надавати юридичні або консалтингові послуги для компаній?

Топові біржі з фрилансу: західні – upwork.com, fiverr.com, freelancehunt.com, weblancer.net; українські – freelance.ua, kabanchik.ua тощо. Тут можна вибрати сферу своєї діяльності й швидко знайти замовників, правильно оформивши портфоліо.

Дропшиппінг

Дропшиппінг – це продаж товару через інтернет безпосередньо від постачальника. Дропшипер заробляє завдяки націнці на товар, придбаний за невисокою гуртовою ціною, при цьому він сам не бере участі в організації складу й доставки замовлених товарів. Його роль полягає у рекламуванні продукції в інтернет-магазині й активній комунікації з клієнтами.

Дропшиппінг не потребує великих вкладень, тому такий бізнес може відмінно підійти для матусь у декреті. Дохід на цій роботі залежить від розміру маржі товару і безпосередньо ваших здібностей у продажах.  

Випічка, шиття на замовлення

випічка на замовлення

Якщо ви вмієте готувати за оригінальними рецептами – створювати цукерки та солодощі, домашню випічку, дивуючи своїх близьких та друзів, – цю справу можна швидко монетизувати. Зараз в тренді – здорові смаколики, усілякі цукерки без цукру, домашній зефір чи пастила, безглютенові батончики тощо. Хто після пологів бажаєте схуднути, може зробити акцент на приготуванні низькокалорійних десертів.

Прибутковою є ідея надання консультацій з дієтичного харчування як для мам в декреті, так й усім, хто слідкує за своїм здоров’ям. Крім готування, ви можна влаштовувати онлайн кулінарні майстер-класи, чи вести свій кулінарний блог, на чому також можна непогано заробляти, знаючи принципи просування відеоконтенту.

Можна заробляти й на виготовленні тортів за індивідуальним замовленням. Один торт, якщо ви навчитесь гарно оформлювати свою випічку в соцмережах й готувати зі справді якісних інгредієнтів, – може коштувати від 300 грн/кг.

Відкриття власної швейної майстерні з пошиття і ремонту одягу – це теж перспективний бізнес вдома в декреті, якщо ви любите і вмієте шити.

Послуги у б’юті-сфері

А може – ви спеціаліст з макіяжу і зачісок та вмієте робити різні б’юті-процедури – нарощування вій, ламінування волосся, перманентний макіяж або татуювання брів? Тоді самий час відкрити мінісалон вдома. Це хоч і доволі конкурентна ніша, але не потребує великого стартового капіталу.

Наприклад, для заснування манікюрної справи в домашніх умовах знадобиться близько 12 000 грн на закупівлю базового обладнання та товарів і 5-10 000 грн – на отримання диплома про закінчення курсів з манікюру й нігтьового сервісу. Витрати швидко окупляться – адже вам не доведеться платити оренду й за умови обслуговування хоча б 1-2 клієнтів на день.

Догляд за дітьми

вихователь у приватному дитячому садочку

Ця ідея підходить не для всіх мам у декреті, адже більшість із них, навпаки, хоче відвернутися від дитячої теми й направити свою енергію в інше професійне русло. Однак на ній можна непогано заробляти. Тому, якщо ви любите дітей, і не лише своїх, та маєте певні стартові інвестиції, – вперед втілювати у життя амбіційні цілі.

Одна із них – відкриття приватного мінісадочка. В Україні проблема із наявністю вільних місць у державних дитсадках знайома, мабуть, всім батькам. Якщо вони й стануть в чергу одразу після народження малюка, не факт, що потраплять саме в той садочок, про який мріяли. 

Попит на хороший садок є завжди. Наразі середня місячна вартість утримання однієї дитини в приватному дитсадку у великому місті складає $300-500. Люди також цікавляться студіями дитячої творчості, танцювальними або спортивними гуртками тощо.

Якщо ж у вас немає початкового капіталу на відкриття повноцінного дитячого закладу, можна почати працювати нянею чи бебі-ситером. Можна на початку доглядати за дітьми подруг чи знайомих, при цьому ваша малеча буде під вашим наглядом.

Анна Семенова
12-05-2019 в 07:59:15
В моем случае именно любовь к вязанию очень сильно помогла без финансового стресса пережить декретный отпуск. Вязала на свою семью, выкладывала фото в инстаграм, потихоньку люди стали спрашивать вяжу ли на заказ. Шапочки, пинеточки, ползунки для детишек, деньги не большие но опыт общения с заказчиком неоценимый. Сейчас у меня три помощницы, вяжем в основном плечевые изделия, ценник достаточно высокий. После декрета на работу не вышла, мое любимое вязание меня кормит).

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором
Схожі статті