• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Як відкрити бізнес в Польщі: добірка правил і трендів

31.01.2023

Як відкрити бізнес у Польщі українцю

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну — Польща стала головним осередком перебування українських переселенців. Багато українців, хто розвивав свої бізнеси до війни в Україні, продовжили їх на території європейської країни. Дехто лише задумується про те, як відкрити бізнес з нуля у Польщі, маючи можливість тимчасового захисту.

І в цьому є сенс. Вихід на польський ринок для підприємців — це можливість не тільки зберегти власну діяльність, а й масштабувати її, розширити ринки збуту та збільшити прибутковість бізнесу.

Загалом, відкрити бізнес у Польщі для українців не складає труднощів. Розбираємося, як це зробити правильно. 

Статистика

 • Понад 50% українських компаній зареєструвалися в Польщі з початком війни. Близько 2/3 із них мають намір продовжувати свою справу незалежно від результатів війни. 

 • Імпорт в Польщу у 2021 році склав майже $380 млрд.

 • Згідно зі звітом Польського економічного інституту, українці становили 45% нових іноземних компаній, які відкрилися в Польщі у 2022 році. Українські громадяни зареєстрували 10 200 індивідуальних підприємств і 3 600 компаній з українським капіталом з січня по вересень, — йдеться у повідомленні Bloomberg.

Умови законного перебування українців у Польщі

Для започаткування власної справи у Польщі українцю насамперед треба вивчити законодавчу базу і знати особливості ведення підприємництва у цій країні.

Громадяни України можуть перебувати у Польщі, якщо виконають одну із вимог:

 • мають дійсний дозвіл на проживання,

 • оформили тимчасовий захист з моменту приїзду в Польщу від 24 лютого 2022 року,

 • мають Карту поляка, яка дозволяє легально прибути в Польщу з 24 лютого 2022 року,

 • мають штамп у проїзному документі про те, що особа розпочала процедуру оформлення легального проживання у цій країні.

Що таке дозвіл на проживання?

Це документ, який дає право на перебування на території Польщі або іншої країни Європейського Союзу. Це може бути посвідка на постійне проживання, дозвіл на тимчасове проживання, закордонний паспорт у разі в’їзду та перебування на території Польщі на підставі безвізового режиму або довідка про використання тимчасового захисту, видана Управлінням у справах іноземців.

Українці, котрі прибули до Польщі з початком війни, наразі можуть оформити тимчасовий захист і перебувати у країні протягом 18 місяців, тобто до 23 серпня 2023 року.

Хто може відкрити бізнес у Польщі

Право на ведення бізнесу в Польщі нарівні з поляками мають українці, які легально знаходяться в цій країні та мають PESEL — податковий ідентифікаційний номер, котрий дозволяє ідентифікувати особу, аналогічно українському ІПН.

Правила відкриття бізнесу громадянами України також поширюються на осіб, які ще не мають посвідки на проживання, але розпочали процедуру її оформлення до 24 лютого 2022 року.

Як отримати PESEL? 

Отримати Pesel можна в будь-якому управлінні гміни — найменшій адміністративній одиниці в Польщі.

Під час реєстрації ідентифікаційного номера важливо створити довірений профіль. Він допоможе приватному підприємцю зареєструвати бізнес онлайн на Biznes.gov.pl, де він може керувати своїм обліковим записом, підтверджувати свою особу та підписувати електронні документи при будь-якій комунікації із польськими державними органами.

Для створення довіреного профілю, до заяви на Pesel додайте:

 • електронну адресу,

 • номер мобільного телефону,

 • згоду на внесення інформації до реєстру контактних даних фізичних осіб,

 • згоду на підтвердження довіреного профілю.

Довірений профіль дозволить вам зареєструвати справу онлайн у CEIDG — польському центральному реєстрі підприємницької діяльності, що реєструє приватних підприємців.

Яку форму власності бізнесу обрати

У Польщі для відкриття власної справи доступні форми власності:

 • Приватне підприємство (як ФОП в Україні) — можна зареєструвати безплатно онлайн, для чого не потрібен стартовий капітал. Власник бізнесу може обрати будь-яку форму оподаткування і не платити ПДВ. Для вибору спрощеної системи річний дохід не повинен перевищувати 2 млн євро.

 • Товариство з обмеженою відповідальністю — можуть створити декілька акціонерів. Статутний капітал має складати 5 тис. злотих. ТОВ підходить для бізнесменів, які хочуть контролювати операції й нести відповідальність зобов’язання компанії. При цьому вони обмежені розміром внесків.

 • Стартапи підійдуть для бізнесів із валовим оборотом до 2 млн євро на рік, платять 9% податку. Якщо ліміт доходів більший, платити доведеться 19%.

 • Акціонерне товариство може створюватися декількома акціонерами, з мінімальним капіталом 100 000 злотих. Для реєстрації потрібне нотаріальне засвідчення. На відміну від ТОВ, керівники АТ не несуть відповідальність за борги компанії. Ця форма підходить для великих компаній, які хочуть вийти на фондовий ринок, наприклад, банки, страхові компанії.

 • Цивільне товариство можуть заснувати як окремі підприємці, так і цілі компанії. Форма власності у цьому разі не окрема юридична особа, а договір, укладений учасниками компанії. Вони й несуть відповідальність за борги товариства. Перевагою є відсутність мінімального стартового капіталу, реєстрація онлайн та можливість вибору спрощеної системи оподаткування. 

Як відкрити бізнес у Польщі українцю: основні етапи

Щоб зареєструвати бізнес у Польщі, потрібно:

 1. Обрати форму бізнесу. Зареєструвати компанію можна в будь-якій правовій формі.

 2. Підготувати статут (для відкриття юридичної особи). Мінімальний розмір статутного капіталу — 5 000 злотих. Чим вищий капітал, тим дорожча реєстрація.

 3. Подати заяву на реєстрацію в обліку господарської діяльності. Підприємство отримає офіційний статус юридичної особи після того, як з’явиться запис у Національному судовому реєстрі. ФОП реєструють онлайн в CEIDG, після отримання Pesel та створення довіреного профілю. Отримати офіційний статус ФОП можна впродовж 7 днів з моменту подання електронної заяви у CEIDG.

 4. Отримати статистичний номер — REGON, який дозволяє працювати легально. Приватним підприємцям отримати номер можна онлайн. У разі відкриття інших форм власності потрібно подати заяву у місцевому муніципалітеті або у відділенні статистичного управління за місцем проживання.

 5. Відкрити банківський рахунок на ім’я компанії у будь-якому польському банку.

 6. Зареєструвати фірму в Державній казначейській службі. Зробіть це до того, як гроші вперше надійдуть на рахунок.

 7. Отримати податковий номер — NIP у податковій інспекції вашого округу.

 8. Зареєструватися як платник ПДВ, якщо прогнозований дохід бізнесу складе не менше ніж 150 тис. злотих на рік. Для цього слід подати в податкову відповідну заяву. Не підлягають обов’язковій сплаті ПДВ фізособи-підприємці, які надають послуги, звільнені від ПДВ. 

 9. Застрахувати компанію в Установі соціального страхування.

 10. Замовити фірмову печатку, на якій має бути вказана повна назва компанії, контакти та реєстраційний номер.

Як купити бізнес у Польщі

Щоб купити малий бізнес у Польщі, треба:

 1. Перевірити дійсність компанії, яку плануєте придбати в державному судовому реєстрі. Інформація, яку вам надасть попередній власник, має збігатися з офіційною.

 2. Оформити договір купівлі-продажу. Для чого потрібно:

 • завірити договір у нотаріуса,

 • перереєструвати бізнес у державному судовому реєстрі.

Водночас ви можете змінити назву, адресу, статутний капітал компанії. Податковий і статистичний номери не змінюються. 

Ідеї для бізнесу у Польщі

Зважаючи на світові тенденції у торгівлі та спостереження в суспільному онлайн-просторі, ми зібрали декілька порад та ідей для відкриття бізнесу на території дружньої країни. 

Ці поради є актуальними для розвитку власної справи будь-де:

 • Досконало вивчіть внутрішній ринок. Для аналізу попиту на товари використовуйте ресурси: Trademap, Eurostat, World Bank Open Data, Statista, а також Гугл Трендс. Вивчайте аналітику і статистику на сайтах польських установ (центрального банку, міністерства економіки), міських та воєводських туристичних офісів і департаментів економіки.

 • Складіть список конкурентів. Занотуйте їх переваги та недоліки. Зробіть висновки. Це допоможе знайти вам потрібну нішу і швидше закріпитися на польському ринку.

 • Проведіть опитування серед знайомих, які виїхали в Польщу, живуть там, працюють чи мають власний бізнес. Дізнайтеся про типи поведінки поляків, їх споживацькі звички та вподобання. Як часто вони купують потрібні вам товари, що їх не влаштовує у польському сервісі?

 • Занурюйтесь у польську атмосферу, щоб зрозуміти образ думок і устрій поляків, їх принцип ведення справ. Для цього читайте локальні польські сайти про економіку, повсякденне життя. Допоможуть Business insider або Bankier.

 • Для консультування з приводу відкриття бізнесу у Польщі звертайтеся до порталу «Дія.Бізнес.Польща». Також можна залучити кваліфікованого юриста, який супроводжуватиме вас на всіх етапах оформлення компанії або взагалі візьме все на себе. Бажано, щоб супутні послуги надавала людина, яка давно живе у Польщі й знайома зі всіма нюансами ведення тамошнього бізнесу.

 • Вивчайте польську мову. Постійно. Комунікувати з поляками на англійській сприймається як зневага до їх культури.

Серед прибуткових видів діяльності у Польщі можна виділити:

 • Ecommerce, або продажі в інтернеті товарів харчування, косметики, одягу, парфумерії, китайських товарів, секонд-хенду тощо.

 • Будівництво та ремонтні роботи.

 • Послуги — у сфері краси, дизайну, фрилансу. Якщо у вас недостатньо професійних навичок, у Польщі є безліч курсів як отримання бажаної компетенції, так і підвищення вже наявної кваліфікації за помірні гроші.

 • Продаж товарів українського виробництва. Польща може стати чудовим майданчиком як для старту власного бізнесу, так і для просування української продукції, розширення її ринків збуту та загалом популяризації українського за межами України. 


Програма обліку товару | ТоргсофтFacebook Instagram YouTube Twitter Google News Google Podcast Apple Podcast SounCloud

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором