• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Довіряти чи ні: як перевірити надійність контрагента?

02.04.2019

Під контрагентом прийнято розуміти будь-яку зі сторін угоди. Контрагентом може бути не тільки фізичне, а й юридична особа. Кожне підприємство, яке працює з контрагентами перед початком співпраці може перевірити їх благонадійність і упевнитися в чесних намірах. Такі заходи вживаються для того, щоб бізнес не страждав від нечесних контрагентів, які не здатні розплатитися або беруть участь в шахрайських аферах. Міра може здаватися перебільшеною, але це відмінний спосіб позбутися від непотрібних ризиків, яких і так досить у кожного підприємства.

Навіщо перевіряти потенційних контрагентів?

Тенденція держави, спрямована на поліпшення прозорості ринкових відносин, в останні роки все яскравіше простежується. Формуються закони, які сприяють проведенню прозорих угод, ведеться діяльність по виявленню «фірм-одноденок» і боротьба з шахраями, також державні службовці знаходять і карають підприємства, провідні діяльність під виглядом державних. Але додаткова безпека не зашкодить.

До того ж, співпраця з шахраями негативно відбивається на репутації підприємства. Ніхто не захоче вести справи з фірмою, викритої в таких справах. Тому краще перевіряти потенційних контрагентів для того, щоб зберегти репутацію чесного підприємства. Звичайно, не варто з порога «обнюхувати» їх, але все ж перевірка не зашкодить, навіть якщо цього контрагента порадили партнери по бізнесу або знайомі. Уточнення інформації про платоспроможність контрагента і отримання про його діяльність та співробітництво з аферистами ніколи не буде зайвим.

Список найбільш частих видів шахрайської діяльності:

 • нецільове використання передоплати
 • підставну юридичну особу або індивідуальний підприємець
 • використання назви, логотипу або бренду іншого підприємства без його дозволу
 • підроблена документація або гарантії
 • неодноразове використання заставних коштів
 • навмисна фальсифікація даних про попит на продукцію
 • нецільової висновок за територію держави
 • укладення договору особою, не уповноваженою на такі дії.

Відомості, які варто знати про контрагентів

Перед тотальною перевіркою контрагента варто уважно вивчити відомості про нього. Якщо хоча б одна деталь в них змусить вас засумніватися в благонадійності та чесності партнера, обов'язково варто виконати повну перевірку. Але почати можна з наступного.

1. Дізнатися про власника підприємства-контрагента. Дізнатися ім'я власника не складе труднощів, так як воно напевно знайдеться у відкритому доступі. Після того як ви знайдете ім'я, уточніть кількість підприємств, що належать цій персоні. Цілком може бути, що відразу кілька підприємств, що беруть участь в тендері, належить цій особі. Далі уточніть, чи не було у нього судимостей, чи не заводилися чи на нього справи, пов'язані з аферистських діями. Можливо, хоча б одне з підприємств «засвітилося» в новинах про шахрайство або ось-ось стане банкрутом. В такому випадку, з цією людиною краще не мати справ.

2. Перевірити наявність ліцензії або дозволу на ведення даного виду діяльності. Для деяких видів діяльності не потрібна ліцензія, але підприємства, що займаються торгівлею спиртними напоями або, наприклад, підприємства громадського харчування обов'язково повинні отримати ліцензію, що дає право займатися цим. Варто перевірити наявність ліцензії у підприємства-контрагента, а також види діяльності, зазначені в статутних документах.

3. Далі варто перевірити дату заснування підприємства. Чим довше фірма працює на ринку, тим менше шанс того, що вона буде неблагонадійних. Само собою, не варто відмовляти підприємствам-новачкам на ринку тільки з цієї причини, але якщо, наприклад, на сайті організації йдеться, що фірма вже 15 років веде свою діяльність, а за фактом виявляється, що фірма відкрилася зовсім недавно, варто ретельно її перевірити.

4. Важливо вивчити зазначені адреси організації. Якщо адреса масовий, то повна перевірка потенційного партнера точно не буде зайвою. Масовим адресою прийнято вважати адреса, на якому зареєстровано не менше 10 організацій. Також шахраї часто реєструють фірми на звичайні квартири, в яких ведення підприємницької діяльності не представляється можливим. Це важливий момент, який обов'язково варто перевірити.


Також можна перевірити, чи не є фірма банкрутом, і чи не ведуться роботи по її ліквідації, що не усували чи власника організації від керівних посад і не знаходиться організація під заборонами.

Всі зібрані відомості можна фіксувати в додатку обліку Торгсофт. Також в програмі доступні дії з постачальниками, управління закупівлями, налагодження збуту і асортименту та інші опції, що дозволяють спростити економічну діяльність і підвищити ефективність одночасно.

Якщо виявлені дані не здалися прозорими, слід перевірити контрагента по ІПН. На перший погляд може здатися, що це складна процедура, що вимагає величезних витрат часу і сил, але насправді це швидка можливість отримати масу важливої інформації про потенційного партнера.


Перевірка ІПН контрагента

Це самий простий і зручний спосіб видобутку вичерпних даних про потенційного партнера. У кожного підприємства, зареєстрованого в податковому реєстрі, є Індивідуальний номер платника податків. А враховуючи, що кожна організація, що веде підприємницьку діяльність, зобов'язана стати на облік в податковому органі, можна не сумніватися в тому, що в їх базі буде доступна вся необхідна інформація. ІПН будь-якої організації повинен розташовуватися у відкритому доступі, і будь-яке підприємство зобов'язане подати свій номер на вимогу не тільки юридичного, але також і фізичної особи. І цей номер допоможе відшукати будь-які потрібні відомості про підприємство.

Найбільш важливими даними є відомості про виплати податкових зборів, наявність непогашеної заборгованості, дані про ліквідацію або реорганізацію. Крім цього можливе отримання відомостей про судові розгляди, в яких брав участь контрагент.

Важливо відзначити, що при виявленні шахрайських дій з боку контрагента, відповідальність може лягти і на підприємства, які співпрацюють з неблагонадійним підприємством. Тому важливо убезпечити себе від штрафів, санкцій та інших видів покарань, передбачених за таке партнерство. Чим більше відомостей буде зібрано, тим більша ймовірність того, що контрагент працює чесно і згодом не доведеться шкодувати про підписану угоду.

Податкова служба також робить все можливе, щоб підприємці могли отримати вичерпну інформацію один про одного і співпрацювали тільки з благонадійність організаціями.
Частий випадок, коли керівники підприємства вимагають від своїх контрагентів самостійного надання всіх документів, що підтверджують їх порядність і чесні наміри. Наприклад, детальні дані про сплату податків або копії ліцензій, також можна запросити копії статутний документації або звіти за минулий рік. Цей крок може заощадити час, так як контрагент надасть всю інформацію сам, і не буде необхідності в її пошуку. Найчастіше керівники підприємств йдуть на цей захід, так як розуміють, що партнер не хоче стати жертвою афериста, і поважають його передбачливість.

Контрагент, що надає всю інформацію, швидше за все буде чесним і стабільним партнером. У разі, якщо він відмовляється від надання необхідних відомостей, можна припустити, що він щось приховує, і відмовитися від співпраці. А адже саме від благонадійності залежить успіх співпраці підприємств, так що цим не можна нехтувати.
Перевірка контрагентів - обов'язковий крок для кожного підприємця. Такий захід допоможе зберегти репутацію чесної фірми, уникнути штрафів та інших покарань, пов'язаних з порушеннями контрагента, і домогтися максимальної ефективності бізнесу.

Андрей
30-04-2019 в 20:44:13
Действительно, сейчас нужно владеть полной информацией о контрагентах. Основную информацию можно получить из официальных источников, например, на сайте ФНС можно получить выписку из ЕГРЮЛ, проверить количество предприятий, зарегистрированных на руководителя, информацию по судебным искам можно найти на сайтах судов. Но всю информацию надо собирать буквально по крупицам из разных источников. А некоторую получить законным путем практически невозможно.
Александр Гудым
04-05-2019 в 19:41:51
Мне, как недавно открывшему свой магазин, было довольно интересно почитать. Теперь буду знать на что обращать внимание в будущих партнерах.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором
Схожі статті