• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Все, що повинен знати підприємець про бирки та маркування

02.04.2019

Сучасний великий мережевий магазин з великою кількістю різноманітних товарів, що заповнюють всі доступні вітрини, стелажі, полиці та вішалки, складно уявити без використання оригінальних бирок та етикеток. Те ж можна сказати та про невеликі торгові точки, але тут різниця помітна лише в розмірах і дизайні.

Особливості та основні правила при маркуванні товарної продукції

Обов'язки з надання необхідних відомостей всім зацікавленим особам регулюються законодавством і часто сильно відрізняються в різних країнах. У більшості випадків, згідно з буквою закону, магазини зобов'язані надавати своїм покупцям перелік основних відомостей про товари, де обов'язково повинні бути вказані:

 • найменування виробника з адресою виробництва
 • посилання на техрегламент і сертифікати відповідності, склад, термін придатності та інші не менш важливі параметри, обумовлені в законодавстві.

Згідно із затвердженими правилами, обов'язковому маркуванню підлягають додаткові ідентифікаційні функції, завдяки яким надається весь передбачений набір відомостей учасникам ринку купівлі-продажу, наглядовим і контрольним органам, на основі яких можна зробити однозначну ідентифікацію товарної продукції, згідно діючих нормативів, стандартів, договорів, що регламентують параметри видової приналежності, вимоги до якості та безпеки товару. Крім того, на сучасну маркувальну систему ще й покладені мотиваційно-емоційні завдання для найбільш ефективного стимулювання споживачів зробити покупку.

В останні роки продавці спільно з виробниками намагаються привертати увагу споживачів до свого товарному асортименту барвистою і яскравою упаковкою та маркуванням з метою збільшення продажів.

Перш ніж зробити свій вибір і здійснити покупку, покупець, як правило, вивчає всю надану маркувальну інформацію на оригінальній бирці та етикетці. Тому якість її виготовлення разом з достовірністю і доступністю всієї представленої на ній споживчої інформації грає далеко важливу роль в той момент, коли приймається рішення про покупку.

До якості маркування на бирках з етикетками пред'являються цілком логічні вимоги:

 • написи на них повинні бути зроблені добре читаним, чітким і розбірливим шрифтом, виконаним контрастно в порівнянні з базовим фоном (не варто дрібнити, як це нерідко ще роблять недбайливі комерсанти, поле чого потім навіть люди з хорошим зором часом не можуть розібрати напису)
 • зовнішні кліматичні впливи не повинні впливати на якість нанесеного маркування
 • маркування повинно зберегти свій первісний вигляд до закінчення термінів товарного використання.

За структурою маркування частіше містить до трьох основних елементів:

 • текстову частину
 • малюнки
 • інформаційні знаки.

У текстовій частині містяться основні відомості про походження і призначення товарної продукції, а також інша інформація, надання якої регламентується чинним законодавством.
Малюнок підсилює емоційно-мотиваційні споживчі функції, але його присутність необов'язкова.

Інформаційні знаки представлені своїми символічними зображеннями, які покликані донести в наочній графічній формі до споживачів найбільш суттєві і цінні відомості про походження товарної продукції. Весь набір інформаційних знаків за функціональною ознакою зазвичай ділять на кілька різних груп: товарні знаки, знаки, пов'язані з походженням товару, знаки якості та відповідності, штрих коди, компонентні знаки, знаки розмірів, експлуатаційні знаки, маніпуляційні знаки, попереджувальні знаки, екологічні знаки.

Типи маркування

Маркування поділяють на підтипи залежно від того, де і ким вона наноситься. Спочатку маркування зобов'язаний наносити виробник товарної продукції, згідно діючих нормативів і технічних регламентів. Надалі постачальники (імпортери) і продавці товарів (послуг) можуть додатково наносити торгову маркування, яка не повинна суперечити маркування виробника.

Виробнича і торгова маркування представлені в наступних формах.

1. Етикетки товару, що є один з найпопулярніших варіантів нанесення відомостей про товарної продукції, при якому на неї наносяться всі необхідні дані для учасників торгових відносин. Друк етикеток можна здійснювати друкарським способом, а після наклеювати на сам товар і його упаковку. За допомогою літографії можна наносити зображення на банки та інші місткості, робити лазерне гравіювання (зазвичай до такого варіанту вдаються для нанесення дати виготовлення та терміну придатності товарів). Існують кілька спеціалізованих типів етикеток: бирки етикетки на одяг часто роблять самоклейними, як штрих етикеток використовуються невеликі етикетки з нанесеними на них штрих кодами товарів. Розміри етикеток визначаються доступною площею, де можна її розмістити. Якщо товари продаються великими партіями, вигідніше замовити друк етикеток для кожної товарної позиції. Якщо товар унікальний або кількість продаваних позицій можна перерахувати на пальцях однієї руки, то в цьому випадку вигідніше замовляти етикетку-шаблон, куди після можна вписувати або удруковувати тільки товарне найменування разом з цінником. Для невеликих магазинів часто найкращий варіант маркування (крім етикетки-шаблону) є використання білих етикеток, куди вписуються від руки всі необхідні дані. Без етикетки зазвичай продається тільки та товарна продукція, маркування якої викликає певні труднощі.

2. Кольєретки, спеціалізовані етикетки, що наклеюються на пляшкові горлечка, в основному при розливі різних алкогольної і безалкогольної продукції. Їх застосування більше несе естетичний зміст, так як розмістити велику кількість інформації через нестачу місця буде дуже важко.

3. Вкладки, що є по суті доповненням до етикетці, що вкладаються в товарні упаковки, в яких містяться додаткові товарні відомості. Вкладки застосовуються у випадках відсутності можливості розміщення всієї необхідної інформації на упаковці. Часто вкладки використовуються для розміщення додаткової рекламної інформації. Найбільшого поширення така практика набула при реалізації продукції парфумерно-косметичної галузі, виробів кондитерської промисловості та медичних препаратів.

4. Бірки маркувальні, є хранителями важливих даних про товар, які частіше пришивають, пристібають, приклеюють і прикріплюють до товару. Бірки для одягу частіше служать для розміщення назв брендів або трейдмарк. Оригінальні бирки кріпляться до товару його виробниками, магазини можуть додати та власну бирку. Розміри бирки визначаються виключно уподобаннями виробника з продавцями і доступною площею товару, куди вона буде кріпитися. Виробники намагаються, щоб її розмір не сильно загороджував більшу частину товарної площі. Виготовлення бирок можна здійснити власними руками, але, як правило, бирка - це естетичне обличчя товару, тому замовити бирки краще у хорошій дизайнерської компанії, при цьому, в залежності від складності дизайну і якості використовуваних матеріалів, ціна бирки може варіюватися в великому діапазоні. Товари можна продавати й без бирки, але в цьому випадку покупець може відразу і не звернути на нього уваги. Потрібно пам'ятати, що бирка - це показник брендування товару, тому нехтувати їй не варто.

5. Ярлики, є по суті різновидами бирок, але містять більше інформації про вагу, розмір, ґатунок. Наприклад - використання ярликів на одязі.

6. Контрольні стрічки, мають малі габарити і містять символічні відомості, що доповнюють інформацію, розміщену на етикетках або бирках. Ці дані часто можна використовувати при втраті основних відомостей. Зазвичай розміщують всередині взуття чи одягу.

7. Клейма зі штампами, що представляють собою спеціальні знаки, що наносяться на упаковки, етикетки або сам товар. Прикладом можуть послужити штампи ОТК і ветеринарне клеймо на тушах тварин.

8. Цінники на товари, які призначені в першу чергу для ознайомлення покупців з цінами на товарну продукцію для здійснення надалі угод купівлі-продажу. Правильні цінники рекомендується розміщувати в торгових закладах прямо під продаваним товаром. У ціннику для магазину найчастіше містяться такі відомості: крім найменування організації торгівлі і товарної продукції має бути зазначено ім'я виробника товару, сорт і марка разом з терміном придатності товару, а також ціна за одиницю продукції. Зі зворотного боку цінника ставиться дата з підписом особи, відповідальної за заповнення товарного цінника, завірена печаткою організації. Ні в якому разі не всі торгові компанії можуть похвалитися, що дотримуються цих правил. Автоматичний друк цінників підтримують багато сучасних торгові програми, в якій можна налаштувати шаблон цінника для магазину, а також інші параметри, що стосуються оформлення цінників. Для тих торгових підприємств, які поки не використовують програми автоматизації торговельних процесів, залишається тільки купити готові цінники, заповнювати які, як правило, доведеться вручну.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором
Схожі статті