• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

еАкциз — електронне маркування підакцизних товарів для виробників та імпортерів

08.05.2023

нова система контролю обігу підакцизних товарів в Україні

Голова Мінцифри Михайло Федоров розповів подробиці про впровадження електронного маркування товарів — цигарок та алкоголю, що дасть можливість посилити державний контроль за ввезенням та продажем цієї продукції в Україну, а споживачам — отримати вичерпну інформацію щодо походження, склад товару та легальності акцизної торгової марки, яку вони купують. 

Реалізація електронної акцизної торгової марки має на меті протидіяти розповсюдженню контрафактної продукції та зробити виробництво підакцизних товарів прозорим, що сприятиме виходу України на ринки ЄС.

Проєкт еАкциз

Електронна акцизна торгова марка, або електронна марка акцизного податку «еАкциз» — це спеціальний двовимірний цифровий код, який ідентифікує кожну одиницю товару та допомагає:

  • зрозуміти, що споживач купує — оригінал чи контрафакт, 

  • відстежувати маршрут продукції від виробництва до реалізації її у роздрібних мережах. 

Українці зможуть зчитувати QR-код товару через «Дію».

Нову систему контролю акцизних товарів розробляє команда Мінцифри за підтримки проєкту міжнародної технічної допомоги «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», що фінансується міжнародними донорами USAID та UK Aid.

Законодавче підґрунтя для еАкцизу

У Верховній раді зараз готують до другого читання два законопроєкти для детінізації акцизів та систематизації контролю обігу підакцизних товарів:

✅ 8286 — для запровадження електронної марки акцизного податку для алкогольних та тютюнових виробів,

✅ 8287 — для електронної системи обігу алкогольної та тютюнової продукції.

Крім того, у розробленні законопроєктів до уваги будуть взяті Європейські директиви щодо тютюнових та алкогольних виробів про відстеження маршруту кожної одиниці продукції від виробництва до першого пункту роздрібної торгівлі.

Як працюватиме нова система

Електронна система буде фіксувати всі операції з логістики, зберігання, продажу підакцизних товарів. Кожна одиниця продукції маркуватиметься спеціальним кодом — електронною маркою акцизного податку. Код візуально нагадуватиме QR-код, однак буде містити у рази більше даних.

У додатку «Дію» кожен охочий може засканувати код і отримати інформацію всю необхідну інформацію про товар та виробника: фото, назву, опис, об’єм тари, вміст спирту, — а також перевірити легальність акцизної марки. У «Дії» також реалізується опція повідомлення про фальсифікат.

Згідно із законопроєктом 8287, на електронні акцизні марки еАкциз повинні перейти всі виробники, імпортери, дистриб’ютори та ритейлери з маркування тютюнових виробів та алкогольних напоїв і рідин з 1 січня 2025 року. 

На думку міністра, Михайла Федорова, такі зміни суттєво покращать фінансування державного бюджету, який за оцінкою політика, минулого року недоотримав близько 30 млрд грн. Залучені за допомогою еАкцизу кошти підуть на оборону держави. 

еАкциз в Торгсофт

Тільки-но розробники «еАкциз» відкриють API для сполучення та підготують документацію, синхронізація з еАкциз буде додана в програму обліку Торгсофт.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором