• Від місця на ринку до магазину

  • -

  • Від магазину до торговельної мережі

  • -

  • Від торгівлі до виробництва

Відповіді на трудові питання під час воєнного стану

25.03.2022

Через війну в Україні, багато чоловіків та жінок стали на захист держави. Когось мобілізували, хтось пішов до тероборони, а хтось став вимушеним переселенцем. У зв’язку з цим, у багатьох роботодавців виникають питання, як вести облік трудових відносин з такими працівниками?

Працівника мобілізували або призвали

Не має значення, як саме працівник потрапив до лав ЗСУ: його мобілізували, призвали, як резервіста чи він добровільно уклав контракт про проходження військової служби 一 обліковувати на підприємстві таких працівників будуть однаково.
Після отримання від працівника документів про призов (копія контракту, повістка, тощо) необхідно видати Наказ про увільнення працівника (не переплутайте зі звільненням) від роботи на час проходження військової служби.

Текст наказу може бути наступним:
«Увільнити
ПІБ, посада, від роботи на час проходження військової служби за призовом під час мобілізації (за призовом осіб із числа резервістів), на особливий період, зі збереженням середнього заробітку з 24 лютого 2022 року (дата призову) до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення з військової служби.»

Якщо мобілізованою особою є директор, тоді він повинен передати свої повноваження в повному обсязі іншому працівнику на час своєї відсутності. Ідеально, якщо в установчих документах та в ЄДР, окрім даних директора внесені дані заступника директора, який виконує його обов’язки в разі відсутності керівника. В такому разі достатньо видати наказ про передачу повноважень.
В цій ситуації, доплата за виконання обов’язків директора не передбачена, оскільки посадова інструкція заступника директора передбачає тимчасове виконання ним обов’язків директора. Тобто заступник директора отримує основну заробітну плату, як і раніше.
Якщо на підприємстві відсутній заступник директора, а директор має право передавати свої повноваження (таке право закріплене у статуті підприємства) іншій особі, тоді можна:

  • видати один наказ, в якому буде зазначено, що директор відбуває проходити військову службу й одночасно призначає особу, яка виконуватиме обов'язки директора до моменту його повернення,
  • окрім наказу, необхідно видати довіреність особі, яка буде виконувати обов’язки директора. Без довіреності, особа, що заміщує директора не зможе представляти інтереси підприємства у правовідносинах з третіми особами. Така довіреність не потрібна, якщо у ЄДР містяться відомості про осіб, які мають право виступати підписантами від імені підприємства, окрім директора.

Вносити зміни до ЄДР не потрібно, достатньо наказу та довіреності. Податківці дізнаються про довірену особу через Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису. Тобто для довіреної особи потрібно отримати електронний підпис (зараз їх видають дистанційно).
Такому працівнику необхідно буде виплатити різницю в окладах, оскільки його посадовою інструкцією не передбачено виконання обов’язків директора.
Якщо статутом не передбачено можливості передачі посадових обов’язків директора іншій особі, тоді для вирішення цього питання необхідно скликати загальні збори учасників.
У табелі обліку робочого часу період відсутності мобілізованого працівника позначається літерним кодом «ІН».
За мобілізованим працівником зберігається його робоче місце та середня зарплата. Середню зарплату розраховують згідно з Порядком № 100. Для розрахунку беруть зарплату за останні два календарних місяці. Розраховувати середню зарплату щомісячно не потрібно.

Працівник в теробороні

До складу територіальної оборони можуть входити як військові, так і цивільні громадяни. З працівниками, які були мобілізовані та розподілені до лав територіальної оборони все зрозуміло: на них поширюються трудові гарантії, так само як і на тих, кого розподілили до лав ЗСУ.
З цивільними громадянами, які пішли добровольцями до територіальної оборони дещо складніше, тому що на них гарантії щодо збереження трудових місць, посади та середнього заробітку прямо не прописані у КЗоТі.
На таких працівників поширюються гарантії правового і соціального захисту передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Ще однією проблемою у таких працівників є те, що у них відсутні документи, які підтверджують їх перебування у рядах тероборони. З такими працівниками повинні укладати контракти добровольця територіальної оборони, але на практиці цього майже не роблять.
Держпраці виступає за збереження за такими працівниками робочого місця та середнього заробітку при наявності контракту.
На даний момент рекомендується в табелі обліку робочого часу по таким працівникам проставляти «НЗ» або «І». Звільняти таких працівників за прогул не можна. Щодо виплати зарплати таким працівникам: ви можете виплачувати їм кошти за власної ініціативи, обов’язку збереження середнього заробітку немає.

Працівник виїхав за кордон чи переїхав до іншого міста

На час написання цієї статті, звільняти таких працівників заборонено, навіть якщо вони не працюють. Такий пропуск вважається відсутністю на роботі з поважних причин (лист Мінсоцполітики від 08.07.2014 № 7302/3/14-14/13).

Мобілізували ФОП

Мобілізований підприємець звільняється від сплати ЄСВ за себе, ПДФО та ВЗ на час проходження ним військової служби. Звітувати з цих податків також не потрібно.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором