• Від місця на ринку до магазину

 • -

 • Від магазину до торговельної мережі

 • -

 • Від торгівлі до виробництва

Бонусна система для магазину

28.03.2023
Biктopiя Пaщeнкo
Biктopiя Пaщeнкo

Редактор

Що таке бонусна система?

Бонусна система в магазині — це програма лояльності, яка дозволяє клієнтам отримувати бонуси або нагороди за покупки в магазині. Клієнти накопичують бонуси, які потім можна використати для знижок на майбутні покупки або отримання інших привілеїв.

Наприклад, бонусна програма може давати клієнту один бонусний бал за кожні 10 гривень витрачених на покупки. Коли клієнт накопичує достатню кількість бонусів, він може використовувати їх для отримання знижки на наступну покупку, безплатного товару або іншого привілею.

Бонусна програма корисна як для клієнтів, які отримують додаткові переваги, так і для магазину, який стимулює повторні покупки та залучає нових клієнтів.

Чому бонуси вигідніше для магазину, ніж знижки?

Даючи знижку, ви фактично даруєте покупцеві невелику суму готівки, яку він потім витратить в іншому місці. 

Безумовно, покупці люблять видиму економію у вигляді зрозумілих знижок. Але: 

 • знижки не завжди цінуються через їх незначний відсоток
 • вони зменшують виторг магазина,
 • магазини, які ввели дисконтні картки давно, рано чи пізно зіткнуться з ситуацією, коли знижка вже досягла свого максимуму і збільшувати її невигідно.

Бонус — це відстрочена в часі знижка

Бонуси хороші тим, що з ними виключені махінації продавців зі знижками, що часто буває в магазинах, де дають знижки без обліку. Варто розрекламувати, що в магазині діє накопичувальна система бонусів. Покупці пильнують використання бонусів. 

Перевага бонусів у тому, що вони будуть витрачені у вашому ж магазині на придбання вашого товару. Крім того, бонусні «гроші» покупців акумулюються в обороті вашого магазину. Адже витратити бонуси можна буде лише з наступною купівлею. 

З моменту, коли бонус був нарахований, до моменту його використання пройде час. І весь цей час ви маєте у своєму розпорядженні ці кошти.

Як магазин нараховує бонуси?

Бонуси зберігаються на дисконтній або бонусній картці клієнта. Всі умови нарахування та розрахунку бонусами налаштовуються власником магазину в програмі обліку. 

Розмір бонусу визначається, як правило, як відсоток від суми покупки. Він може бути фіксованим і не залежати від суми чека, а може бути накопичувальним — по аналогії з накопичувальними знижками. 

Наприклад: при купівлі товарів на суму 500 грн покупець отримує 2% бонусу, (тобто — 10 грн). При збільшенні суми покупок може рости бонус (від 2000 грн — 3% і так далі).

Ви можете організувати в магазині бонусні програми різних рівнів, і надрукувати для них різні картки — «Срібна», «Золота», «VIP-бонус» тощо, які розрізняються умовами нарахування та використання бонусів.

Як покупці витрачають бонуси?

 1. Просканувавши дисконтну карту покупця, програма показує скільки бонусів назбирав покупець. 
 2. При розрахунку за покупку бонуси можна використовувати повністю або частково. 
 3. Продавець списує потрібну кількість бонусів. 
 4. Факт розрахунку за бонуси відображено в товарному чеку або чеку РРО — для покупця, і в товарному звіті — для власника магазину.
 5. Якщо з якихось причин відбулося повернення товару, купленого за бонуси, то бонуси зараховуються назад на карту клієнта.

Яка схема нарахування бонусів ефективна?

Рекомендуємо встановити період, протягом якого буде нараховано бонус. Доцільно встановити цей період не менше 14 днів, щоб переконатися що товар не буде повернено.

Бонуси на карті можуть «згоріти» з плином зазначеного часу, а можуть бути без терміну дії. Бонусами можна розрахуватися за будь-який товар, а можна лише за умови покупки хоча б однієї одиниці товару за готівку. 

Всі ці нюанси працюють на те, щоб покупець був зацікавлений робити покупки в вашому магазині якомога частіше.

Бонуси як інструмент допродажів

Повторні продажі та допродажі — спосіб збільшити прибуток магазину. Покупець вже знайомий з вашим магазином і асортиментом, залишив свої контакти, і вже має бонус. 

Залишилося вчасно прорекламувати те, що корисного для покупця і нагадати, що це можна купити за бонуси. Додайте у ваше повідомлення кінцеву дату: «Ваші бонуси згорять через тиждень», і ажіотаж: «Товари, доступні за бонуси, в обмеженій кількості».

Для прискорення товарообігу добре працює прийом допродажів — варто налаштувати умови бонусної системи так, щоб розрахунок бонусами був можливий лише при покупці будь-чого за гроші. Таку схему можна впроваджувати тим магазинам, де прибуток забезпечується не великою націнкою, а активним товарообігом.

Також ефективний інструмент — це «сарафанне радіо». Володар бонусної картки зацікавлений передавати її своїм друзям, щоб збирати собі бали.

Бонусна система багато приводів для комунікації з покупцем: повідомити про кількість накопичених балів, термін їх використання, про товари, які можна купити на бонуси.

Приведи друга — отримай бонус

На цьому принципі побудована дворівнева бонусна система. Суть її в тому, щоб мотивувати власника бонусної картки рекомендувати магазин друзям на взаємовигідних умовах: другу — знижка, а власнику карти за покупки друга — бонус. Розмір бонусів може бути стандартним або залежати від суми покупки.

Соціальні мережі дозволяють в буквальному сенсі достукатися до будь-кого. Отже, подібною схемою легко можуть скористатися інтернет-магазини: код знижки можна передати смс, електронним листом або у дірект.

Така схема дозволить застосувати один з найефективніших методів комунікацій — вірусний маркетинг, який працює на взаємному інтересі. Подумайте, хто з ваших постійних покупців контактує з людьми, яким потрібен товар із вашого магазину? Ці люди можуть дати вам набагато більше, ніж рекламний банер. 

Бонуси як інструмент диференціації від конкурентів

Бонусами можна заохочувати покупців:

 • в період акції, 
 • дарувати їх на День народження, 
 • впливати на вибір покупця, пропонуючи більше балів за певну покупку.

Аналізуючи базу клієнтів і дані про їх покупки та вподобання, ви можете розсилати потрібну людям інформацію, відгук на яку буде вище, ніж витрати. Зробити це допоможе опція CRM від Торгсофт — розподіл за інтересами.

Технічна реалізація та організація бонусної системи в магазині

Організація і реклама програми лояльності — завдання власника магазину або маркетолога, а реалізація та аналіз результатів — завдання системи обліку. 

Варто передбачити важливі моменти, без яких бонусна система не буде ефективною:

 • ведення та аналіз бази покупців,
 • ідентифікація покупців по штрихкоду на карті, 
 • можливість перевести покупців з дисконтної системи на бонусну або поєднати їх,
 • аналіз використання бонусів,
 • коригування балів при поверненнях товару,
 • можливість проведення масової розсилки про стан бонусного рахунку покупця та акції магазину.

Перед запуском програми лояльності надрукуйте пластикові карти та підготуйте рекламний флаєр магазину про умови участі в бонусній програмі.

Це відео 2018 року. Дизайн програми давно змінився, але принцип роботи багатьох режимів залишився той самий або дуже схожий.

Ми оновлюємо базу знань та відеоуроки. З 2022 року відео виключно українською мовою.

Бонусна система в Торгсофт

Починаючи облік в магазині, власники часто стикаються з питаннями обліку не лише товарів, але й покупців. Залучення, утримання покупців, і аналіз їх покупок — стають одними з пріоритетних завдань в управлінні магазином. Для цього в програмі Торгсофт розроблені різноманітні дисконтні системи — система накопичення бонусів, накопичувальні знижки, акції та знижки дня народження, покупки по подарунковим сертифікатам та інші. Їх можна поєднувати та комбінувати.

Практично кожен магазин має можливість давати покупцям можливість збирати бонуси. Ви можете перевести покупців, які вже мають дисконтні картки, з накопичувальної знижки на бонуси. А можна поєднати — по одній і тій же дисконтній картці надавати й знижки, й бонуси.

Бонусна система за замовчуванням є в програмі Торгсофт Ультра або Термінал

Бонусна система в програмі Торгсофт організована так, що дозволяє покупцям «заробляти» бали при покупках, накопичувати їх на карті, а потім розраховуватися ними за товар — товар з вашого магазину. 

На замітку магазинам, які використовують термінали для оплати банківськими картами: іноді банк пропонує продавцям брати участь в бонусній програмі, суть якої в тому, що при оплаті карткою покупець має знижку, сума знижки накопичується на бонусному рахунку продавця, і потім вам банк повертає ці гроші. Подумайте, чи вигідно це вам? Чи краще зробити в магазині свою бонусну систему?

Які умови бонусної програми магазину написати для покупців?

Умови бонусної програми магазину повинні бути зрозумілі та чіткі для покупців, щоб вони знали, які бонуси вони можуть отримати, як накопичувати бонуси та як їх використовувати. Ось деякі рекомендації щодо того, що можна включити до умов бонусної програми магазину:

 1. Опис системи нарахування бонусів: необхідно чітко описати, скільки бонусів клієнт отримує за кожну покупку, які товари або послуги можуть бути включені до програми.
 2. Умови використання бонусів: необхідно вказати, як клієнт може використати свої бонуси, наприклад, чи можна обмінювати їх на знижки, безкоштовні товари, подарунки тощо.
 3. Умови збереження бонусів: необхідно вказати, скільки часу бонуси залишаються актуальними, чи є обмеження на кількість бонусів, які можна накопичити.
 4. Правила припинення бонусної програми: необхідно вказати, якщо програма буде припинена, як це вплине на наявність бонусів у клієнтів.
 5. Умови участі: необхідно вказати, як клієнт може зареєструватися в програмі, чи є обмеження на кількість учасників.

Ці умови допоможуть клієнтам зрозуміти, як бонусна програма працює та як вони можуть скористатися своїми бонусами.

Умови бажано прописати на рекламному флаєрі, за допомогою якого ви будете рекламувати вашу акцію і знайомити покупців з її умовами (такі листівки дають покупцеві разом з бонусною карткою), та на сайті інтернет-магазину. 

Пропонуємо скористатися готовим шаблоном умовного магазину, який дозволить вам створити дисконтну програму на різні випадки. Приклад тексту:

Програма лояльності магазину «Взуттєва крамниця»

Щоб стати учасником бонусної програми та отримати карту для накопичення бонусів, необхідно зробити покупку на суму від 500 грн в мережі магазинів«Взуттєва крамниця» та заповнити анкету покупця.

Бонус — 5% від суми покупок товарів нової колекції. Використовувати бонус від останньої покупки можливо через 15 днів після її здійснення. Нарахування бонусів не поширюється на акційні товари. Термін дії бонусів — 12 місяців з моменту нарахування бонусу.

Карта діє до 31.12.2025 року. Якщо протягом року по карті не було придбано жодного товару, вона анулюється. 

Магазин залишає за собою право вносити зміни в умови та терміни проведення бонусної програми в односторонньому порядку.

Накопичені бонуси не видаються готівкою, а можуть бути використані лише для оплати товарів в магазинах «Взуттєва крамниця».

У разі повернення товару, сплаченого бонусами, власнику картки повертаються гроші за покупку. Використані бонуси відновлюються на карті через 15 днів. Якщо покупка повертається частково, використані бонуси відновлюються пропорційно сумі повернення.

Інформацію про кількість накопичених бонусів ви можете отримати у продавця в магазинах мережі «Взуттєва крамниця». Перелік магазинів, які беруть участь в програмі: ....

Нагадаємо, що всі описані вище умови можна налаштувати в програмі Торгсофт.

Приклад бонусних систем

Існує багато різних бонусних систем, які використовують різні підходи та пропонують різні переваги. Ось декілька прикладів:

 • Бонусна програма лояльності Starbucks — за кожні 2 долари, витрачені в магазині Starbucks, клієнти отримують 2 бонусні бали, які можна використати для безплатних напоїв та продуктів.
 • Бонусна програма Amazon Prime — члени програми отримують безкоштовну доставку, доступ до ексклюзивних акцій та пропозицій, безплатний доступ до відео та музичних контентів, а також можуть заробляти кешбек на покупках.
 • Бонусна програма лояльності Hilton Honors — члени програми отримують бонусні бали за кожну здійснену покупку, які можуть бути використані для оплати номерів, покращення кімнат та інших переваг.
 • Бонусна програма лояльності Sephora Beauty Insider — за кожні витрачені долари клієнти отримують бонусні бали, які можуть бути використані для зразків косметики, подарунків.
 • Бонусна програма Білла, Watsons, Eva, WOG, Okko — клієнти отримують бонуси за покупки в мережі. Ці бонусні гроші можна використовувати для отримання знижок на майбутні покупки.

Додати коментар

Додати коментар
Ваш відгук відправлено. Його опублікують після перевірки адміністратором
Схожі статті